Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Ubiquiti Rocket M5 AC PtP Lite

Problematika Ubiquiti hardware.
Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Re: Ubiquiti Rocket M5 AC PtP Lite

Příspěvekod divizna » 9 years ago

honzam píše:Nezapomínejte že venku je COKOLIV nad 40Mhz ZAKAZANE !


Neni pravda. Sirka kanalu je irelevantni, pokud jsou dodrzeny vsechny podminky VO. Aspon takovy je zaver nedavneho "brifinku" CTU, kde byl i kolega. Zverejnila to i i4wifi na svem blogu (i kdyz to je trochu neduveryhodny zdroj, to beru).

Jinak davat 80 MHz kanal aby to jelo 90 Mbit je hulvatstvi, pokud tedy mate nekoho kolem a neni to v lesich, kde davaji veverky dobrou noc a nejvetsim rusenim je sova co proletne pred antenou. 80 MHz nekde, kde mam kolem sebe dalsi lidi (a dalsi sve anteny nebo AP) bych proste nenasadil, leda by to bylo zregulovane na minimum a jednalo se o preskok do 100-200 metru.

Nam rocket M5 AC jede 190 Mbit na 50 MHz kanalu, na tohle vyuziti to ma smysl. I na nizsich sirkach to za vhodnych podminek bezi lepe nez klasicke rockety. Oproti tem se to odlisuje hlavne lepsim radiem a lepsim procesorem. Oproti rocketu Titanium uz tech vyhod tolik neni, na 20 MHz nebo 30 a 40 MHz tam rozdily tak velke nejsou. Bezne rockety totiz mely chybu v prilis slabem procesoru, ktery ty rychlosti nezvladal. To radio uz tehdy umelo na 30 MHz 120 Mbit ale procak a 100 Mbit port za nim to nedal.
0 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 9 years ago

divizna píše:
honzam píše:Nezapomínejte že venku je COKOLIV nad 40Mhz ZAKAZANE !


Neni pravda. Sirka kanalu je irelevantni, pokud jsou dodrzeny vsechny podminky VO. Aspon takovy je zaver nedavneho "brifinku" CTU, kde byl i kolega. Zverejnila to i i4wifi na svem blogu (i kdyz to je trochu neduveryhodny zdroj, to beru).

Jinak davat 80 MHz kanal aby to jelo 90 Mbit je hulvatstvi, pokud tedy mate nekoho kolem a neni to v lesich, kde davaji veverky dobrou noc a nejvetsim rusenim je sova co proletne pred antenou. 80 MHz nekde, kde mam kolem sebe dalsi lidi (a dalsi sve anteny nebo AP) bych proste nenasadil, leda by to bylo zregulovane na minimum a jednalo se o preskok do 100-200 metru.

Nam rocket M5 AC jede 190 Mbit na 50 MHz kanalu, na tohle vyuziti to ma smysl. I na nizsich sirkach to za vhodnych podminek bezi lepe nez klasicke rockety. Oproti tem se to odlisuje hlavne lepsim radiem a lepsim procesorem. Oproti rocketu Titanium uz tech vyhod tolik neni, na 20 MHz nebo 30 a 40 MHz tam rozdily tak velke nejsou. Bezne rockety totiz mely chybu v prilis slabem procesoru, ktery ty rychlosti nezvladal. To radio uz tehdy umelo na 30 MHz 120 Mbit ale procak a 100 Mbit port za nim to nedal.


Jaky slaby procesor? V datasheetu ma R5AC Lite 720MHz a jedinou odlisnosti od asi drazsiho R5AC PTP je chybejici jakasi elektronicka filtrovaci funkce airPrism. Fakt bych to chtel videt v praxi, po jejich nafouklem marketingu jsem byl obvykle hoodne zklaman. http://dl.ubnt.com/datasheets/RocketAC/Rocket5ac_DS.pdf
Nicmene nanoBeamy 25dbi prekvapive chodi v ne moc zarusenu 110 Mbps na 3km, tak se mi nejak nechce verit, ze R5AC na tom je, jak popisujete, tak spatne.
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 9 years ago

Ja jsem psal o obycejnych rocketech M5, tam to brzdil procesor.

U rocketu AC stejne jako u rocketu titanium to nebrzdi... I diky tomu je rozdil mezi Rocketem M5 a Rocketem AC na sirkach 20,30 a 40 MHz veliky, ale mezi Rocketem AC a Rocketem Titanium uz ten rozdil moc velky neni.
0 x

rado3105
Příspěvky: 2288
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod rado3105 » 9 years ago

tieto lite maju asi jediny vyznam pouzitie AC a sirsich kanalov....ak niekto chce mat vacsiu odolnost, je lepsie kupit non-lite verzie, alebo sa mylim?
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 9 years ago

I ty Lite verze jedou vyrazne lepe, nez bezne rockety - diky lepsimu radiu a hlavne silnejsimu procesoru.

Non-Lite verze maji navic HW filtrovani "AirPrism", takze by mely byt odolnejsi hlavne proti co-channel ruseni (tedy silnemu signalu na vedlejsim kanale) a predpokladam ze budou mit i lepe udelane radio jako celek. Bonusem je pak navic kompletni stineni cele jednotky (pod plastem je to cele oplechovane).
0 x

rouchi
Příspěvky: 508
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod rouchi » 9 years ago

Mam trochu trollí otázku - je AC Lite kompatibliní s old airmax N kovými UBNT ? nebo jako klienty jde v PTMP použít jedině powerbeama AC, resp nanobeam AC ???

Díky za odpověd..
0 x
UBNT mám rád, Mikrotik mám taky rád :-D považuji za zbytečné se přít co je lepší.
Jakub Havlíček

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 9 years ago

rouchi píše:Mam trochu trollí otázku - je AC Lite kompatibliní s old airmax N kovými UBNT ? nebo jako klienty jde v PTMP použít jedině powerbeama AC, resp nanobeam AC ???

Díky za odpověd..



Nemam to z vlastni zkusenosti, ale vsude jsem se docetl, ze k AC apecku, zatim jedine funguji AC klienti.
0 x

rouchi
Příspěvky: 508
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod rouchi » 9 years ago

Taky jsem procházel co se dalo, a zatím vypadá, že to opravdu nefunguje...prý snad v budoucnu přibude kompatibilita (s novými firmwary) ale to může být taky třeba za rok...
myslel jsem, že budu moct dávat tyhle rockety na AP, kvůli výkonu a tím i předpokládané vyšší propustnosti... ale jak to zatím tak vypadá, tak to je prostě myšleno prakticky jenom pro PTP spoje.... jako dávat AC klienty by byla hezká věc, ale po zdražení dolaru je dost dávat 1400 za obyč nanobeama, a dávat 2500, to nám ty lidi při našich cenách a aktivaci většinou zadara fakt nezaplatí... asi budeme muset zdražit.... :-D avšak = pro zákazníka nereálné....
0 x
UBNT mám rád, Mikrotik mám taky rád :-D považuji za zbytečné se přít co je lepší.
Jakub Havlíček

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 9 years ago

nie je kompatibilne a podla mna ani nebude
0 x

rado3105
Příspěvky: 2288
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod rado3105 » 9 years ago

davnejsie som zacal prechadzat na mk technologiu, nech to mam pol na pol...a vyplatilo sa....
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 9 years ago

Takze predsalen podpora bude :) UBNT planuje legacy podporu. Akurat to nebude teraz....
0 x

rado3105
Příspěvky: 2288
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod rado3105 » 9 years ago

Testujem spoj na lite ptp ac na oboch stranach.
Silno zarusena oblast, predtym som tam mal rocket m5 s jirous antenami na oboch stranach. Pri 30mhz mi to kolisalo jednosmerne od 65 do 85mbit/s. Po nahode ptp lite stupla priepustnost max. o 10%. Avsak vdaka airview (ktore bezi bez toho aby sa rozpadol spoj) som si nasiel najcistejsi kanal). Odporucam uzasna vec a na nom mi to ide takmer 100/100mbit/s na 20Mhz. Dovod prechodu bol hlavne, ze uz mi procesor na M5 nestihal a v zatazi sla odozva vyrazne hore...

Neviete ako bezi to airview ked to nerozpoji spoj?

Celkovo je lite ptp s verziou airos7 vynikajuce radio, hlavne co sa funkcionality systemu tyka. Podstatnym plusom je ukazovanie hodnoty interferencie, nielen noise levela co umoznuje omnoho lepsi vyber kanala. Taktiez sa da riadit podla hodnot max. priepustnosti, ktoru ukazuje v main menu. Realna priepustnost je asi o 30% nizsia.

http://lokalnyisp.net/viewtopic.php?f=3 ... 065614ba1c
http://lokalnyisp.net/viewtopic.php?f=3 ... 065614ba1c
0 x

rado3105
Příspěvky: 2288
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod rado3105 » 9 years ago

Odozva je v priemere 1-2ms, max. 23ms v záťaži. Skúšal som zvýšiť agreggation frames a zvýšenie z 32 na 50 mi zvýšilo max. priepustnosť jednosmerne - receive z 85mbit/s na 95mbit/s, odozva sa hýbe 1-3ms.
Hral sa niekto s aggregation frames? ake hodnoty mate overene?
0 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 9 years ago

rado3105 píše:Odozva je v priemere 1-2ms, max. 23ms v záťaži. Skúšal som zvýšiť agreggation frames a zvýšenie z 32 na 50 mi zvýšilo max. priepustnosť jednosmerne - receive z 85mbit/s na 95mbit/s, odozva sa hýbe 1-3ms.
Hral sa niekto s aggregation frames? ake hodnoty mate overene?


Vzdalenost?
0 x

rado3105
Příspěvky: 2288
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod rado3105 » 9 years ago

necele 3km, v čom je však výrazne zlepšenie oproti Nkovým rocketom je obojstranna duplexná priepustnosť, ktorá je stabilne 70/70Mbit/s....
21May2015_13-17-49.jpg

http://lokalnyisp.net/download/file.php ... &mode=view
0 x