Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

NV2 - nasazeni, zkusenosti

Návody a problémy s konfigurací.
Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 795
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Re: NV2 - nasazeni, zkusenosti

Příspěvekod Petr S. » 6 years ago

Mě v NV2 a TDMA Period Size 3ms jede bandwidth na asi 60 Mbps - na AP celkem 21 klientů, klient na kterém jsem to měřil má -48dB, RoS 6.39.2 na AP, na klientu 6.40.4... Ještě jsem to nestihl všechno upgradovat...
0 x
..:: DobraSit.cz ::..

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

okoun píše:tady mám na sektoru zajímavý problém. cca 16 klientů nv2 uptime všech je velmi solidní měsíc+ bohužel ale propustnost je slabá
Nebude problém už před tím sektorem? Jak máš připojeno to AP? Předpokládám že přes 5Ghz? Kolik je tam skoků předtím?
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

nene to je na siklu žádné wifi skoky tam nejsou, to ccq právě o něčem vypovídá ale o čem to fakt nevím :)
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

A co přesně tam je za sektor? Klienti jsou dvoupolarizační? Nebo je na AP zapnuto A/N?
0 x

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 6 years ago

okoun píše:tdma-period je default 2ms


zkusil bych zvednout, dejme tomu na 4ms. Uvidis jestli nastane nejaka zmena. Pokud je na sektoru moc lidi (coz neni) nebo jich tam je vic (a jsou aktivni) s mizernou modulaci (signalem), pak by to mohlo pomoci.
Naposledy upravil(a) Dalibor Toman dne 05 Oct 2017 12:33, celkem upraveno 1 x.
0 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 6 years ago

Nečet jsem to celý, ale zkusil jsi na chvilku přeladit třeba do indooru jaká je propustnost tam? Podle mě pár klientů je zarušených....
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 6 years ago

Zkousel uz nekdo jak funguje to nove nastaveni co pribylo v zalozce NV2?
0 x

jirk
Příspěvky: 188
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod jirk » 5 years ago

Zdravím
Používáte Nv2-downlink-ratio s nějakým poměrem, nebo to necháváte na defaultních hodnotách? Má nastavení poměru vliv na zvětšení downloadu? Testoval to někdo na nových verzích?
Taky položku tdma-period-size přenastavujete na nějakou hodnotu nebo default?

Díky
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 4 years ago

Ahoj,

jak se u vás tváří nasazení nv2 na PtMP? Já si s tím na různých sajtech poslední dobou hraju, ale pořád prostě nejlíp jede klasický 802.11 N/AC.
Např: AP 922 v 30° horně, klienti LHG AC, SXTsq 5 ac. Na AP 10 klientů, signály -40-50, ccq všichni od 90-100%. BT testem v dostanu na 1 TCP na klienta cca 70-95Mbit v 20MHz kanálu.

Když přepnu na NV2, můžu si hrát s downlink-ratiem, radiusem, TDMA a výsledek končí vždy na nějakých 40-50Mbit, změna kanálů ma nepatrnej vliv, okolo cca 40 sítí. Verze všude 6.45.7.
Jak je to u vás?

Díky.

J.
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

s poslední stable verzí si opravdu nemůžu stěžovat. Teď jsme byly montovat klienta a ačkoliv jsme připojovaly na starý omnitik r2 tedy only-n a po cestě je ještě jeden spojv N a pak je teprve spoj v AC (vše 20MHz 2x2 NV2 2ms) tak speedtest.net z pc na kabelu byl 80-90Mbit takže pohoda. Občas jsem až v šoku. Ale taky jsou klienti kteří z nepochopitelných důvodů nejedou.

Bohužel musím říct že o AP kupodivu tak moc nejde. Záleží na výkonu CPU u klienta. Mám zkušenost že klienti s disc 5ac ačkoliv jsou na N sektoru jedou ku*evsky líp než sxt lite5 nebo sxt ac či disc 5n. To 4core CPU je prostě maso.

Ale tak jasně, záleží jaký máš CCQ v zátěži a verze mikrotiku. Pokud se například ccq skokově mění o velký hodnoty a zase vrátí zpět tak kanál neni ok a NV2 kulhá.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

sub_zero píše:Ahoj,

jak se u vás tváří nasazení nv2 na PtMP? Já si s tím na různých sajtech poslední dobou hraju, ale pořád prostě nejlíp jede klasický 802.11 N/AC.
Např: AP 922 v 30° horně, klienti LHG AC, SXTsq 5 ac. Na AP 10 klientů, signály -40-50, ccq všichni od 90-100%. BT testem v dostanu na 1 TCP na klienta cca 70-95Mbit v 20MHz kanálu.
Když přepnu na NV2, můžu si hrát s downlink-ratiem, radiusem, TDMA a výsledek končí vždy na nějakých 40-50Mbit, změna kanálů ma nepatrnej vliv, okolo cca 40 sítí. Verze všude 6.45.7.
Jak je to u vás?
Díky.
J.

Úplně stejně. Dle mého má zásadní vliv umístění: dědina/město. Takže většinou jedu 802.11. Na dědině a okrajích města běžně přes 100 mbit. To nemluvím o některých výhodách tohoto režimu, především scan na klientovi i AP bez nutnosti opakovaného, živého provozu. Skoro bych řekl, že ne AC, ale spíše nové = výkonnější CPU-čka mají zásadní vliv na dosaženou rychlost. mpcz, 2dec2019
0 x