Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Jak objevit, kde je problém s MTU?

Návody a problémy s konfigurací.
forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Jak objevit, kde je problém s MTU?

Příspěvekod forkman » 4 years ago

Snažím se nasadit MPLS kvůli VPLS tunelům, hlavně pro PPPoE, ale i když by všechno po cestě mělo umět Jumbo framy a Mikrotiky mají L2 MTU s dostatečnou rezervou, MTU větší než 1480 na PPPoE je na UBNT CPE problém. Nejde O2 TV, HBO Go a tak. Jak efektivně otestovat, kde je chyba? VPLS L2 MTU mám 1508 a MPLS MTU 1550, protože jsem plánoval provozovat oversize PPPoE, ale nefunguje mi ani standardní :D CPE máme UBNT 5AC. Tam je max MTU/MRU 1492. Na Mikrotik PPPoE serveru nastavím MTU a MRU na 1492, ale MTU klientů je vždycky jen 1480. Pokud je klient Mikrotik přes UBNT v bridži, jede to i na MRU 1500 u klienta.

Čumím do toho už fakt dlouho, ale chybu v tom nevidím. Nějaké nápady?
0 x

soooc
Příspěvky: 1586
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod soooc » 4 years ago

Tohle me taky zajima stejna zkusenost a jeste to zasekavalo tplinky 840 :D
0 x
Petr Šlinz
UBNT mám rád!

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

neměl by si mít MPLS MTU na 1530 i s PPPoE resp aby pro PPPoE zbylo 1522.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 4 years ago

Blbej dotaz, to mtu na ubnt jsi zvednul? Nám to normálně funguje. Jen se musí nastavit větší na interfacech.
0 x

forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Příspěvekod forkman » 4 years ago

hapi píše:neměl by si mít MPLS MTU na 1530 i s PPPoE resp aby pro PPPoE zbylo 1522.


MPLS MTU mám na 1550, takže tam zbyde 1542 :)

Blbej dotaz, to mtu na ubnt jsi zvednul? Nám to normálně funguje. Jen se musí nastavit větší na interfacech.


UBNT má MTU 1500, takže bych čekal, že tam PPPoE 1492 projde. Když přes 5AC posílám MPLS, tak MTU na UBNT zvedám, ale jako obyčejná CPE by to mělo fungovat v defaultu.

Btw, používáš 1492, nebo 1500 MTU na PPPoE?
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 4 years ago

Ap mam jako bridge mezi VLAN a wifi (Interface i bridge zvedle mtu) a jako cpe ubnt mod router a zvednute mtu na WiFi na 1508 + pppoe 1500 a chodí to s plným mtu
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

forkman píše:Snažím se nasadit MPLS kvůli VPLS tunelům, hlavně pro PPPoE, ale i když by všechno po cestě mělo umět Jumbo framy a Mikrotiky mají L2 MTU s dostatečnou rezervou, MTU větší než 1480 na PPPoE je na UBNT CPE problém. Nejde O2 TV, HBO Go a tak. Jak efektivně otestovat, kde je chyba? VPLS L2 MTU mám 1508 a MPLS MTU 1550, protože jsem plánoval provozovat oversize PPPoE, ale nefunguje mi ani standardní :D CPE máme UBNT 5AC. Tam je max MTU/MRU 1492. Na Mikrotik PPPoE serveru nastavím MTU a MRU na 1492, ale MTU klientů je vždycky jen 1480. Pokud je klient Mikrotik přes UBNT v bridži, jede to i na MRU 1500 u klienta.

Čumím do toho už fakt dlouho, ale chybu v tom nevidím. Nějaké nápady?


mikrotik klient má v defaultu 1480 aby to jelo 1500 nebo 1492 tak se to musí nastavit na pppoe klientu ručně!
pokud i tak MTU se shodí tak prohledat trasu kde ti to padá, spousta starších RB třeba neumí větší L2 MTU třeba jen 1526, jelikož si nastavil MTU MPLS na 1550 tak docela může být problém pokud tam je nějaký kostlivec
doporučuji projít: https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:M ... uterBoards
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
Salamander
Příspěvky: 97
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Salamander » 4 years ago

Zkusil bych ping a traceroute od klienta a postupne zvysovat mtu.
Nevim jak moc dobre to jde na Windows, ale na Linuxu je to ping -s [mtu] a traceroute —mtu [mtu]

Tak bys snad mel poznat kdo to orezava
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Rada je to dobrá, zde je ovšem řeč o PPPoE a tudíž problému s MTU buďto na tunelu nebo na L2 a tam traceroute moc nepomůže.
Asi bych si udělal "přenosný" PPPoE server i klienta (dva jakékoliv mikrotiky), zprovoznil bych to nejprve na metrovém patchcordu a potom bych to různě stěhoval po síti...
0 x