Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Optimalizace queue tree pro více jader

Návody a problémy s konfigurací.
Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Optimalizace queue tree pro více jader

Příspěvekod Radek.Kovacik » 4 years ago

Mám dotaz, zda a případně jakým způsobem, řešíte optimalizaci zátěže na více jader při použití queue tree u výkonnějších a vícejádrových RB.
Nedávno jsem měl rozhovor s produktovým manažerem Mikrotiku a když přišla řeč na řízení front, říkal mi, že queue tree se nebude nikdy optimalizovat pro více jader a že všechno, co queue tree umí, je nyní již v simple queue a tam se to může používat stejným způsobem jako v queue tree. Právě proto prý Mikrotik přepsal kompletně simple queue tak, aby se to automaticky rozhodilo mezi více jader a queue tree že se postupně zruší, resp. všechno se bude překlápět do simple queue. Víte o tom něco více?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

:-D

QT se umí rozložit mezi jádra. Přesněji jedno qt na jedno jádro. Nelze dělit zpracování jednoho qt mezi více jádry. Pokud máš dvě qt, posadí se na dvě jádra.
SQ se předělávalo protože přišlo CCR a všechny SQ běžely pouze na jednom jádře. To co SQ udělalo je to že jenom dohnalo QT. QT je totiž HTB z linuxu. Tudíž to mikrotik nemohl sprasit tak jako jejich SQ.
Takže je to přesně naopak.


Fakt by mě zajímalo kde přišel na to že se bude QT rušit. Co je to za obchoďáka?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 4 years ago

Jednalo se o firmu i4wifi, což je jeden z hlavních distributorů, proto jsem předpokládal, že to má k informacím "z první ruky" nejblíže.
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

Od i4 bych nekoupil už ani propisku...Btw shaping na MikroTiku pro ISP rovnou na x86. Pokud to je do firmy (nemyslím zrovna třeba do IBM ofc) tak hw od MikroTiku v klidu...
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 4 years ago

Asi hodně záleží co a jak shapujes. My používáme simple queue s parenty, halfduplexní shapper pro WiFi sektory a k tomu i částečný balancing u domácností za natem. Tohle celé na ccr a chodí to moc pěkně. Řešíme pouze na úrovni L3. Jasně, mít jeden queue tree s mrakem marků tak je x86 se silným cpu lepší volba.
0 x

methernet
Příspěvky: 52
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod methernet » 4 years ago

pgb píše:Asi hodně záleží co a jak shapujes. My používáme simple queue s parenty, halfduplexní shapper pro WiFi sektory a k tomu i částečný balancing u domácností za natem. Tohle celé na ccr a chodí to moc pěkně. Řešíme pouze na úrovni L3. Jasně, mít jeden queue tree s mrakem marků tak je x86 se silným cpu lepší volba.


muzes napsat orientacni pocet zakazniku?
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 4 years ago

Většinou shaper na site, centrálně do dělalo cca 900 SQ + 120 parentů cca 30%. Teď je to rozhozené a hlavní GW dělá jen nat a fw s fastrackem a 2-5% pro 1.5Gbps na ccr 1036.
0 x