Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Nejčastější závady UBNT

Problematika Ubiquiti hardware.
melvi
Příspěvky: 158
Registrován: 13 years ago

Nejčastější závady UBNT

Příspěvekod melvi » 11 years ago

Ahoj,

po 2 letém provozu se začínají objevovat nekvalitní kusy UBNT, zejména se to týká NanoBridge M5.

Zajímají mne vaše názory, jestli s tím máte zkušenosti.

Všechny instalace mají stíněné kabely, stíněné konektory, originál zdroje s uzemněním. UBNT nežhavíme na maximální výkon ( regulujeme automaticky skripty podle signálu, takové primitivní ATPC )

Zatím registrujeme tyto problémy na různých kusech a různých sériích:

1. Ztráta vysílacího výkonu o cca -20 až -30dB - poslední dobou se objevuje častěji
2. Rozdíl v chainech, různé chainy, rozdíl je -10 až -20dB
3. Zasekávání při větším provozu ( příznak je že UBNT se přehřívá ) - to byla celá vadná série, už se to neobjevuje
4. Úplná smrt, zařízení nereaguje na nic, nesvítí žádná LED nebo chaoticky svítí LEDky
5. Upadávající odrazivý plech uvnitř UBNT - pak to tak pěkně chrastí a signál jde do kopru.

Zajímají mne i další hrůzy které se nám třeba neukázali, na které je dobré se připravit :-)
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 11 years ago

Pro mě je nejčastější závada UBNT ta, že to ruší všechno ostatní.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 11 years ago

a já mám info že UBNT z pravidla odejde po cca 2-3 letech ať chceš nebo ne. Znám lidi který si jeden sajt udělaly na only ubnt a do 3 let vše odešlo. Znám jich spoustu. Pak jistě, známe Viktora kterej na tom má celou síť a jesli říká pravdu nebo ne, říká že neodcházeji takže si to nějak přeber :-D
0 x

kure05
Příspěvky: 886
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod kure05 » 11 years ago

Tak u nás u některejch lidí co maj ještě UBNT tak jedou víc jak 3 roky. Určo tak 4 nebo 5 let. A problém žádnej není. Mě spíš fascinujou RB133 který se totálně zpomalej, že v nich nejde vůůůbec nic udělat. Ani restartovat, proste ani prd. Zrovna teď sem přijel ze servisu kde sem měnil takovou RB133 za RB711 a zálohu sem vytahoval snad 5 minut . . .
0 x

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 11 years ago

Mám na síti cca 500 UBNT kusů, cca 500 MT a asi 200 Canopek, u UBNT byly problémy s bílejma zdrojema, jinak nic nepozoruju, MT - kondy, při bouřkách lehaj porty, občas nějakej bug dokáže potrápit, u Canopek mě serou ty jejich zdroje, maj životnost asi 2,5 roku, letos se jich už asi 50 měnilo. Jediný UBNT odešlý bouřkou mi lehlo letos v červenci, NSM5 co dostala přímej zásah, nahoře v krytu 2cm díra, v desce mezi eth 1cm díra, jednotka bezdrátem dostupná, na eth pouze 10Mb link a nekomunikovala. MT letos v létě měněno cca 30 po různých bouřkách a vedrech.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 11 years ago

kure05 píše:Tak u nás u některejch lidí co maj ještě UBNT tak jedou víc jak 3 roky. Určo tak 4 nebo 5 let. A problém žádnej není. Mě spíš fascinujou RB133 který se totálně zpomalej, že v nich nejde vůůůbec nic udělat. Ani restartovat, proste ani prd. Zrovna teď sem přijel ze servisu kde sem měnil takovou RB133 za RB711 a zálohu sem vytahoval snad 5 minut . . .


chtěl si říct RB133C.
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 11 years ago

hapi píše:a já mám info že UBNT z pravidla odejde po cca 2-3 letech ať chceš nebo ne. Znám lidi který si jeden sajt udělaly na only ubnt a do 3 let vše odešlo. Znám jich spoustu. Pak jistě, známe Viktora kterej na tom má celou síť a jesli říká pravdu nebo ne, říká že neodcházeji takže si to nějak přeber :-D


Zdravím,
naprosto souhlasím, měl jsem jich v síti několik desítek, dodnes toho velice lituji. Trpěly všemi vadami co jsou zde zmíněny. Dnes snad kromě několika těžce dostupných jsou na smetišti.
Navíc možnosti nastavení jsou oproti Mikrotiku skoro směšné. Co mi ale vadilo nejvíce, byla nulová možnost měření. Např. po instalaci jsem zvyklý změřit rychlost OPROTI prvnímu AP. (Bohužel dnes jedou především nájemní zřizovači na čárky, skoro se to podobá tomu starému přísloví "Franto podrž komín, já skočím pro prachy ...".) To měření tam tehdy nebylo. Jaká je situace dnes? ( Podotýkám, že nemám na mysli to komické měření, co se tam objevilo o něco později.)
Již před několika lety jsem poslal do UBNT HOTOVÝ a odzkoušený modul pro měření na úrovni Mikrotiku. Napsali mi, že není třeba, že mají vlastní. Nedočkal jsem se, pak mě to přestalo bavit čekat.
Doba pokročila, pokud dnes někdo zvládá implementaci vlastního modulu do UBNT a jeho spuštění, dodám bez problémů. Je to jen pár kiloB. Včetně SW do Win.
mpcz, 24/08/2012
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 11 years ago

Zatím bych řekl, že v této kategorii patří UBNT do té celkově spolehlivější poloviny výrobců. Je to smutné - alcom jsme v servisu měli procentuelně podstatně víc. O RBčkách nemluvě. Proti mikrotiku bohužel mluví i jeho větší univerzálnost - problémy s FW jsou hodně běžné, UBNT je jednodušší a stabilnější.
Jak tady někdo zmiňuje zpomalování mikrotiků - to dle mě nemá žádnou souvislost s typem RB, dokonce ani zjevně s verzí MK. Ale vzhledem k tomu, že se to stává asi naprosto jenom u těch s wifi (a v rámci této kategorie těch, kde je víc jak jeden klient), tak mají někde bug. Vyletí spotřeba paměti a většinou i CPU. Musím to hlídat scriptem a rebootovat. A pak tu mám jeden přístupák, kde zjevně ovislink jako klient způsoboval vcelku pravidelné restarty. Před dvěma měsícema upgradoval na 5GHz (to samé RBčko na AP straně) a najednou je klid. Takže s MK je větší duchařina ... než s UBNT. I ten AirMax funguje podstatně lépe. Jenom GPS varianta je u nich slepá cesta, naprosto k ničemu ...

Jenom máme nějakou divnou květnovou (nákup, výrobu nevím) sérii nanobridgů, té se občas nelíbilo, že musí přenášet data. Pokud tam nic neteklo, běžely dva měsíce naprosto v pohodě.

A ohledně bouřky - bleskojistka bouchla, nanobridge přežil. Nevěřím tomu, že nedostal svůj díl ... ale jede dál. Na druhém site odešlo vše (přišelo to elektrikou), vč. upsky, switche, rb450, rb433 a napájecí části alcomy. Pak tam byl jeden nanobridge - vyměnili jsme zdroj a jede to dál.
0 x

melvi
Příspěvky: 158
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod melvi » 11 years ago

Flamewar Mikrotik vs UBNT :-)

Jinak nikdo by asi nepřešel na UBNT, pokud by mikrotik nezaspal dobu, bohužel. Neznám nikoho kdo by používal UBNT pokud by měl alespoň podobnou alternativu u Mikrotiku

Postavili jsme celou sít na Mikrotiku, cca 1800 WiFi klientů, jenže když jsme chtěli něco novějšího, tak prostě mikrotik neměl alternativu, nejdřív nebylo Nko, pak nebylo TDMA a do dneška není ucelená řada outdoor řešení, bohužel.

Zajímají mne názory k UBNT, závady a jejich případné předcházení či včasné rozpoznání.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 11 years ago

sorry ale RB133C má poloviční ramku a tedy 16MB což je krutě nedostatečný. Ta způsobuje to že z toho tahal 5 minut export. Řešení je necpat tam všechny balíčky a nebo to nikdy nenasazovat a nebo tam nechat starou verzi mikrotiku. RB133 to nikdy neudělala protože má 32MB.

Jo a mimochodem, na Jezerce se Zdeněk ptal kdo používá ubnt a zvedly se "2" slovy "dvě" ruce?

Jenom zhejčkanost dnešní doby nutí lidi jako je melvi aby měli furt to nej, aby měly Nko, měly TDMA i když je prostě TDMA k ničemu.
0 x

Kaja
Příspěvky: 371
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Kaja » 11 years ago

To Melvi:
a ty zavady (ztrata vysilaciho vykonu a ruzna citlivost chainu) se objevuji pouze u Nonabridge M5 nebo i u NANOSTATION M5?
Pokud by to bylo pouze u NANOBRIDGE, tipuji ze by to moho byt poskozeni teplem. To telo NANOBRIDGE je hodne male a urcite tam bude tepleji nez v NANOSTATIONe.
Mozna INSIDER jakozto vyrobce VF techniky by se k tomu mohl vyjadrit.

Zajimalo by mne jestli podobne zhorseni vysilaciho vykonu je opravitelne vymenou konkretni soucastky (pokud ji nekdo dokaze urcit a nebude to Atheros chip). A jestli to je vubec ekonimcky zajimave.

K.
0 x

melvi
Příspěvky: 158
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod melvi » 11 years ago

Od koho kupuješ?

Mám lehké podezření, že se do dostribuce DISCOMPu, od kterého mám majoritu zařízení, sem tam zamíchá nějaká podivná série která má o dost větší procento reklamací.


Peyrak píše:Mám na síti cca 500 UBNT kusů, cca 500 MT a asi 200 Canopek, u UBNT byly problémy s bílejma zdrojema, jinak nic nepozoruju, MT - kondy, při bouřkách lehaj porty, občas nějakej bug dokáže potrápit, u Canopek mě serou ty jejich zdroje, maj životnost asi 2,5 roku, letos se jich už asi 50 měnilo. Jediný UBNT odešlý bouřkou mi lehlo letos v červenci, NSM5 co dostala přímej zásah, nahoře v krytu 2cm díra, v desce mezi eth 1cm díra, jednotka bezdrátem dostupná, na eth pouze 10Mb link a nekomunikovala. MT letos v létě měněno cca 30 po různých bouřkách a vedrech.
0 x

melvi
Příspěvky: 158
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod melvi » 11 years ago

Nanobridge M5, používáme je jako klientské CPE, má to alespoň jakš tak parametry, NSM5 je všesměr :-)

Jinak je pravda, že to asi bude návrhem nebo použitými součástkami.

Některé série když na nich pustím test aby se pořádně procvičil CPU, tak jsou úplně pekelně horký a některé série jsou na dotyk vlažné.

Zatím jsem žádný nekuchal, protože je posílám na reklamaci.


Kaja píše:To Melvi:
a ty zavady (ztrata vysilaciho vykonu a ruzna citlivost chainu) se objevuji pouze u Nonabridge M5 nebo i u NANOSTATION M5?
Pokud by to bylo pouze u NANOBRIDGE, tipuji ze by to moho byt poskozeni teplem. To telo NANOBRIDGE je hodne male a urcite tam bude tepleji nez v NANOSTATIONe.
Mozna INSIDER jakozto vyrobce VF techniky by se k tomu mohl vyjadrit.

Zajimalo by mne jestli podobne zhorseni vysilaciho vykonu je opravitelne vymenou konkretni soucastky (pokud ji nekdo dokaze urcit a nebude to Atheros chip). A jestli to je vubec ekonimcky zajimave.

K.
0 x

lyra
Příspěvky: 569
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lyra » 11 years ago

Používáme UBNT od prvních kusu. Měli jsme ze začátku problemy s FW,ale pak už ne. Nejčastějšín zavada je
vadny napajeci zdroj - zvlaste ten bily, a pak take sw chyba - blikaji nahodne všechny kontrolky, ted jsme měli dokonce 1 v zaruce se stejnou vadou , a tu nam opravili.
Nevím kolik jich mame v síti, nejvíc mame Bullety na antene . Po 3 letech provozu odchazi lecos,take mame
Canopy k vyhození.
Pro jednoduche montaže kde se neřeší rozdělovaní rychlosti na LAN je to srovnatelne s Canopy dnes myslim.
Jen ta Canopa vydrží více přěpětí .
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 11 years ago

melvi píše:Flamewar Mikrotik vs UBNT :-)

Jinak nikdo by asi nepřešel na UBNT, pokud by mikrotik nezaspal dobu, bohužel. Neznám nikoho kdo by používal UBNT pokud by měl alespoň podobnou alternativu u Mikrotiku

Postavili jsme celou sít na Mikrotiku, cca 1800 WiFi klientů, jenže když jsme chtěli něco novějšího, tak prostě mikrotik neměl alternativu, nejdřív nebylo Nko, pak nebylo TDMA a do dneška není ucelená řada outdoor řešení, bohužel.

Zajímají mne názory k UBNT, závady a jejich případné předcházení či včasné rozpoznání.


Zdravím,
podle mě přechod na UBNT může mít jenom jeden racionální důvod - šetřit. Bohužel se pak ukázalo, že v průběhu doby se těch pár korun rozdílu vymstilo na zbytečném výjezdu nebo vynucené výměně z důvodu neschopnosti nakonfigurovat potřebné funkce.
mpcz, 24/08/2012
0 x