Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

NV2 - nasazeni, zkusenosti

Návody a problémy s konfigurací.
Polk
Příspěvky: 284
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Re: NV2 - nasazeni, zkusenosti

Příspěvekod Polk » 6 years ago

​Já teda nevím, ale na POPu, kde mám více APček a i konkurence, když udělám zátěž spoje na jedné frekvenci a současně na druhém AP na jiné frekvenci, tak se mi mikrotiky hodně sakra rušej. Ihned jak započne test přes druhý spoj, zdegraduje se max.přenos na prvním. Použité antény - 23tky od p. Stourače.
Takže za mne, synchro i na jiných kanálech velké plus.
2 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

Přesně tak. Pokud to je plný POP antén tak se to sakra ruší pokud je to o kanál vedle
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 6 years ago

Však ale když vidím na masce že do kanálu nezasahuje, tak to prostě nic nedělá. Věc druhá je když je to přehledný a masku to má skoro 80mhz... sajt s konkurencí to stejně nevyřeší a synchro stejně přece sníží propustnost. Čas kdy může vysílat není nafukovací.
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 6 years ago

honzam píše:Přesně tak. Pokud to je plný POP antén tak se to sakra ruší pokud je to o kanál vedle


Jednak karty nejsou presny, prece jen je to low end za par korun. Druha vec je vykon. Mame vyzkouseny, ze pokud se spoj hodne zreguluje, tak se maska zuzi a neprelejza to mimo kanal. Nj, ale vykladejte to konkurecni, kteri razi heslo, ze UBNT je good, protoze se jen soupne soupatko vykonu doprava co to jde a nic dalsiho neni treba nastavovat :(
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 6 years ago

Přesně tak to je s tou maskou. Ale přece ta synchronizace vyřeší jen to, že se čas rozdělí pro více sektorů. Ale tím pádem se sníží přece i propustnost, jako by to bylo na stejném kanále a použilo by se synchro. Max tedy by to šlo, pokud bych měl sektory kolem dokola a dal 40, nebo 80Mhz. Potom by to snad mohlo mít možná nějaké výhody, druhá je ale věc, zda najdu do všech směrů volnej stejnej volnej kanál. Přecijen není to licence kde se bez toho asi neobejdou.
0 x

Polk
Příspěvky: 284
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Polk » 6 years ago

Mno já nevím, ale když si selsky představím jak na POPu vysílají a příjímají APčka na přeskáčku data ... tak si tu synchro představím takto: Jedno AP bude udávat takt kdy budou všechna AP vysílat a kdy přijímat data. V jeden okamžik tedy vysílají na klienty, ty čekají na data , a naopak stichnou všechna AP a poslouchají klienty kteří mají slabší signály než APčka vedle sebe. Ale když jedno AP se snaží poslouchat klienta a sousední AP zrovna laduje data na klienta, je asi podstatně horší než řešit jestli se sníží propustnost když bude sychronizovat. Protože za kratší čas dokážou pak AP přenést více dat, když je někdo tolik neruší. Toť můj názor a asi to bude zase POP od POPu kde to bude fungovat a kde ne.
0 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 6 years ago

Zni to krasne, ale ceka nas dlouha doba nez to bude fungovat a kdo vi, jestli to bude vubec pouzitelne. Zkousel jsem to u UBNT AC, ale propustnost tragicka a latence silene.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

Jenya píše:Zni to krasne, ale ceka nas dlouha doba nez to bude fungovat a kdo vi, jestli to bude vubec pouzitelne. Zkousel jsem to u UBNT AC, ale propustnost tragicka a latence silene.

Přesně. Ale je dobré že se tímto směrem vůbec vydali. Jednu chvíli už to vypadalo že je bezdrát ani nezajímá...
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

tuhle blbost si mohly odpustit. Raději bych upřednostnil aby wifina prostě fungovala. Před rokem nv2 fungovala obstojně. Dneska jí nahrazujem zpět nstremem a na dotaz mikrotiků proč to tak je bylo odpovězeno že někde funguje tohle a někde tohle... což nepovažuju zrovna za ok. Jako mít ptp spoj na nstreme kde je ccq 100/100 a po přepnutí na nv2 je ccq 50 a přenosovka v haji je teda dost divný.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

tady mám na sektoru zajímavý problém. cca 16 klientů nv2 uptime všech je velmi solidní měsíc+ bohužel ale propustnost je slabá třeba jedne zákazník má -48/-49 a jede sotva 10Mb ccq to ukazuje 80%/90% když přepnu na 802.11 tak tento zákazník najendou brutálně funguje dobře ale zase někomu jinému se brutálně začně odpojovat bezdrátová část... toto se děje na prakticky čistém kanálu, dle scanu tam někdo je na -80 což je jeden z nejlepších kanálů tady, pro jistotu jsem dal i jinej kanál ale nic pořád totálně stejné. u těch pár zákazníků co se mi děje to odpojování mi to hásí u nich v CPE hodně mizrné Tx ccq třeba kolem 10% s nv2 už ne, takže fakt netuším co je špatně. je možné, že problém je v tom že sektor nebo klient má nastaven moc velký tx power? jinak už bych to viděl na výměnu hw sektoru fakt nevim ale ten je skoro novej (rb922ac)
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 6 years ago

Jaké máš signály na jednotlivých polarizacích? Nemáš tam moc velké rozdíly a H a V?
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

právě že to je dobré +- 2dB
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 6 years ago

A síla signálů? Odpojují se pořád stejný klienti nebo náhodně? Nstreme jsi zkoušel?
0 x

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 6 years ago

tdma-period je kolik?
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

odpojují se klienti co mají signál -55 až -60 to jsou asi 4 ostatní mají lepší jako nevím proč nv2 by je měla v klidu nechat a 802.11 odpojovat, zachvilku abych tedy měl signály -30 :D
tdma-period je default 2ms
nstreme jsem nezkoušel nejspíš to bude stejný jako ta 802.11...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...