Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

MK Shaping

Návody a problémy s konfigurací.
kdavid
Příspěvky: 342
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Dobřany

MK Shaping

Příspěvekod kdavid » 4 years ago

Panove,

nedavno jsem resil CG NAT a rad bych vedel jake mate realne zkusenosti se shapingem na MK.

Ma jeste smysl delat mangle a qt? Nebo to dat na sq? Bavime se znova o rychlostech do 1gig na klienta.

Bavime se o CHR a CCR
0 x
David Kratochvil

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

pokud vím tak CCR neprocpe jakoukoliv queue víc než 100Mbit? nebo už se to zlepšilo? o kolik? o moc ne

nemám vyzkoušenou queue 1Gbit na x86 ale hádám že nebude mít problém.

Pokud jde o qt + mangle + filter + nat tak 3Gbit pro 3 tisíce lidí zvládne s prstem v nose konkrétně jeden 8core procesor 9. generace od intelu na taktu 3.6GHz alias i9-9900.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

kdavid
Příspěvky: 342
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Dobřany

Příspěvekod kdavid » 4 years ago

hapi píše:pokud vím tak CCR neprocpe jakoukoliv queue víc než 100Mbit? nebo už se to zlepšilo? o kolik? o moc ne

nemám vyzkoušenou queue 1Gbit na x86 ale hádám že nebude mít problém.

Pokud jde o qt + mangle + filter + nat tak 3Gbit pro 3 tisíce lidí zvládne s prstem v nose konkrétně jeden 8core procesor 9. generace od intelu na taktu 3.6GHz alias i9-9900.


A co sq na x86?

Ten vykon dosahujes na chr?
0 x
David Kratochvil

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

mk přímo na železe.

SQ nevim, nepoužívám.

Podle mě je strom důležitý. Ty chceš sázet gigový linky bez nějakýho horního limitu všech?

Záleží co chceš dělat.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

kdavid
Příspěvky: 342
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Dobřany

Příspěvekod kdavid » 4 years ago

hapi píše:mk přímo na železe.

SQ nevim, nepoužívám.

Podle mě je strom důležitý. Ty chceš sázet gigový linky bez nějakýho horního limitu všech?

Záleží co chceš dělat.


Mas na mysli parenty?
Mam 20gigobej okruh takze vice mene se bude jednat o 100 az 300 meg pripojky. Pripadne par jednotek desitek 1gig okruhu.
0 x
David Kratochvil

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

Samozřejmě, že i SQ umí "stromeček".
A kvůli CCR je mikrotik kdysi dost silně optimalizoval pro SMP. Někde je k nalezení video ukazující vytížení při různých počtech queues. Jestli stovka, nebo tisíce nehrálo v podstatě roli.
HTB má mám takový pocit kernel lock (alespoň myslím, že na starších jádrech měl), tedy ne moc dobře škáluje. Obdobně je na tom PCQ queue mikrotiku.

Samozřejmě, u CCR je omezení těch max. 1.2 GHz jednoho jádra. Ale nevím kde ...
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

hapi píše:pokud vím tak CCR neprocpe jakoukoliv queue víc než 100Mbit? nebo už se to zlepšilo? o kolik? o moc ne

nemám vyzkoušenou queue 1Gbit na x86 ale hádám že nebude mít problém.

Pokud jde o qt + mangle + filter + nat tak 3Gbit pro 3 tisíce lidí zvládne s prstem v nose konkrétně jeden 8core procesor 9. generace od intelu na taktu 3.6GHz alias i9-9900.


Před rokem a půl jsem hnal přes CCR1036 i 500Mbit přípojku (QT vytvořená ISPAdminem). Teď daný poskytovatel nabízí tarify ve stovkách Mbit a předpokládám, že stále jedou přes stejné CCR.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

já jenom aby to nebyl takovej ten dotaz tady na foru "pustil sem si do netu 500Mbit ale nevytahnu víc než 300Mbit, dodavatel říká že problém nevidí"
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

kdavid
Příspěvky: 342
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Dobřany

Příspěvekod kdavid » 4 years ago

hapi píše:já jenom aby to nebyl takovej ten dotaz tady na foru "pustil sem si do netu 500Mbit ale nevytahnu víc než 300Mbit, dodavatel říká že problém nevidí"



Hledam carrier reseni. Jak pro nat tak pro shaping. Nevím zda má výzdnam dávat ccrko za 1000 Eur na 200 uzivatelu.
To mi fakt vychazi lepe napriklad ASR 1001-x ktery da routing, nat, shaping 20/20 Gb/s a 8000 PPPoE sessionu k tomu :-/
Naposledy upravil(a) kdavid dne 10 Jan 2020 09:20, celkem upraveno 2 x.
0 x
David Kratochvil

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

co že? koukám na ebay a to cisco stojí 5000USD tedy 5x tolik než CCR. Co je na tom lepší? Za to si radši koupim toho xeona co tady někdo prodává za 8000kč a pro 200 lidí je to víc než dostatečný.

Jak sem psal, ujasni si co chceš dělat. Původní dotaz byl na CCR a CHR a teď tu máme cisco s cenou přes 100kkč.
Naposledy upravil(a) hapi dne 10 Jan 2020 09:23, celkem upraveno 3 x.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

kdavid
Příspěvky: 342
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Dobřany

Příspěvekod kdavid » 4 years ago

Ale ja resim HW a relkové reseni pro 5-10tis klientú.... A na to by stačilo jedno železo ASR-1001-X ktory ma HW nat a vse v hardweru :-/

Takže by to technicky vyslo o dost levnejsi jak reseni na MK ....? Nebo ne?
0 x
David Kratochvil

kdavid
Příspěvky: 342
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Dobřany

Příspěvekod kdavid » 4 years ago

hapi píše:co že? koukám na ebay a to cisco stojí 5000USD tedy 5x tolik než CCR. Co je na tom lepší? Za to si radši koupim toho xeona co tady někdo prodává za 8000kč a pro 200 lidí je to víc než dostatečný.

Jak sem psal, ujasni si co chceš dělat. Původní dotaz byl na CCR a CHR a teď tu máme cisco s cenou přes 100kkč.

Jasne... uz som mimo puvodniho dotazu, mas pravdu... Spis nahlas rozmyslam...
Dik za info...
0 x
David Kratochvil

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Vždyť to ASR můžeš mít a ani kupovat ho nemusíš, psal jsem ti to do SZ ;-)
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 4 years ago

hapi píše:pokud vím tak CCR neprocpe jakoukoliv queue víc než 100Mbit? nebo už se to zlepšilo? o kolik? o moc ne

nemám vyzkoušenou queue 1Gbit na x86 ale hádám že nebude mít problém.

Pokud jde o qt + mangle + filter + nat tak 3Gbit pro 3 tisíce lidí zvládne s prstem v nose konkrétně jeden 8core procesor 9. generace od intelu na taktu 3.6GHz alias i9-9900.


Qtree + mangle + FW na ccr a 300M q nejsou problém. Nezpozoroval jsem nic divného.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

jednou koncovou queue. Ne celým strojem.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků