Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Airgrid M5 alebo nanobridge M5

Problematika Ubiquiti hardware.
rado3105
Příspěvky: 2288
Registrován: 15 years ago

Airgrid M5 alebo nanobridge M5

Příspěvekod rado3105 » 13 years ago

Potrebujem silnejsie zariadenie ako nanostation, bude to prechadzat cez nejake stromy. Co z tychto dvoch je lepsie alebo pre mna vhodnejsie?(na rozmeroch az tak nezalezi, ide o vykon).
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 13 years ago

rado3105 píše:Potrebujem silnejsie zariadenie ako nanostation, bude to prechadzat cez nejake stromy. Co z tychto dvoch je lepsie alebo pre mna vhodnejsie?(na rozmeroch az tak nezalezi, ide o vykon).

Pres stromy by podle me lepe sla 2.4ka, jinak podle MEHO SOUKROMEHO nazoru ma NB lepsi antenu (uzavrena parabola). Co se tyka vykonu, tak zaleti kolik tam nastavis, zisk anten je dany podle typu.
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

rado3105 píše:Potrebujem silnejsie zariadenie ako nanostation, bude to prechadzat cez nejake stromy. Co z tychto dvoch je lepsie alebo pre mna vhodnejsie?(na rozmeroch az tak nezalezi, ide o vykon).


Raději tam dej nějaký stožár, aby jsi neměl problémy. Nebo stromy nenápadně pořež :D
Jinak NB je na tom líp.
Teď jsou nové ozařovače na AG a možná i na NB (ubnt.com). S těmi jsem se ještě nesetkal.
0 x

rado3105
Příspěvky: 2288
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod rado3105 » 13 years ago

na loco M5 tam je signal -89. 2,4 by nesla isto lepsie koli ruseniu ktore je v danej lokalite. A airmax mam otestovany aj cez stromy a ide aj bez najmensieho problemu. Tie stromy orezat nejde a nejde tam dat ani stoziar. Moznost je len riesit to zariadenim u klienta.
0 x

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

rado3105 píše:na loco M5 tam je signal -89. 2,4 by nesla isto lepsie koli ruseniu ktore je v danej lokalite. A airmax mam otestovany aj cez stromy a ide aj bez najmensieho problemu. Tie stromy orezat nejde a nejde tam dat ani stoziar. Moznost je len riesit to zariadenim u klienta.



jn, tak zkus NB 25, jestli nejedeš v MIMO tak AG 27, možná se jim nový ozařovač podařil.
Jinak nějakou kravskou anténu, třeba rocket dish.. Ale rychlost pujde do kytek si myslím.
0 x

rado3105
Příspěvky: 2288
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod rado3105 » 13 years ago

Co konkretne myslis tym rychlost pojde do kytek?
Zaujimalo by ma realne porovnanie o kolko je co lepsie.
0 x

pfadmin
Příspěvky: 347
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod pfadmin » 13 years ago

Hele 11 km spoj mi chodil par tydnu jako nouzovka bez prime viditelnosti (v ceste byl kopec a na nem husty les) na 2x 24 parabolach proti sobe v MIMO s air os tehda 5.02 stabilni rychlosti 16/10 Mbps s temer nulovou latenci pro par obcanu (rate byly natvrdo tusim druhe nebo treti nejnizsi, sirka kanalu 40 mhz, proste fakt nouzovka, signal -88).... Samozrejme jiny site nez nase to neskenovalo. A to i v tom nejhorsim pocasi (instalace byla v desti a mlze). Takze jako ono to pobezi, ale je jasne, ze to je tak pro jednoho.
0 x

rado3105
Příspěvky: 2288
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod rado3105 » 13 years ago

A este aby som upresnil chcem to na 1,5km, v ceste mozno 2 stromy. Inak priama viditelnost. Ze to neni az tak zle svedci ze loco sa pripojilo.
Takze hladam nieco co mi zdvihne signal aby bol lepsi ako -70.
A to ze to bude blbnut sa nebojim, s airmaxom mam fakt velmi dobre skusenosti. A chcem to v MIMO. Takze asi jedna volba je ten nanobridge.
0 x

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

rado3105 píše:A este aby som upresnil chcem to na 1,5km, v ceste mozno 2 stromy. Inak priama viditelnost. Ze to neni az tak zle svedci ze loco sa pripojilo.
Takze hladam nieco co mi zdvihne signal aby bol lepsi ako -70.
A to ze to bude blbnut sa nebojim, s airmaxom mam fakt velmi dobre skusenosti. A chcem to v MIMO. Takze asi jedna volba je ten nanobridge.


j NB.
Jsou to aspoň jehličnany? Nebo se to zelenat teprve bude?
No stromy jednak sníží signál, ale taky ho naruší, takže půjde přenosovka dolů, ale pokud je to pro klioša, tak pohoda, hoď to tam.
Tak pokud bude mít hodně špatný signál, tak ti to nezahluší vysílač, díky airmaxu.
0 x

pfadmin
Příspěvky: 347
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod pfadmin » 13 years ago

V mimo to teoreticky byt ani nemusi, pokud bys chtel zarucit i nejaky dobry standard tem lidem se spatnymi - naborenymi signaly, je otazka jestli nestoji za hrich na H pripojovat lidi s dobrym signalem a na V se spatnym a vsichni klienti by meli 1 polarizacni airmax compatible zarizeni (napr. airgrid). Pokud to nekdo testne, bylo by dobre, aby se podelil o zkusenosti, tj. jestli airmax MIMO je chytre v tom, ze na H polarizaci bude obsluhovat nezavisle na V, nebo jestli bere jen soucet pozadavku z obou polarizaci bez rozdilu co prislo ze ktere a kdo vyuziva kterou.
Prinosem by logicky bylo zlepseni kvality site tem se spatnym signalem, protoze kdyz dostavaj timeslot rovnocenne s ostatnimi, tak pokud ostatni maji dobre parametry a timesloty taky pozaduji (stahuji), tak ten se spatnymi je dost v nevyhode a nestihne prenest skoro nic, protoze timeslot je jako kosmicka lod ve spaceballs - nikomu nezastavuje... :)
0 x

rado3105
Příspěvky: 2288
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod rado3105 » 13 years ago

Je to na klienta(na spoj by som v tychto podmienkach riesil asi rocket, popripade nieco lepsie). Objednal som buduci vikend zapojim a otestujem potom vam dam vediet.
0 x