Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

L2 backup

Návody a problémy s konfigurací.
Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

L2 backup

Příspěvekod sub_zero » 4 years ago

Zdarec,

jaký jsou v dnešní době možnosti pro L2 backup na MT?
Situace: router, tupej sw, do něj dvě rádia (10Ghz a 5GHz), na druhým konci MK, každý rádio do svýho eth.
Požadavek: po 10 ztracených packetech přepnout na 5GHz.

Pro mě je řešením RSTP/MSTP, ale nevím, jak se to bude chovat na rádiu.
Co Bonding? (bez balance, čistě failover), funguje to?
Nascriptovat (disable/enable iface)?


Díky za zkušenosti.

J.
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

Uživatelský avatar
alestr
Příspěvky: 43
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod alestr » 4 years ago

L2 řešení? Dobrý retro :slight_smile: Jaký je důvod to takto bastlit?
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Těžká rada. Pokud to desetigigo spadne úplně tak zafunguje stp stejně dobře jako bonding (LACP), ale pokud to spadne nějak napůl. bude to ztrátovat... tak to stejně bude dělat problémy.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

hele, zálohovat desítku pětkou? To už musí být echt problém, aby to bylo nutné ... nekazí se to a funguje rozhodně lépe, než ta pětka.

Pokud dokáže rádio při chybovosti shodit ethernet, RSTP bych se nebál. Pokud ne, tak stav při aktivním 5G bude nevyzpytatelný.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

Nekde jsem tu daval script pro prepinani FSO a 5Ghz ktery fungoval dobre. Byl tam cca 2 pingovej vypadek a bylatam i hystereze. RSTP je dobre tak na shozeny port.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

Zálohy řešíme úplně jednoduše tak že proste netwachem zakazujene a povolujeme port. Které jsou v br.

Když dojde k výpadku přepne se to na 5g a dojde upozornění, kde pak příslušná osoba po problemu přepne linku zpátky,.

Dá se to udělat i tak že když vypadne primar tak přepni na 5G a zároveň 5g nastav na indoor s max. Kapacitou a pak zase někdo přepne zpátky...

Myslím že vychytat skript aby fungoval přesně tak jak pozná člověk špatný spoj bude hodně složité. Neříkám že nemožné... Ale na druhou stranu aby to pořád přepínání mezi sebou není taky dobrý. Pořád to bude dělat krátký výpadky. Za mě lepší to prepnout a pak až problém ustane to člověk zkontroluje a přepne finálně do dalšího moznyho problémů.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Asi bych tam ve finále nasadil spanning tree a zavedl monitoring jak parametrů toho spoje (signály, chybovost...) tak pingů na lince. Šance, že to 10gigo začne dělat bez varování nějaký větší bordel je poměrně malá, pokud se tam budou postupně objevovat nějaké potíže tak to předem poznáš s monitoringu a úplnou havárii spoje pořeší stp.
Je to relativně standardizované řešení (a nějakým ubastleným skriptům kde se málokdy podaří pokrýt všechny situace moc nefandím).
0 x