Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

PowerBeam M5 300 a 400 rozdíly

Problematika Ubiquiti hardware.
Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 795
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

PowerBeam M5 300 a 400 rozdíly

Příspěvekod Petr S. » 9 years ago

Zdravím,

jaké jsou všechny rozdíly mezi PowerBeam M5 400 a 300 s ohledem na vše - tedy i uchycení atd? Staré Nanobridge M5 měli ty větší verze lepší uchycení (dva třmeny), teď u té větší PowerBeam mi to přijde, že i ta větší má pouze jeden třmen a to se mi moc nelíbí. Mám se čeho bát?

Má u nás nějaký smysl použít větší PowerBeam s větším vyzařováním (když povoleno je stejně max. 27 resp. 30 dB)? Kromě mírně lepší citlivosti?

Cenový rozdíl je mezi oběma typy minimální, tak který je obecně lepší používat? Jak to děláte vy?

Díky.
0 x
..:: DobraSit.cz ::..

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 9 years ago

Používám PowerBeam M5 300 o dost víc jak 400. Důvod je jen cena, jinak bych dával čtyřstovku. Nejstarší kusy mám někdy od jara a problémy s němi u klientů nemám - ani jeden servis (a že už byli větry...). Jak se bude ten plast chovat po letech je ale otázka pro hnidopichy.
0 x

Tomáš Nesrsta
Moderátor
Příspěvky: 1333
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Nesrsta » 9 years ago

Petr S. píše:Má u nás nějaký smysl použít větší PowerBeam s větším vyzařováním (když povoleno je stejně max. 27 resp. 30 dB)? Kromě mírně lepší citlivosti?
Díky.


Tem dotaz je zda používat větší anténu, což ti všichni rozumní odpovědí že ano. Jednak čím větší anténa tím je užší vyzařovací lalok a tím pádem je spoj o něco odolnější proti rušení. Další věcí je že i když máš limity EIRP tak s větší anténou uděláš spoj na delší vzdálenost za dodržení limitů. Samozřejmě musíš o to více zatlumit vysílací část.

Schválně si to zkus na http://cz.jirous.com/vypocet-wifi
0 x
Bývalý ISP...

Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 1659
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lwq » 9 years ago

Pokud je to aspon trochu mozne, logicky davat co nejvetsi antenu (uzsi lalok, vetsi odolnost, ...). A nad 600m jen NBE400 ... Uchyceni je festovni, to spis povoli kde jaka trubka na strese nez to uchyceni. Co me ale dost se*e je ten divnej trmen s tim kusem plechu navic, kterej pri instalaci "pres ruku" dela ze snahy trefit se docela dobrodruzo :lol: :mrgreen:
0 x
LWQ ... Vice na www.lwq.cz (treba GIOM 3000 atp.) ...

Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 795
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr S. » 9 years ago

Tomáš Nesrsta píše:
Petr S. píše:Má u nás nějaký smysl použít větší PowerBeam s větším vyzařováním (když povoleno je stejně max. 27 resp. 30 dB)? Kromě mírně lepší citlivosti?
Díky.


... Jednak čím větší anténa tím je užší vyzařovací lalok a tím pádem je spoj o něco odolnější proti rušení. ...


No, podle specifikací mají obě vyzařovací úhel 8 stupňů jak vertikálně, tak horizontálně?

http://www.i4wifi.cz/Bezdraty-5-GHz/Nan ... x-LAN.html
http://www.i4wifi.cz/Bezdraty-5-GHz/Nan ... t-LAN.html

Jinak PowerBeam a NanoBeam jsou opravdu stejné a výrobce jen změnil název?
0 x
..:: DobraSit.cz ::..

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 9 years ago

Petr S. píše:
Tomáš Nesrsta píše:
Petr S. píše:Má u nás nějaký smysl použít větší PowerBeam s větším vyzařováním (když povoleno je stejně max. 27 resp. 30 dB)? Kromě mírně lepší citlivosti?
Díky.


... Jednak čím větší anténa tím je užší vyzařovací lalok a tím pádem je spoj o něco odolnější proti rušení. ...


No, podle specifikací mají obě vyzařovací úhel 8 stupňů jak vertikálně, tak horizontálně?

http://www.i4wifi.cz/Bezdraty-5-GHz/Nan ... x-LAN.html
http://www.i4wifi.cz/Bezdraty-5-GHz/Nan ... t-LAN.html

Jinak PowerBeam a NanoBeam jsou opravdu stejné a výrobce jen změnil název?


Jo, jen zmena nazvu. Ostatne, z hlediska konstrukce anteny a ozarovace je to starej nanobridge, stejne mizerny postrani laloky atd. Jen novej plastovej vylisek, aby to bylo vic cool. Rozebiral jsem to.
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 9 years ago

Co vím tak se jen mění název že to marketingově zní líp pro lidi být připojen power než nano.. (což je sice úsměvné, ale proč ne). . Pokud jsi zvyklý že Ti lidi zařízka platí (jako že asi jo) tak kde to jde ber čtyřstovky. A na pár stovek metrů kde není moc rušno stačí i nové Nanobeamy 16dBi - někde se hodí líp kvůli rozměrům.
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 9 years ago

Zasadnim rozdilem je absence Gbit portu u NBE 300, ma ho pouze vetsi.
To same je u 16 dB vs. 19 dB "kouli", ta drazsi a vetsi ma Gbit, mensi ne. Co je k pousmani je, ze 19 dB Nanobeam MA Gbit port ale NEMA pribalen Gbit POE zdroj. Clovek si tam tedy Gbit zdroj musi dat vlastni, jinak ma smulu.


U klientu je to asi jedno, ale na p2p spoje je to docela zasadni omezeni vzhledem k tomu, ze NanoBeam realne protahne i 130-140 Mbit.

Jinak samozrejme rozdil ve smerovosti a zisku ve prospech vetsi anteny neni treba zminovat, uchyceni je u vetsiho NBE taky festovnejsi, musim rict, ze ten drzak je docela dobre vymysleny, protoze tim jde velmi jemne a dobre nastavovat elevace pri zachovani azimutu, u starsich NB a nebo NBE300 to clovek musi povolit cele a rozjede se mu oboji.

Nazev je fuk, ale chapu, ze 40 cm antena moc "nano" neni, tak to proste prejmenovali, ze paraboly budou "power" a plastove male hracky "nano", je to celkem rozumne.
0 x

Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 795
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr S. » 9 years ago

Ke klientům to nemám. Mám přesto páteř od místa, kde mi končí optika do jedné vesnice. Cca 3 km, kde je router. V tomhle spoji ale zarostly stromy a čím více je na to přilepených lidí, tím je kvalita spoje horší a horší. Takže jsem vymyslel, že postavím převaděč na jednom domě, který vidí na obě místa (vysílací i přijímací). Na něm budou dva PowerBeamy a centrální mikrotik, který bude propoj řídit a dělat wifi pro lidi v tom domě. Z tohoto bodu k budově, kde končí optika to je ani ne 300 metrů. Do té vesnice, kde mám router, je to asi opět ty 3 km. Nejradši bych použil něco menšího, protože se ta větší PB bude špatně přidělávat (jediná možnost je z maličkého vysoko položeného okna - ze štaflí.

BTW. Neexistuje něco podobného jako RB951 ale s PoE výstupy na alespoň dvou portech pro napájení UBNT?
0 x
..:: DobraSit.cz ::..

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 9 years ago

Petr S. píše:Ke klientům to nemám. Mám přesto páteř od místa, kde mi končí optika do jedné vesnice. Cca 3 km, kde je router. V tomhle spoji ale zarostly stromy a čím více je na to přilepených lidí, tím je kvalita spoje horší a horší. Takže jsem vymyslel, že postavím převaděč na jednom domě, který vidí na obě místa (vysílací i přijímací). Na něm budou dva PowerBeamy a centrální mikrotik, který bude propoj řídit a dělat wifi pro lidi v tom domě. Z tohoto bodu k budově, kde končí optika to je ani ne 300 metrů. Do té vesnice, kde mám router, je to asi opět ty 3 km. Nejradši bych použil něco menšího, protože se ta větší PB bude špatně přidělávat (jediná možnost je z maličkého vysoko položeného okna - ze štaflí.

BTW. Neexistuje něco podobného jako RB951 ale s PoE výstupy na alespoň dvou portech pro napájení UBNT?


Mikrotik dela nejaky poe krabky, ne ? Do toho klidne to ubnt pichni.
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 795
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr S. » 9 years ago

No to dělá, ale ty neuměj wifi. A já bych to nejradši měl v kupě v jedný krabici :-)
0 x
..:: DobraSit.cz ::..

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 9 years ago

Petr S. píše:No to dělá, ale ty neuměj wifi. A já bych to nejradši měl v kupě v jedný krabici :-)


Tak na jeden port praskni od UBNT pico, nebo AirGateway a mas to.
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 9 years ago

Petr S. píše:BTW. Neexistuje něco podobného jako RB951 ale s PoE výstupy na alespoň dvou portech pro napájení UBNT?

Tak si vem rb951 a manuálně propoj napájení z jacku na piny dalších ethernetů. Můžeš mít napájecí porty klidně 4
0 x

Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 795
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr S. » 9 years ago

honzam píše:
Petr S. píše:BTW. Neexistuje něco podobného jako RB951 ale s PoE výstupy na alespoň dvou portech pro napájení UBNT?

Tak si vem rb951 a manuálně propoj napájení z jacku na piny dalších ethernetů. Můžeš mít napájecí porty klidně 4


1) tak to nejak nechapu, jako napajet kus kabelu z jacku napájecího konektoru na jednotlivy barvy vodicu ftp kabelu? to se mi jevi jako trošku prasárna... :D
2) nebude na to slabý napájení? to 24V co se dává klasicky k MK?
0 x
..:: DobraSit.cz ::..

Kysa
Příspěvky: 415
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Kysa » 9 years ago

A co použít http://wifi.aspa.cz/3-portovy-napajeci- ... e-z105475/ s nějakým rozumným zdrojem?

Oprava, to neumí gigo, tak snad třeba http://wifi.aspa.cz/poe-pan6-gb-gigabit ... l-z105994/
0 x
Petr Krist