Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

5G turbo

Návody a problémy s konfigurací.
Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

5G turbo

Příspěvekod okoun » 15 years ago

ahoj, měl bych dotaz jestli je legální používat venku 5G turbo? kolik zabírá 5G turbo kanálů? jde to vůbec prakticky venku používat?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 15 years ago

ty vokoune, neptal jsi se náhodou nedavno na turbo v 2.4GHz? Prosim tě k čemu to potřebuješ? Na to aby jsi mohl s kámošem mezi sebou tahat data? Kolikrát za rok to budeš potřebovat takhle velkou rychlost? Kdyby jsi četl nebo aspoň kouknul do specifikace wifi karet, tak jednim pohledem zjistíš uplně všechno například že se zdvojí kanál z 20MHz na 40MHz a sníží citlivost karet a ne nijak zvlášť málo s čimž taky tušim klesně maximální výkon karet ale to tě asi zajímat nebue protože tam stejně necháš default či dáš fix na 17dB a pak se budeš divit že ti klesá CCQ a celkově spoj jede nic moc.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Příspěvekod reset » 15 years ago

ne, 5GHz a turbo neni povoleno
pasmo zabira to 40MHz , tj. dva kanaly
0 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 15 years ago

ale je povolený, nebo spíš neni zakázaný, nikde se nepíše jaká má bejt šířka pásma, pouze spektrální hustota. Je jedno jestli použiju jeden kanál o šířce 40Mhz nebo dva kanály o šířkách 20MHz. Výsledek je stejnej.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

k tomuhle by se mohl vyjadrit raven-il, nekde to nasadil a ma projetou i legislativu. take by me to zajimalo, je tam zajimava prenosova rychlost a pokud by to jelo tak jak ma tak n-stream dual ztraci na vyznamu trosku.

zkousel jsem 5g turbo proti UBNT a nespojilo se mi, zajimalo by me co je treba na ubnt zapnout/nastavit aby to jelo v turbu?
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 15 years ago

no pokud chci rozject pořádný torrent nebo sdílet televizi v HD, tak to turbo bude potřeba :D od 2,4 G jsem už upustil
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 15 years ago

až tě přejdou tady ty začátečnické nápady, upustíš i od turba v 5Ghz. Pochybuju že má takovou konektivitu abys využil turbo mód v 5Ghz byť na páteřním spoji :)))
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 15 years ago

nejprve čti proč potřebuji turbo! takovou konektivitu fakt nemám :oops:
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Příspěvekod reset » 15 years ago

na torrent ?

na HD tv ?
to zere kolem 10Mb + bus , dobrej nStreme by ti mohl stacit.
nekdo tu uz psal, ze se na streamovanou tv vyprdnuly, protoze je jen zere linku a dale je na tom znat kazdej zadrhel a pak lidi volaj
na to radeji optiku
bych si radeji zapnul satelit
0 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 15 years ago

okoun píše:nejprve čti proč potřebuji turbo! takovou konektivitu fakt nemám :oops:


Ano, četl jsem taky jsem, právě proto jsem to psal. Časem, až zjistíš kolik toho zabere turbo mód a ještě v kombinaci s nstreme, pochopíš že to je k ničemu. Maximálně bys to mohl využít na páteř, ale to je zbytečné, protože naráz stejně lidi tolik tahat nebudou ani mezi sebou. Obzvlášť když budou připojení klasikou bez turba.
Já osobně mám problém se sám vlézt do legálních kanálů v 5Ghz v některých lokalitách.
Jak jsem psal, na to všechno časem přijdeš, první tě ale musí pustit taková ta nadšenost mít všude mega propustnosti ale stejně uplně k ničemu
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 15 years ago

jééé a já snad psal že to bude jako AP :shock:
samo že to chci pouze na páteři :oops:
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Stanislav Hrncir
Příspěvky: 575
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod Stanislav Hrncir » 15 years ago

okoun píše:no pokud chci rozject pořádný torrent nebo sdílet televizi v HD, tak to turbo bude potřeba :D od 2,4 G jsem už upustil


jen aby tě někdo neklep po prstech.. čtu momentálně řeší dodržování frekvenčního plánu a za normálních okolností si turbo pustíš buďto dole nebo nahoře.. ale ne uprostřed, kde je "legální pásmo" mluvím o standardních okolnostech.. jinak 411ah s UB5 dá v turbu s optimálním nastavením 74mbit tcp což si myslím, je pro tvoje účely zbytečné
0 x

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 15 years ago

zde cituji odpoved z ctu:

> využívání pásma 5 GHz se řídí všeobecným oprávněním VO-R/12/05.2007-6 (viz
> též VO-R/12/08.2005-34). Aby mohlo být zařízení uvedeno na trh musí mít
> prohlášení o shodě s relevantním harmonizovaným standardem. Tím je v
> současné době HS ETSI EN 301 893 V1.5.1 (2008-12). V části "4.3.2 Limits"
> se uvádí:
> "The nominal bandwidth shall be in the range from 5 MHz to 40 MHz. The
> occupied channel bandwidth shall be between 80 % and 100 % of the declared
> nominal channel bandwidth."
> Systémy RLAN pracující v pásmu 5470 - 5725 MHz nelze provozovat trvale na
> pevném kmitočtu. Předmětné VO a HS vyžadují, aby každé zařízení RLAN bylo
> vybaveno systémem DFS (Dynamic Frequency Selection) poslední verze 1.5.1,
> který zajistí, aby další služby využívající uvedené pásmo na přednostní
> bázi (radiolokační služba, radionavigační služba) nebyly zařízeními RLAN
> rušeny tzn., že jakmile RLAN zjistí vysílání zařízení těchto služeb na
> použitém kmitočtu, RLAN se přeladí na jiný kmitočet.
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Příspěvekod reset » 15 years ago

kdyz se tu uz pribira legislativa,
podporuje nStreme2 DFS ?
0 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 15 years ago

reset píše:kdyz se tu uz pribira legislativa,
podporuje nStreme2 DFS ?


Pokud vim, ne, ale nezkousel jsem. Ono podle me a mych zkusenosti Nstreme2 je rado kdyz funguje :) a jeste nejake automaticke ladeni... :roll:
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....