Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

NV2 - nasazeni, zkusenosti

Návody a problémy s konfigurací.
LadaP
Příspěvky: 113
Registrován: 18 years ago

NV2 - nasazeni, zkusenosti

Příspěvekod LadaP » 13 years ago

Ahoj,

uz mel nekdo z vas odvahu se do toho pustit. Jake jsou realne zkusenosti ?
Ja zatim jedu v klasice, takze bych rad nacerpal nejake info nez si to nekde budu "zkouset na ostro".

Leonek to tu nekde tusim zminoval, ze uz to pouziva, je to tak ?


diky
L

PS - prosim bez flame, opravdu realne zkusenosti, vyhody nevyhody. Flame si nechte do 5.xRC threadu ;)
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

dal jsem to na jedno APčko s 10 klienty. Všichni maji v5.0rc5 včetně APčka. nv2 v Ačku čistě. Měsíc to tam už běží a nevim o tom. Sektor ve městě a je tu rušno. APčko 711MMCX + prowax sektor a klienti od 411 v eapu/quntle po 711 v gentleboxu. Průměrná vzdálenost 200-300m, max 1.5km.

Musim říct že předtim jsem tam měl v5.0b6 v nstreme a ten se po čase nějak začal kazit a šlo to do kopru. Překopal jsem všechny na v5.0rc5 a přepnul na nv2 a klid. Zdá se mi že vylepšování nv2 je na úkor nstreme.

Polovina klientů je schopna dosahnout na 30Mbit (btest z APčka na klienta takže asi nestíhá APčko generovat), druhá polovina jede od 15Mbit vejš podle signálu a rušení. Minimální průměrná latence je cca 7ms a max cca 20ms při zátěži. Zátěž znamená zatížení jednoho klienta na max a na druhýho pingám.

Řekl bych že to neni špatný ale mám takovej pocit, že nabíhání rychlosti je pomalí. Začnu testovat a rychlost se pomalu zvedá jako u testování skrz UDP ale testuju TCP.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 13 years ago

Ještě bych se zeptal jakej režim NV2 máš zapnutý? A klienty máš na default nebo fixnutý na určitou rychlost?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

režim nv2? nv2 má režimy? Klienti nemaji nic fixovanýho. Rate na default.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 13 years ago

Co si pod tim NV2 mam predstavit, je to nejaka 2 verze N ovladacu, nebo nstreme ve verzi 2? Nemel jsem jaksi cas ani odvahu neco takovyho zkouset.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 13 years ago

hapi píše:režim nv2? nv2 má režimy? Klienti nemaji nic fixovanýho. Rate na default.

Myslel jsem jestli tam máš nastaveno
Nv2 nebo
Nv2-nstreme-802.11 a nebo
Nv2-nstreme ?

Maxik píše:Co si pod tim NV2 mam predstavit?

Je to nový protokol založený na TDMA http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Nv2
0 x

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 13 years ago

podle toho co jsem na wiki cetl by to melo chodit i s kartami cm9 jak moc je to prinosne ?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

honzam píše:
hapi píše:režim nv2? nv2 má režimy? Klienti nemaji nic fixovanýho. Rate na default.

Myslel jsem jestli tam máš nastaveno
Nv2 nebo
Nv2-nstreme-802.11 a nebo
Nv2-nstreme ?



to nejsou režimy, to jsou jenom "kompatilibity". Žádný nv2 + nstreme dohromady neexistuje tedy něco co "zabalí" nstreme do nv2... tak to nefunguje. Pouze s jednim klientem to komunikuje v nstreme a s druhym v nv2. Já mám čistý nv2, přepnutí na nstreme-nv2 nepřináší nic protože všichni jenou v nv2 automaticky, asi má větši prioritu. Stejne tak se neaktivuje ve statusu nstreme když je to na nv2-nstreme ale pouze nv2 pokud klient podporuje nv2.

nv2 hlavně kompletně řídí timesloty komunikací což nstreme nedělal, ten pouze těžil z toho že tak nějak cyklicky obsluhoval klienty a posílal větší datový rámce co obsahovaly víc paketů a hlavně řídila se jenom komunikace ke klientům, upload na APčko byl neřízenej a proto mohl i jeden špatnej klient stejně dobře sundat rychlost celímu APčku.

nv2 řídí celou komunikaci včetně uploadu na APčko takže jeden nevysosá upload jednoho APčka protože mu to nv2 nedovolí. Dynamicky řídí přístup k APčku a tim zamezuje kolizím a podobným nekalím věcím který se stávaji. Třeba i klient co je dál nebo se špatnym signálem nerozvrtá stabilitu celího APčka protože dostane na tvrdo určitej čas pro komunikaci a co stihne přenýst, to stihne, jinak má smůlu.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 13 years ago

Jasný já se tu s tebou o tom nechci hádat, četl jsem jak to funguje. Jenom mě zajímalo co máš zapnuté, protože já to ještě na ostro nezkoušel.
Dík
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

a já chtěl jenom zdůraznit že se nejedná o nějakou kombinaci obou technologií do sebe.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 13 years ago

predpokladam tedy ze se to v package povoli a wireless zakaze nebo musi byt oboje povolene ? A pokud na AP zapnu nv2 a jsou tam klienti ktery nemam jeste upgradnuty na 4.x pojedou ?
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 13 years ago

Maxik píše:predpokladam tedy ze se to v package povoli a wireless zakaze nebo musi byt oboje povolene ? A pokud na AP zapnu nv2 a jsou tam klienti ktery nemam jeste upgradnuty na 4.x pojedou ?

Musíš mít zapnutý jen balíček wirellesNV2 jak na AP tak na klientech. Klienty musíš mít na verzi 4.13 nebo vyšší. A jako mod pro station musíš zvolit ANY nebo NV2
0 x

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 13 years ago

Jasny, no kdyz klientum nahraju, upgradnu a vypnu wireless + zapnu nv2 jeste se ten klient pripoji na AP bez nv2 a pripadne na AP s nv2 ? Predpokladal bych ze ano ale radsi se ptam :)
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

hmm nevim, tedy jo připojí, dal bych tam rovnou v5.0xx a prostě neřešil přepínání balíčků.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 13 years ago

takzže jestli dobře čtu tak:

klient s NV2 se připojí na normállní AP ?

klient normalní (bez NV2) se nepřipojí na AP s NV2 ?
0 x