Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Nastavení 2 WAN na Mikrotiku

Návody a problémy s konfigurací.
JanFogas
Příspěvky: 12
Registrován: 4 years ago

Nastavení 2 WAN na Mikrotiku

Příspěvekod JanFogas » 4 years ago

Ahoj. Jsem Mikrotik amatér, takže omluvte mou nevědomost. Potřeboval bych sloučit 2 WAN s různou rychlostí (WAN1 30/8 Mbit, WAN2 15-20/8 Mbit) tak, abych dosáhl vyšší rychlosti při downloadu i uploadu (cca 45-50/16 Mbit). Zárověň při výpadku jednoho z ISP, aby to fungovalo přes to druhé ISP. Za napsání fungujícího scriptu budu velice vděčný, jelikož už to řeším cca týden bez výsledků - vždy mi jede jen WAN1. Parametry sítě jsou následující:

WAN1 - IP: 192.168.1.23 Geatway: 192.168.1.1

WAN2 - IP: 192.168.16.12 Geatway: 192.168.16.1

Mikrotik IP: 192.168.88.1

TPlink WAN IP*: 192.168.88.254

*Nevím zda má tato skutečnost nějaký vliv na konfiguraci či ne, ale ještě raději doplním, že za MikroTikem mám ještě router TPlink Archer C7. Děkuji za jakoukoli pomoc. :-)
0 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 4 years ago

Existuje kouzelne tlacitko hledat ...
0 x

JanFogas
Příspěvky: 12
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod JanFogas » 4 years ago

A co myslíš, že asi týden dělám? Škoda, že neexistuje kouzelné tlačítko "vymazat b*bce z mapy světa", kteří místo věcné odpovědi napíšou rádoby vtipnou odpověď, které se ale nejspíše smějí pouze sami, jelikož jim inteligence nic složitějšího neumožňuje.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

a) si myslíš, že po této tvé reakci ti bude nějaký blbec radit? Zvlášť, když tě každý pozná jako PTPstudio?
b) vybral sis vyšší dívčí. Amatér to neumí a profesionál nepoužívá. Zbývají ti jenom ti blbci ... viz a).

https://www.google.com/search?q=dual+wa ... e&ie=UTF-8
Součet kapacity z toho stejně nedostaneš.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.


JanFogas
Příspěvky: 12
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod JanFogas » 4 years ago

Ludvik: Nejsem úplný amater, ale je to můj první mikrotik. Netuším co nebo kdo je PTPstudio, jen žiju v místě s pomalým internetem a bylo mi doporučeno tohle. Jasně že přesný součet ne, ale cca součet ano (už jsem to kdysi měl, ale nastavoval mi to někdo jiný). Chci si to prostě udělat sám už pro ten pocit.

ThelTman: Děkuji konečně za nějakou smysluplnou odpověď. Až budu doma, tak kouknu. Případně zde nahodím script, který jsem našel, ale asi jsem v úpravě udělal chybu.
0 x

JanFogas
Příspěvky: 12
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod JanFogas » 4 years ago

Youtube návody jsem procházel, ale prostě ISP2 se vůbec nechytne - provoz "0". Zkoušel jsem i tento script:

/ip address
add address=192.168.88.1/24 network=192.168.88.0 broadcast=192.168.88.255 interface=Local
add address=192.168.1.2/24 network=192.168.1.0 broadcast=192.168.1.255 interface=WAN1
add address=192.168.16.12/24 network=192.168.16.0 broadcast=192.168.16.255 interface=WAN2
/ip dns set allow-remote-requests=yes cache-max-ttl=1w cache-size=5000KiB max-udp-packet-size=512 servers=8.8.8.8
/ip firewall mangle
add chain=input in-interface=WAN1 action=mark-connection new-connection-mark=WAN1_conn
add chain=input in-interface=WAN2 action=mark-connection new-connection-mark=WAN2_conn
add chain=output connection-mark=WAN1_conn action=mark-routing new-routing-mark=to_WAN1
add chain=output connection-mark=WAN2_conn action=mark-routing new-routing-mark=to_WAN2
add chain=prerouting dst-address=192.168.1.0/24 action=accept in-interface=Local
add chain=prerouting dst-address=192.168.16.0/24 action=accept in-interface=Local
add chain=prerouting dst-address-type=!local in-interface=Local per-connection-classifier=both-addresses-and-ports:2/0 action=mark-connection new-connection-mark=WAN1_conn passthrough=yes
add chain=prerouting dst-address-type=!local in-interface=Local per-connection-classifier=both-addresses-and-ports:2/1 action=mark-connection new-connection-mark=WAN2_conn passthrough=yes
add chain=prerouting connection-mark=WAN1_conn in-interface=Local action=mark-routing new-routing-mark=to_WAN1
add chain=prerouting connection-mark=WAN2_conn in-interface=Local action=mark-routing new-routing-mark=to_WAN2
/ip route
add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=192.168.1.1 routing-mark=to_WAN1 check-gateway=ping
add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=192.168.16.1 routing-mark=to_WAN2 check-gateway=ping
add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=192.168.1.1 distance=1 check-gateway=ping
add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=192.168.16.1 distance=2 check-gateway=ping
/ip firewall nat
add chain=srcnat out-interface=WAN1 action=masquerade
add chain=srcnat out-interface=WAN2 action=masquerade

Není v něm někde chyba? Vyresetuju Mikrotik, pojmenuju v Interface ether1 jako WAN1, ether2 jako WAN2 a ether3 jako Local. Spustím script. Vše se provede, ale jako bych byl od ISP2 "odprásklý". Když do TPlinku zapojím ISP1 a nastavím IP WAN na dynamic, tak si načtě IP ze zařízení poskytovatele a taky běží. Když do TPlinku zapojím ISP2 a zadám WAN IP: 192.168.16.12 a Gateway: 192.168.16.1, tak internet jede. Když tohle nastavení zadám do Mikrotiku ať už manuálně dle návodu na Youtube či sriptem výše, tak ISP2 prostě nejede.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

ty PCC pravidla v mangle mají na počítadlech něco napočítáno?
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Nejsou tam náhodou i defaultní pravidla pro fasttrack?
0 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 4 years ago

JanFogas píše:A co myslíš, že asi týden dělám? Škoda, že neexistuje kouzelné tlačítko "vymazat b*bce z mapy světa", kteří místo věcné odpovědi napíšou rádoby vtipnou odpověď, které se ale nejspíše smějí pouze sami, jelikož jim inteligence nic složitějšího neumožňuje.

Byt tebou, tak se hodne krotim ve vyrazech!
1. Tohle je ISP forum, ne poradna na zive, kde by jsi mel primarne svuj problem resit a ne zde.
2. Tvuj problem se tu resi asi den zpet a jak zde posilal TheITman odkazy, tak jsou 2 z hledani a ty nemuzes tyden nic najit? FAKT?
3. TheITman posilal i hledani pres googla a on nasel: Přibližný počet výsledků: 714 000 (0,56 s). Fakt to neni k nalezeni?
2 x

JanFogas
Příspěvky: 12
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod JanFogas » 4 years ago

rsaf: Na mě musíš trochu pomaleji. Nevím co to je a fasttrack ani kde to najít... :-(

http://janfogas.sweb.cz/Mangle.jpg

iTomB: Kdybys měl vážně zdavou mysl, tak jistě usoudíš, že bych 714000 výsledků nepřečetl a nevyzkoušel ani za 5 let. Měl bys změnit medikaci nebo raději lékaře, jelikož si zde zatím nedokázal poradit jedinou větou, ale tvářiš se, že jsi pobral všechnu moudrost světa. "...jelikož už to řeším cca týden bez výsledků..." neznamená, že jsme nomohl nic najít, jen že se mi to nepodařilo zprovozniot. Pokud zde nehodláš poradit, tak do tohoto postu raději ani nepiš. Děkuji.
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

JanFogas píše:rsaf: Na mě musíš trochu pomaleji. Nevím co to je a fasttrack ani kde to najít... :-(

http://janfogas.sweb.cz/Mangle.jpg

iTomB: Kdybys měl vážně zdavou mysl, tak jistě usoudíš, že bych 714000 výsledků nepřečetl a nevyzkoušel ani za 5 let. Měl bys změnit medikaci nebo raději lékaře, jelikož si zde zatím nedokázal poradit jedinou větou, ale tvářiš se, že jsi pobral všechnu moudrost světa. "...jelikož už to řeším cca týden bez výsledků..." neznamená, že jsme nomohl nic najít, jen že se mi to nepodařilo zprovozniot. Pokud zde nehodláš poradit, tak do tohoto postu raději ani nepiš. Děkuji.


Tohle je fórum pro (většinou odborné) dotazy a rady mezi poskytovateli internetu. Ne bezplatný helpdesk.

Zaregistrovat se, chtít něco, co už tu bylo mnohokrát zodpovězeno (aniž by ses očividně snažil něco sám hledat), hned druhým příspěvkem začít urážet a zároveň chtít bezplatnou pomoc s věcma, za který většina z nás běžně dostává celkem slušné peníze. To je dost odvážné.

Ptáme se jestli tam máš fasttrack, ty napíšeš že nevíš ani kde hledat a pošleš screen, kde je fasttrack na prvním řádku. Navíc na dalších řádcích máš jednoznačně napsáno, že pravidla jsou špatně nakonfigurována a nefungují (dokonce tam je napsáno v čem máš chybu a jak ji opravit!!). Nauč se číst a pak se vrať.
1 x

TheITman
Příspěvky: 98
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod TheITman » 4 years ago

A) Podívej se co jsi poslal za screen a dojde ti co je fasttrack
B ) Myslíš si, že když ti ty řádky svítí červeně, že budou fungovat?
0 x

JanFogas
Příspěvky: 12
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod JanFogas » 4 years ago

Sidi: Napsal jsem, že nevím kde to je, pak jsem to nalezl a doplnil o screen. Asi mi nic jiného nezbyde, než si pozvat odborníka. Chtěl jsem si to jen udělat sám. Jo a já s urážkama nezačal. ;-)

TheITman: Všiml jsem si toho, až když jsem screen dělal. Jakmile jsem se pokusil změnit toho slave na tom Local, tak mi Mikrotik "spadl" a už jsem se do něj nepřihlásil a musel jsem resetovat do továrního nastavení. Nevím zdaj sem to teda udělal správně, ale takto jsem to dělal i u toho ISP2. V levé záložce Bridge jsem si našel příslušný ether pojmenovaný Local a klikl jsem na disabled. Od té doby mi po přihlášení do Mikrotiku WinBox jen problikl. :-/
0 x

TheITman
Příspěvky: 98
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod TheITman » 4 years ago

Používej SAFE MODE, a pokud na to nemáš kup si prostě edge router :)
0 x