Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

2 konekty (jeden hlavny a jeden zalozny)

Návody a problémy s konfigurací.
brblos
Příspěvky: 99
Registrován: 15 years ago
Kontaktovat uživatele:

2 konekty (jeden hlavny a jeden zalozny)

Příspěvekod brblos » 15 years ago

Zdravim,
mam 2 konekty. Jeden by som spravil ako hlavny a druhy zalozny. Ten druhy som poriesil len nedavno. Viete mi poradit, ako v mikrotiku nastavit aby siel traffic hlavnym konektom a ked sa cosi pokazi, aby sa to presmerovalo na zalozny?

Vrela vdaka.
0 x
Nie sme takí bohatí, aby sme mohli kupovať lacné veci.

churos
Příspěvky: 24
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Praha/Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod churos » 15 years ago

Udelas si dve default routy na ruznou gateway a nastavis u ni rozdilnou distance. nizsi ma prednost. pri vypadku jedne, ti vse prejde na druhou a posleze se zase vrati
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 15 years ago

za předpokladu, že iface na kterym bude primární gateway, bude signalizovat odpojení kabelu (wifiny) jinak se nic nestane a i tak pochybuju, že to pojede na druhou gateway. To by bylo přece až moc jednoduchý.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

brblos
Příspěvky: 99
Registrován: 15 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod brblos » 15 years ago

churos píše:Udelas si dve default routy na ruznou gateway a nastavis u ni rozdilnou distance. nizsi ma prednost. pri vypadku jedne, ti vse prejde na druhou a posleze se zase vrati

Nestacil by rozpad pppoe spojenia?
0 x
Nie sme takí bohatí, aby sme mohli kupovať lacné veci.

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 15 years ago

záloha která ti přepne gw v momentě kdy je nedostupná je naprd v případě, že bude problém u tvého poskytovatele po cestě. Hlavní gw bude totiž stále aktivní a router na ni bude vesele posílat požadavky dál.
0 x

RAket
Příspěvky: 267
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod RAket » 15 years ago

churos píše:Udelas si dve default routy na ruznou gateway a nastavis u ni rozdilnou distance. nizsi ma prednost. pri vypadku jedne, ti vse prejde na druhou a posleze se zase vrati

tohle samozřejmě funguje, ale jak píše Leeonek, je tu možnost, že v síti ISP nebude dead zrovna default gw, ale router za ní..
pak je možné nastavit Netwatch v mikrotiku a sledovat víc routerů a při výpadku některého z nich, spustit skript, který to přehodí.
0 x

soooc
Příspěvky: 1586
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod soooc » 15 years ago

RAket píše:
churos píše:Udelas si dve default routy na ruznou gateway a nastavis u ni rozdilnou distance. nizsi ma prednost. pri vypadku jedne, ti vse prejde na druhou a posleze se zase vrati

tohle samozřejmě funguje, ale jak píše Leeonek, je tu možnost, že v síti ISP nebude dead zrovna default gw, ale router za ní..
pak je možné nastavit Netwatch v mikrotiku a sledovat víc routerů a při výpadku některého z nich, spustit skript, který to přehodí.


Staci vypnout default routu :-) OSPF vsechno dal zaridi :-)
0 x
Petr Šlinz
UBNT mám rád!

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 15 years ago

soooc píše:
RAket píše:
churos píše:Udelas si dve default routy na ruznou gateway a nastavis u ni rozdilnou distance. nizsi ma prednost. pri vypadku jedne, ti vse prejde na druhou a posleze se zase vrati

tohle samozřejmě funguje, ale jak píše Leeonek, je tu možnost, že v síti ISP nebude dead zrovna default gw, ale router za ní..
pak je možné nastavit Netwatch v mikrotiku a sledovat víc routerů a při výpadku některého z nich, spustit skript, který to přehodí.


Staci vypnout default routu :-) OSPF vsechno dal zaridi :-)


tohle OSPF na hlavní bráně nezařídí. Ten kdo má OSPF na síti si odpoví sám. To by fungovalo v případě, že i tvý dva poskytovatelé maji OSPF a spolupracuje s tvym routerem a za předpokladu, že vypadne konekt jemu ale jeho vnitřní síť pojede dál, tak se taky nikam nepřepne. Je to stejný, dokud nespadne iface tak se nic nestane.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

janky
Příspěvky: 3
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Vejprnice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod janky » 15 years ago

Co takhle VRRP?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 15 years ago

neřeší, tohle řeší spíš výpadek hlavní brány v tom smyslu, že neni dostupná první brána a všechno začne chodit na druhou bránu ale ne když spadne konekt za ní.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
pripojen.cz
Příspěvky: 11
Registrován: 15 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pripojen.cz » 15 years ago

Zdravím,

já bych se vrátil k první variantě, vytvořit dvě brány s ruznoými routing mark a manglovat provoz. Přes netwatch a scripty pak přepínat konektivitu dle potřeby :D
0 x

mato1
Příspěvky: 947
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mato1 » 14 years ago

zdravim
mam otazku a nechcem zakladat koli tomu novy topic, takze to napisem sem...
je mozne na jednom stroji rozdelovat traffic do dvoch nezavislych liniek a zaroven robit na tom stroji aj komplet shaping?

moja predstava je taka, ze prve pravidla v mangle budu pomocou "mark routing" oznacene a v routovacej tabulke nasledne pomocou "routing mark" odosielane na pozadovane GW. a hned za tymito pravidlami bude klasicke manglovanie klientov...

moja otazka je, ci je to rozumne riesienie a ci to takto bude fungovat (podla mna by malo, ale nemam to kde teraz odskusat) alebo ci pouzit na toto zvlast stroj, ktory bude len routovat a rozdelovat traffic na pozadovanu GW.
0 x

Dony82
Příspěvky: 21
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod Dony82 » 14 years ago

Kdysi dávno jsem resil a vse fungovalo naprosto OK. pouzil jsem:
http://wiki.mikrotik.com/wiki/NTH_load_ ... masquerade

a pak uz jen netwatch se scripty jen vychytat co pingat a jak se to ma chovat v pripade vypadku - timto zbusobem se linky spoji do jedne a obe se budou vyuzivat.
Ty scripty byli fakt nejtezssi resil jsem snad 4 hodky abych poresil správnou logiku.

PS: k tomuto reseni doporucuji jeste prostudovat NTH na wiki.mikrotik
0 x

zdenekr
Příspěvky: 218
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod zdenekr » 14 years ago

Dony82 píše:Kdysi dávno jsem resil a vse fungovalo naprosto OK. pouzil jsem:
http://wiki.mikrotik.com/wiki/NTH_load_ ... masquerade

a pak uz jen netwatch se scripty jen vychytat co pingat a jak se to ma chovat v pripade vypadku - timto zbusobem se linky spoji do jedne a obe se budou vyuzivat.
Ty scripty byli fakt nejtezssi resil jsem snad 4 hodky abych poresil správnou logiku.

PS: k tomuto reseni doporucuji jeste prostudovat NTH na wiki.mikrotik


To je sice pravda ale s load balancingem jsem narazil na problem že jse lidem každou chvilku mění ip adresa podle přípojení , je to problem treba v internet bance že je to vyhazovalo a nebo s diskusí atd proto jsem load balancing prestal používat .
0 x

Dony82
Příspěvky: 21
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod Dony82 » 14 years ago

zdenekr píše:
Dony82 píše:Kdysi dávno jsem resil a vse fungovalo naprosto OK. pouzil jsem:
http://wiki.mikrotik.com/wiki/NTH_load_ ... masquerade

a pak uz jen netwatch se scripty jen vychytat co pingat a jak se to ma chovat v pripade vypadku - timto zbusobem se linky spoji do jedne a obe se budou vyuzivat.
Ty scripty byli fakt nejtezssi resil jsem snad 4 hodky abych poresil správnou logiku.

PS: k tomuto reseni doporucuji jeste prostudovat NTH na wiki.mikrotik


To je sice pravda ale s load balancingem jsem narazil na problem že jse lidem každou chvilku mění ip adresa podle přípojení , je to problem treba v internet bance že je to vyhazovalo a nebo s diskusí atd proto jsem load balancing prestal používat .

Asi mas v tomhle pravdu. Tak bach poresil jen ten routing mark bez NTH a poresil netwatch se scripty a bude to fachat.
0 x