Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

konfigurace SFP+

Návody a problémy s konfigurací.
Jezinka
Příspěvky: 23
Registrován: 5 years ago

konfigurace SFP+

Příspěvekod Jezinka » 4 years ago

Zdravím. Pořídil jsem si nový Mikrotik RB750GR3, udělal z něj router a starý CRS326-24G-2S+ předělal na switch, protože nestíhal L2TP tunel (CPU 100% a připojení pouze 40Mbit místo 100Mbit). Nový to již zvládá v pohodě.
Teď mám několik dotazů:
- zda jde v tom novém routeru vidět i porty ze starého (switche), abych nemusel lézt do obou. Tedy zda je sjednotit správa?
- switch je propojen dále s dvěma switchi TP-LINK TP Link - T1500G-10PS přes SFP optické propojení. Vše funguje, kromě toho, že se nemohu už dostat do těchto TP-linků abych je mohl spravovat. SFP prostě nemá IP adresu. Jde tedy nějak nakonfigurovat, aby SFP měli IP adresu a já se dostal přes webové rozhraní na správu TP-linků?
0 x

jakduch
Příspěvky: 76
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod jakduch » 4 years ago

CRS není router, je to pouze switch na kterém běží router os, cokoliv jde přes procesor místo přes switch čip je problém.
Cokoliv na CRS má IP adresu, jen se musí nastavit. Buď vytvoříš pro porty, na kterých má být ip adresa stejná, Bridge a přidáš do něj porty nebo přidáš samotnému portu adresu přes IP adresses.
0 x

Jezinka
Příspěvky: 23
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Jezinka » 4 years ago

Všechny porty na tom switchi jsou v Bridge1 včetně SFP. Bridge1 je také nastaven na routeru před ním a vše spolu komunikuje. Na switchích TP link jsou pouze POE IP kamery a 2x Ubiquity AP.
Pokud jsem měl původně připojené TP-linky přes RJ45, tak TP-link měl IP adresu přes kterou jsem se mohl spojit do nastavení. Nyní přes SFP sice síť funguje, ale už nevidím možnost připojit se do nastavení TP-linku. To je právě ten problém, který nevím jak vyřešit.
0 x

Jezinka
Příspěvky: 23
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Jezinka » 4 years ago

Právě jsem se pokusil zadat IP adresu 192.168.10.7/24 na SFP port ve switchi na IP/addresses a výsledek je ten, že přes tuto IP přistupuji na webovém rozhraní do routerOS toho switche Mikrotik
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Pokud se má nějaký port chovat "jako by byl součást switche", musí být v bridge. Pak ovšem veškerá IP konfigurace (ip adresy, dhcp server/client a já nevím co) musí být na tom bridge portu.
Občas někdo vyrobí nějakou prasečinu jako třeba ether1+ether2+sfp1 v bridge, ale IP adresa je na ether1 (a ne na bridge) a pak to dělá bordel (nemá cenu řešit detaily, ale prostě to občas funguje, občas nějak napůl...).
0 x

Jezinka
Příspěvky: 23
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Jezinka » 4 years ago

Já jsem to zkusil udělat teda ještě jinak. Pro blbce :-) Takže jsem TP-link jeden zkusil resetovat a připojit přímo přes RJ45 do PC, kde jsem musel nastavit ručně IP pro připojení. Pak jsem mu nastavil DHCP přidělení Ip adres a zkusil jsem připojit přes SFP do Mikrotiku switche. No a povedlo se. Dostal IP adresu přes kterou se do něj konečně dostanu. Takto to ještě udělám s druhým.
Jen by mě zajímalo, co by pro mě bylo nejlepší na rozmístění a připojení prvků v síti.
V tuto chvíli mám modem od ISP a z něj RJ45 do router Mikrotik, z něj jedním RJ45 do switch Mikrotik (24 port) a z něj přes 2x SFP do dvou TP link (8 port) IP kamery). Přemýšlím, zda není lepší ty dva TP-link propojit mezi sebou SFP a tím ušetřit jeden SFP na Mikrotiku switch pro rezervu.
0 x