Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

RBD52G a wifina

Návody a problémy s konfigurací.
Mickey
Příspěvky: 67
Registrován: 18 years ago

RBD52G a wifina

Příspěvekod Mickey » 4 years ago

Ahoj lidi.

Zakoupil jsem si na takové to domácí žvýkání RBD52G.
Tzn. stroj s 2.4 a 5 GHz wifi.
A teď jsem lehce v pasti, jak to nastavit.
Čekal jsem, že dám wifi do bridge a tím pádem bude ta síť pod jedním SSID a připojení k tomu bude probíhat na nejlepší možné rychlosti a tak dále.
Ale ať už notes nebo mobil nebo cokoliv se mi vždy připojí pouze na 2.4 GHz.
Je to takto správně a na 5 GHz se to přepne nějak samo automaticky při potřebě vyššího datového toku nebo jak to má fungovat?
Když wifi oddělím, tak se samozřejmě mohu připojit na 2.4 nebo 5 GHz a připojí se to správnou rychlostí.

Děkuji za rady.
0 x

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod mirek.k » 4 years ago

Trochu nerozumím.
Rozdílné SSID by to mělo řešit.
Pak si vybereš ručně, k čemu se připojit.
0 x

Mickey
Příspěvky: 67
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Mickey » 4 years ago

No v automatickém nastavení od Mikrotiku je DualHomeAp nebo tak nějak a WiFi v bridgi s jedním SSID. A připojí se to na 2.4.
Když jsem to zkoušel manuálně,tak výsledek stejný.
Tak nevím jestli je to normální,což by mi přišlo divné nebo je něco špatně nebo to má fungovat jinak.
0 x

JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod JCltm » 4 years ago

Za mě automatika u tohoto nikdy nefungovala dobře, závisí to na koncových zařízeních. Všude ke spokojenosti používám dvě SSID.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

všude ke spokojenosti používáme jedno SSID. Stejně nastavený, stejná šifra, stejný klíč, stejný SSID. Nicméně ten tvůj popis je dost strohý a nevim co očekáváš od toho když napíšeš "Čekal jsem, že dám wifi do bridge a tím pádem bude ta síť pod jedním SSID a připojení k tomu bude probíhat na nejlepší možné rychlosti a tak dále."
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Mickey
Příspěvky: 67
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Mickey » 4 years ago

No ten popis je takový, že přesně jak píšeš, tak jsem nastavil stejné SSID a stejné podmínky, takže byla vidět jenom jedna wifina.
Ale vždy se mi to připojilo na 2.4 GHz, 5ka byla pořád prázdná.
Takže jsem čekal, že když zařízení umí 5 GHz, tak se připojí na těch 5, prostě na tu "lepší" wifi.
0 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 4 years ago

Mickey píše:No ten popis je takový, že přesně jak píšeš, tak jsem nastavil stejné SSID a stejné podmínky, takže byla vidět jenom jedna wifina.
Ale vždy se mi to připojilo na 2.4 GHz, 5ka byla pořád prázdná.
Takže jsem čekal, že když zařízení umí 5 GHz, tak se připojí na těch 5, prostě na tu "lepší" wifi.

Ve vetsine zarizeni (telefon, book) lze zvolit preferovane pasmo. To ze pocitas, ze to tak samo bude, je sice hezke, ale ne vzdy realne.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

tak vypni 2.4ku jestli se vůbec něco připojí na 5ku. Pokud jsem 2m od wifi tak jsem ještě nezažil aby se u zákazníka cokoliv na 5ku nepřipojilo.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Mickey
Příspěvky: 67
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Mickey » 4 years ago

Jak říkám: zjišťuji, jak se to má chovat.
Můj předpoklad byl, že se jakékoliv zařízení bude snažit připojit na to "lepší". Pokud to bude pod jedním SSID.
Ta 5 GHz část normálně funguje. Pokud si ty SSID oddělím, tak se připojím bez problémů na 2.4 nebo na 5 samostatně.

Opravdu jsem myslel, že jedno SSID, pod kterým je 2.4 i 5 GHz a bude se připojovat spíš primárně na tu 5 GHz, která je rychlejší.
Ale jak tak chápu z vašich reakcí, tak tomu tak asi není :-)
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 4 years ago

Hapi a jak ti funguje to prepinani 2,4 a 5GHz? Nějak mi to hlava nebere.
Mas tam jeste nejaky parametr, ktery to hlida ci co?

Jo 5GHz neni v domactnosti vubec lepsi, mozna tak v jedne mistnosti, ale problem s prekazkama ja tak 5x horsi, je to dano frekvenci.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

O tom, na které AP se zařízení připojí (a je jedno, jestli je to více AP ve stejném pásmu nebo jedno dualbandové apod). rozhoduje pouze a výhradně koncové zařízení samo. Pokud nějaké zařízení preferuje tu 2.4GHz síť tak k tomu možná má nějaký důvod, nebo jen ovladač psalo nějaké hovado.

RBD52G mám, obě rádia v bridge a se stejným ssid. Schválně jsem zkoušel zapnout tři různá zařízení, vše se připojilo na 5GHz. U tabletu jsem pozoroval, že se, pokud je uspaný, přehazuje na nižší rychlost a někdy i na 2.4GHz. Zřejmě kvůli úspory energie.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

přepínání si řeší klienti sami. iPhone si automaticky drží 5ku co to jde. I signál na horší 5ku jede rychlostně líp než lepší signál na 2.4. Ale jasně, za 3mi zdmi 5ka prostě nejede ale na to je 2ka.

Klient dělá průběžně scany. Podle toho se rozhodne kam se připojí a většinou se připojí na nejsilnější signál. Pokud tedy máš nastavený výkony na AP na stejně 20dB tak se většinou nic na 5ku nepřipojí :-D
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod JCltm » 4 years ago

hapi píše:přepínání si řeší klienti sami. iPhone si automaticky drží 5ku co to jde. I signál na horší 5ku jede rychlostně líp než lepší signál na 2.4. Ale jasně, za 3mi zdmi 5ka prostě nejede ale na to je 2ka.

Klient dělá průběžně scany. Podle toho se rozhodne kam se připojí a většinou se připojí na nejsilnější signál. Pokud tedy máš nastavený výkony na AP na stejně 20dB tak se většinou nic na 5ku nepřipojí :-D

To je přesně ten důvod, proč používám dvě SSID - pokud chci někde 5G, tak ho můžu vynutit. Jinak si to dělá co chce a i v místě, kde dá 5G v klidu přes 100 mbps to padá do daleko pomalejšího 2G. Nevidím důvod proč zeslabovat 2G - to pak ztrácí svůj smysl a ve vzdálenějších místech se nepřipojím vůbec.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

ty si to doma dělej jak chceš. Userovy to neudělám protože až si koupí nový wifi zařízení tak to dopadne tak že se připojí jenom na jednu z nich a druhá je na nic. Pokud máš slušný zařízení tak se přepíná samo. A nečekej že se přepne do 10 sekund. Přepne se až když ztratí signál z toho kam je připojený a nebo při dalším autoscanu což běžně je přes 1 minutu.

Zeslabovat 2ku doporučujou i jiní zběhleší v oboru. Je to doporučení pro upřednostnění nechápavými zařízeními.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 4 years ago

Myslis tim zeslabit 2,4GHz treba na 10dBi a 5GHz nechat naplno, nebo jak?
0 x