Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

trunk medzi 2 mikrotikmi

Návody a problémy s konfigurací.
emel
Příspěvky: 82
Registrován: 7 years ago

trunk medzi 2 mikrotikmi

Příspěvekod emel » 4 years ago

Ahojte priatelia,

vie mi prosim niekto vysvetlit, ako nakonfigurovat trunk medzi 2 mikrotikmi? Wiki som cital uz 10x, ale som z toho debil... Co potrebujem:
- hAP ac ako "hlavny router", kde bude FW, NAT, DHCP, AP na 2.4 a 5 GHz, bridge na porty 3-5 pre LAN (toto mam nastavene bez problemov)
- mAP na dodatocne pokrytie v inej miestnosti, spojeny s hAP ac pomocou kabla v Eth5 porte na hAP ac (kvoli PoE)

Idea je taka, aby:
- WLAN interface na mAP bol v rovnakej VLAN ako bude WLAN na hAP ac
- Eth2 na mAP bol v rovnakej VLAN ako su porty 3-5 na hAP ac
- klient, ktory sa pripoji na WLAN interface na mAP dostal IP z rovnakeho range ako keby sa pripojil na WLAN1 na hAP ac (cez DHCP)
- klient, ktory sa pripoji na Eth2 interface na mAP dostal IP z rovnakeho range ako keby sa pripojil na na hAP ac (cez DHCP)
- management cez samostatnu VLAN

Ako nakonfigurovat na hAP ac:
- samotne VLANy 2,10,99? (pod ktorym portom ich nakofigurovat?)
- trunk port na porte 5, aby v trunku boli VLANy 2,10,99?
- DHCP servery pre jednotlive VLAN? (predpokladam, ze server musi byt na VLAN interface, alebo sa mylim?)

Ako nakonfigurovat mAP:
- port Eth1 ako trunk pre VLANy 2,10,99?
- samotnu VLAN99 (pre management, pod ktorym fyzickym interacom?)
- port Eth2 ako access port pre VLAN 10 (device, ktory sa pripoji do tohoto portu nebude rozumiet VLANam)
- WLAN interface ako access port pre VLAN 2 (opat, device, ktore, sa budu pripajat nebudu rozumiet VLANam)

Vdaka za kazdu rozumnu radu
0 x

Kmotrik
Příspěvky: 124
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Kmotrik » 4 years ago

Pokud chapu dobře nemusíš řešit trunk ...

Pod eth5 vytvoř vlan10
Tu přidej do bridge s WLAN na hap ac.

Na map vytvoř vlan10 na eth1 a tu dej do bridge s WLAN .... Eth1 dej do bridge s eth2.

Ve zkratce skrze port 5 na AC pošleš untaget provoz pro veci co jsou v bridge a na mapu si to odchytnes pro eth2 .... Taged provoz pošleš skrze port 5 a na mapu uděláš bridge s wifi
0 x

emel
Příspěvky: 82
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod emel » 4 years ago

podarilo sa mi to uz nakonfit podla predstav, prosim o lock
0 x