Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Ubiquiti Rocket M5 AC PtP Lite

Problematika Ubiquiti hardware.
Styx
Příspěvky: 27
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Re: Ubiquiti Rocket M5 AC PtP Lite

Příspěvekod Styx » 8 years ago

Víte někdo poradit, v čem může být problém s poklesem signálu? Od začátku mi jede ácečkovej Rocket RX Chain 0/1 na -79 dBm / -51 dBm. Ladění, změny frekvence, výměna antén - nic nepomohlo. Ale najednou zhruba na cca 3 dny v obou polarizacích to jelo pod -50 dBm jako víno. Nevíte čím to může být? V trase (cca 5km) je sice nějaký "koště", ale že by jej na těch pár dní "odfouklo" se mi nezdá. Jedná se o mírně zarušenou oblast, přes Airview jsem obsazení frekvence nezaznamenal. V místě instalace je jeden Nec Pasolink od Vodafone. Je možné, že by to byl ten problém?
0 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 8 years ago

Styx píše:Víte někdo poradit, v čem může být problém s poklesem signálu? Od začátku mi jede ácečkovej Rocket RX Chain 0/1 na -79 dBm / -51 dBm. Ladění, změny frekvence, výměna antén - nic nepomohlo. Ale najednou zhruba na cca 3 dny v obou polarizacích to jelo pod -50 dBm jako víno. Nevíte čím to může být? V trase (cca 5km) je sice nějaký "koště", ale že by jej na těch pár dní "odfouklo" se mi nezdá. Jedná se o mírně zarušenou oblast, přes Airview jsem obsazení frekvence nezaznamenal. V místě instalace je jeden Nec Pasolink od Vodafone. Je možné, že by to byl ten problém?


Zatim nemam primo s Rocket ac zkusenosti, ale podle me to je na reklamaci.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 8 years ago

Taky velky rozdiel sa moze stat, ked mas upaleny jeden chain, zly pigtail, zlu antenu alebo by ti prekazka tak vyrazne zavadzala len v jednej polarizacii.
//Este ma napadlo, nemala UBNTcka v niektorom zariadeni (ci to bol zrovna rocket neviem)bug pri zobrazovani signalu, realny signal neodpovedal tomu co vidis v rozhrani.
0 x

rado3105
Příspěvky: 2288
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod rado3105 » 8 years ago

su tam nejake zmeny v ramci unii-3 ci ako to je, a taktiez nizsie vyzarovanie na dfs kanaloch...ale samozrejme to by boli oba chainy asi...
0 x

Styx
Příspěvky: 27
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Styx » 8 years ago

Zajímavé je, že teď když začalo sněžit, zlepšili se hodnoty na -67 dBm / -49 dBm.
0 x

Styx
Příspěvky: 27
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Styx » 8 years ago

Začínám mít podezření, že má na citlivost velký vliv teplota. Teď když je výrazně pod bodem mrazu mám najednou -53 dBm / -49 dBm. Když se dívám zpětně na teploty, kdy jsem to pozoroval poprvé, tak taky mrzlo. Napadá někoho, kde hledat problém? Tipoval bych, že snad někde kondenzuje voda, ale kde? Antény i pigtaily jsem skoušel přehazovat a nic. Děkuji.
0 x

Styx
Příspěvky: 27
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Styx » 8 years ago

Udělal jsem ještě pokus s pootočením vyzařovače o 90 stupňů. Výsledek -55 dBm / -51 dBm, ale venku je -6. Tak nevím :-/
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 8 years ago

Jestli se hodnoty meni s pocasim, skoro jiste bych si tipl na kabel resp. pigtail. Kdyz se voda dostane do konektoru a zoxyduje to, chova se to presne takhle. Uz se nam to taky na par spojich stalo a vymena pigtailu pripadne anteny to vyresila.
0 x

Styx
Příspěvky: 27
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Styx » 8 years ago

Děkuji, zkusím tedy ještě vyměnit pigtaily. Je ale zajímavé, že teď při -8 stupních je citlivost perfektní, na obou polarizacích -49 dBm / -48 dBm. Jsem z toho jelen :-/ Že by zateklo do obou konektorů?
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 8 years ago

Kdyz ted koukam na ten popis a mas tam "koste", tak to samozrejme muze byt i tim, ze stromy se jinak chovaji v teple, v zime, za snehu, za deste... proto je nejlepsi tam zadny nemit :)

Ale spis bych tipl opravdu ty pigtaily. Dulezite je to poradne zavulkanizovat, i pres tu samosmrstovacku, protoze v 99 % se tam voda dostane prave pod ni a pak to vyhnije.
0 x

Styx
Příspěvky: 27
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Styx » 8 years ago

Jenom pro informaci, je jisté že pokles citlivosti souvisí s teplotou. Budu ještě jednou dělat postupnou výměnu prvků od antény, vyzařovače ... jednotky.
Jinak antény mám od Jirouse, a s "bandážemi" pigtailů jsem si celkem pohrál právě kvůli kondenzaci, ale pro jistotu je vyměním ještě jednou. Práci čest :-)
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 8 years ago

Také se nesmí zapomenout, že pokud mrzne až praští, tak je suchý vzduch. Může to mít vliv. Zvlášť pokud je v cestě nějaká větev ...

Mimochodem voda v konektorech atp. se v zimě chová úplně stejně. Jak to zmrzne, tak to funguje. Rozmrzne, začne vadit. Měli jsme takhle jednoho, co měl anténu u komína. V noci už netopil, tak mu to zmrzlo a ráno fungovalo. Jak rozfajroval kamna, měl po internetu.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 8 years ago

Taktiez sa celkom zaujimavo chova spoj cez strom pokial zacne hustejsie prsat. Ked voda drzi na konaroch a listoch chova sa to uplne inak nez ked je sucho. Uz som videl takto rozdiel signalu asi koko 6dBm. Takze treba to riesit bez stromov
0 x

Benik3
Příspěvky: 41
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Benik3 » 8 years ago

Sice tomu moc nevěřím ale pro jistotu se zeptám.
Na Rocket AC nejdou a asi nepůjdou připojit starý M5 antény co?
Přijde mi dost na pytel kupovat Titanový rocket, který je o 1000,- dražší jak AC PtMP AirPrism a přitom má menší výkon :(

BTW to že má anténa při -8°C lepší citlivost může být i tím, že se mrazem vyčistí vzduch :)
Což se většinou pozná i tak, že v mrazech je větší rušení...

EDIT: Tak podle nějakého info co jsem vygooglil by to mohlo být možné s AirOS 8 pro AC a AirOS 6 pro M5. Oboje je zatím beta.
Nezkoušel už tady někdo? :)
0 x

rado3105
Příspěvky: 2288
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod rado3105 » 8 years ago

ano funguje to, bez problemov, nove 8beta7 su uz pekne vyladene...mam to nasadene ani o tom neviem...problem je so signalom, moze byt slabsi ako na starych rocketoch...takze ak mas zle signaly na ap...by som nemenil....
0 x