Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Nastavení 2 WAN na Mikrotiku

Návody a problémy s konfigurací.
JanFogas
Příspěvky: 12
Registrován: 4 years ago

Re: Nastavení 2 WAN na Mikrotiku

Příspěvekod JanFogas » 4 years ago

TheITman: Jak funguje ten Safe mode? Stačí na něj kliknout? Nic jiného teď kupovat nemůžu, žena by mě zabila. :-D
0 x

TheITman
Příspěvky: 98
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod TheITman » 4 years ago

když an něj klikneš a zapne se (zbarví se) tak v momentě kdy ztratíš připojení, vrátí to nastavení co tě vyhodilo z5 na to jak to bylo
1 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Však tam vidíš fasttrack počítadla a v nich napočítanou hromadu provozu. Na záložce filter rules budeš mít pravidlo s akcí fasttrack connection, které to způsobuje, tak ho můžeš zkusit vypnout

Jinak fakt to tady není mateřská škola
google: mikrotik fasttrack https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:IP/Fasttrack
google: mikrotik disable fasttrack a hned v HINTu co vyskočí je obrázek s těmi pravidly
google: mikrotik safe mode: hned první odkaz je článek "Understanding safe mode"
2 x

JanFogas
Příspěvky: 12
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod JanFogas » 4 years ago

Ty ukázky na wiki jsou sice super, ale v době, kdy jsme probírali anglický jazyk na škole, tak já bohužel preferoval něco jiného. :-/ Hodně lidi mě zde posílá někam, že to zde není mateřská škola a podobně, ale kde bych se měl poptat? Na fóru PCtuningu mě odkázali na wiki a na živě, tam to je jen samý prudič. Stačí mě správně nasměrovat a já už se s tím nějak zkusím poprat. Ale já vůbec ani nevím, jak se ty funkce mají jmenovat, které potřebuju nastavit. Jak jsem již psal, je to můj první mikrotik (a zřejmě i poslední :-D).
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Vypnul jsi ten fasttrack?
Problém je, že chceš něco co je vyšší dívčí i pro lidi, kteří Mikrotiky léta používají, protože takovou volovinu prostě chce málokdo a je tam spousta pastí i za provozu.
0 x

TheITman
Příspěvky: 98
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod TheITman » 4 years ago

a zkoušel jsi takovýto tlačítko přeložit automaticky? :D
0 x

TheITman
Příspěvky: 98
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod TheITman » 4 years ago

JanFogas píše:Ty ukázky na wiki jsou sice super, ale v době, kdy jsme probírali anglický jazyk na škole, tak já bohužel preferoval něco jiného. :-/ Hodně lidi mě zde posílá někam, že to zde není mateřská škola a podobně, ale kde bych se měl poptat? Na fóru PCtuningu mě odkázali na wiki a na živě, tam to je jen samý prudič. Stačí mě správně nasměrovat a já už se s tím nějak zkusím poprat. Ale já vůbec ani nevím, jak se ty funkce mají jmenovat, které potřebuju nastavit. Jak jsem již psal, je to můj první mikrotik (a zřejmě i poslední :-D).

Jako správně když tomu nerozumíš nemáš do toho vrtat :D
0 x

JanFogas
Příspěvky: 12
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod JanFogas » 4 years ago

rsaf: Dnes už si dám pokoj. Vždy když do toho začnu vrtat, tak jsou výpadky. Večer u nás jede internetová televize, takže zase až zítra.

ThelTman: Automativký překlad je peklo. Začne to pak překládat i názvy funkcí a už se v tom ztratcím úplně. 🤣
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

JanFogas píše:rsaf: Dnes už si dám pokoj. Vždy když do toho začnu vrtat, tak jsou výpadky. Večer u nás jede internetová televize, takže zase až zítra.

ThelTman: Automativký překlad je peklo. Začne to pak překládat i názvy funkcí a už se v tom ztratcím úplně. 🤣


Bez znalosti angličtiny přicházíš o 90% zdrojů informací (co z nám lidi z oboru, tak všichni aspoň rozumí technické angličtině - proto se ani nikdo moc nenamáhá s překlady). Takže je těžké tě nasměrovat.


Od určité úrovně složitosti problému (hranice záleží na zdatnosti tazatele) se vzdáleně radit moc nedá. Potom je jednodušší (a rychlejší) sednout do auta a dojet klidně i 10km daleko, protože ani hodina vysvětlování nestačí na to, na co stačí 10 minutová ukázka. Pak záleží na trpělivosti toho, kdo radí (na pct a zive už nervy očividně došly) a případné motivaci ze strany tazatele ...

Ve chvíli, kdy nedokážeš reagovat na jasné pokyny ze strany ROS bych doporučil výměnu za ubnt (které je "klikací" a jednodušší), nebo zkusit namotivovat někoho, aby ti pomohl alespoň přes teamviewer.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

google translátor nefunguje nebo co?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

JanFogas
Příspěvky: 12
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod JanFogas » 4 years ago

hapi: Jak jsem už psal výše. Funguje, ale začně překládat i text, který má být nepřeložen a je to ještě horší. Mám tím na mysli, že přeloží i názvy funkcí a pak v tom mám už úplný "mrdník". Moje chyba, že jsem přínos hodin anglištiny na střední škole podceńoval. :-(
0 x

JanFogas
Příspěvky: 12
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod JanFogas » 4 years ago

Vyzkoušel jsem již mnoho návodů. Nejlepší (nejsrozumitelnější a v HD) se mi jeví tento - https://www.youtube.com/watch?v=AZePBBbp_5w . Problém vždy nastane při nastavení v čase 1:10. Připojení na WAN2 nemá DHCP, takže WAN1 nastavím a jede, ale když nastavím WAN2, tka to píše stále "searching...". :-(
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 4 years ago

no pokiaľ tvoj WAN2 dhcp nemá tak ho ani nenastavuj, pridaj adresu pre tento interface do /ip address ručne
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

JanFogas
Příspěvky: 12
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod JanFogas » 4 years ago

Tímto bych chtěl poděkovat všem, kteří mi byli nápomocni, jelikož jsem dosáhl svého cíle. Největší problém byl pro mě ten, že všude ve vidonávodech byl výstupní port z mikrotiku na síť označen jako master. Aby to fungovalo mě, tak jsem ho musel dát jako slave (způsobeno asi jino verzí RouteOS???).

Nyní mi už zbývá doladit jen pár maličkostí.

a) ať jedeno zařízení v síťi (192.168.100.108) využívá jen WAN1
b) ať odchozí port např.1234 využívá jen WAN2
c) ať mě to automaticky neodhlašuje s diskuzního fóra po každém kliknutí na odkaz (vlákno)

Pokud by si ještě našel někdo minutku na odpověď, tak budu rád. :-)
0 x