Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Ako poslať vlastnú sieť do mikrotiku

Návody a problémy s konfigurací.
Jaro4567
Příspěvky: 2
Registrován: 4 years ago

Ako poslať vlastnú sieť do mikrotiku

Příspěvekod Jaro4567 » 4 years ago

Dobrý deň,
Som nováčik v Mikrotikoch.
Mám taký problém mám jeden mikrotik kde mám sieť 192.168.125.1 ale chcel by som si dať ešte jeden, lenže by som rád tieto siete oddelil a to napríklad tak že by som na nový mikrotik, ktorý sa nachádza na inom oddelení nastavil 192.168.223.1. Ako prosím dostanem sieť 125.1 do mikrotiku so sieťou 223.1 ? Je na to nejaký návod ?
Všetko to bude v ramci jednej sieti.
Ďakujem
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

192.168.125.1 není síť, ale jen jedna adresa v síti.
V první větě to chceš oddělit, v poslední říkáš, že to bude jedna síť, to nesedí.
Mezi jednotlivými routery musí být routy, je potřeba si nastudovat alespoň základy IP sítí a směřování v nich (třeba zde https://www.samuraj-cz.com/clanek/tcpip ... smerovani/).
Pokud pracuješ jako IT správce ve firmě, která má více oddělení, bude asi nejlepší materiál toto: https://bit.ly/36ZBLsg
2 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 4 years ago

rsaf píše:Pokud pracuješ jako IT správce ve firmě, která má více oddělení, bude asi nejlepší materiál toto: https://bit.ly/36ZBLsg

:joy: tak to teda.... :D

@Jaro4567 možno by pomohlo nám to aspoň nakresliť ak to nevieš popísať slovne. Prípadne osloviť na to niekoho za pár € ,ak sa jedná o firmu nie je sranda rozdrb... si sieť..
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

Jaro4567
Příspěvky: 2
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod Jaro4567 » 4 years ago

Keď tu máte potrebu sa niekomu vysmievat a nie mu poradiť a naviest ho tak načo tu aj ste ?

@rsaf z vlastnej firmy dam asi ťažko výpoveď...

Dakujem za pomoc...
0 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 4 years ago

Jaro4567 píše:Keď tu máte potrebu sa niekomu vysmievat a nie mu poradiť a naviest ho tak načo tu aj ste ?

@rsaf z vlastnej firmy dam asi ťažko výpoveď...

Dakujem za pomoc...

K tomu dodam 2 veci:
1. Nejsi ISP a my tu jsme pro ISP
2. Tohle se tu resilo nekolikrat, takze staci pouzit hledani a ne po nas chtit, at tu delame pro NEISP ovce ...
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 4 years ago

@Jaro4567
Nikto sa Ti nevysmieva, musíš pochopiť že tvoja požiadavka je dosť zmätočná a postráda základné znalosti sietí a práce s mikrotikom. (okrem toho na to tu existuje tzv. "začiatočnícke témata")
Preto požiadavka na "nákres" siete, to zväčša pomôže aby sme vedeli čo tam máš a s čím vlastne potrebuješ pomôcť. Nie nadarmo sa vraví jeden obrázok vystačí za 100 slov...
Takže znova. Ak chceš pomôcť, skús nám nakresliť ako to máš vo firme teraz, a rozumne v bodoch vysvetliť čo z toho chceš mať vo výsledku.
Ak to nie je v tvojich možnostiach, odporúčam osloviť nejakú firmu, SZČO atď v tvojej blízkosti aby vás navštívili a spravil to tak ako sa má, vyhneš sa množstvu problémov do budúcnosti
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

Jaro4567 píše:Keď tu máte potrebu sa niekomu vysmievat a nie mu poradiť a naviest ho tak načo tu aj ste ?

@rsaf z vlastnej firmy dam asi ťažko výpoveď...

Dakujem za pomoc...


Jde o to, že z našeho pohledu chceš servisovat motor auta a neumíš ani otevřít kapotu. Po desítkách dotazů v tomto duchu už jsou někteří z nás holt otráveni ... A jsme tu na vzájemné (většinou odborné) rady mezi ISP. Ne jako bezplatný helpdesk.

Ve chvíli, kdy neznáš ani základní pojmy bude jakákoliv práce na síti znamenat spoustu a spoustu samostudia. A to nejen v základech konfigurace sítě, ale nějaké základy zabezpečení. Jako majitel firmy máš určitě důležitější věci na práci.

Jelikož se jedná o firemní síť, tak by to chtělo profíka. Pokud nejsou peníze, tak aspoň nějakého studenta v oboru, který to udělá za pár korun.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Jaro4567 píše:Keď tu máte potrebu sa niekomu vysmievat a nie mu poradiť a naviest ho tak načo tu aj ste ?

@rsaf z vlastnej firmy dam asi ťažko výpoveď...

Dakujem za pomoc...


Já se ti nevysmívám, poradil jsem ti, že musíš nastavit routing a že si to máš nastudovat. Podle původní otázky je totiž zřejmé, že o problému nemáš páru a ani na základě toho dotazu nejde nic lepšího odpovědět.
Pokud chce někdo ve firmě izolovat sítě jednotlivých oddělení, jsou dvě možnosti. Buďto vyhodnotil nějaká bezpečnostní rizika a tato chce odstranit nebo vymýšlí kraviny. Dělat bezpečnost sítě na způsobem "nevím co jsem naklikal někde z internetu" je prostě blbost. Máš (pravděpodobně) firmu o víc jak 10ti lidech tak vytáhni pár stoeurovek a nechej to udělat odborníky.
Nedělal jsem striktní izolaci sítí podle oddělení ani v podniku o víc jak 200 počítačích, bezpečnost je potřeba dělat na jiné úrovni (kontrola do sítě připojovaných zařízení a jejich zabezpečení, správně nastavená oprávnění na serverech, politika hesel...)
0 x