Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Přenos konfigurace z PC na CCR1009

Návody a problémy s konfigurací.
mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Re: Přenos konfigurace z PC na CCR1009

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

OK, dík, konečně něco k věci. Ano, je to tak, zdá se, že mu ty lomítka opravdu vadí i když si je Mikrotik vytváří sám při exportu, což a proč mi zatím není jasné. V sekci script se to neděje. Vadí mi ty chybové označení, člověk nikdy neví, proč to tam je, může to způsobovat chybu, na první pohled neviditelnou. Navíc mi to řádek v Netwatch nevytvoří. Třeba to dělá i číslo verze. Asi by bylo nejlepší ten zdroj upravit tak (vyházet lomítka) , aby tam ty hlášky nebyly, protože pak to i vytvoří řádky v Netwatch-i vždy správně. Už jsem se ptal, není nějaký způsob jak to strojově upravit? Popř. jen postup/klíč, SW si zařídím sám. Dík, 23nov2019
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 4 years ago

Importovat ten příkaz v konzoli co jsi posílal mi jde bez problémů. Ten import složitějších věcí ukazuje chybu pouze při zadávání v konzoli, protože tam je kontrola syntaxe .... s tím nic neuděláš. Pokud vkládáš příkaz se skriptovací akcí, tak ta skriptovací část musí být escapovaná a při importu v konzoli ti to sice ukazuje špatnou syntaxi (protože je špatná - do hlavních uvozovek se dávají zase příkazy s uvozovkami ...... ), ale podstatné je, že příkaz co se v netwatch ve skriptovací části vložil je syntakticky správný.

závěr, tím končím .... nedělej z toho vědu a neřeš hovadiny a udělej jak ti bylo řečeno. Exporti compact do souboru, edituj v souboru interfacy a importuj a hotovo.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

exportuj do souboru s parametrem terse a máš to bez problému.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod mirek.k » 4 years ago

ludvik píše:exportuj do souboru s parametrem terse a máš to bez problému.

To je super - netušil jsem o existenci tohoto přepínače.
Člověk se stále učí :-)
Díky Mirek
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

Tak došlo k mírnému pokroku. Postup: export terse file=192.168.0.1_terse.txt. Vytvoří se stejný soubor jako bez terse, ale není to dělené těmi nepříjemnými lomítky, takže je to pro někoho podstatně přehlednější, výpis je je i kratší (svisle). Natáhnu do wordu, hodím stránku naležato, potáhnu okraje do krajů, zmenším písmo na 6. Toto jen zlepší přehled, na funkci to nemá samozřejmě vliv. Také se lépe odhaduje, kolik nacucnout na jeden šup do schránky. Vyšlo to na 63 stránek cca 400kB. Dále použiji funkci najdi a nahraď, nejčastěji na změnu názvů USB rozhraní a pod. Pak už jenom označím myší např. 10 stránek (raději dát rezervu, protože jak se to přežene, Mikrotik se totálně sekne). Text vyjmu do schránky a CTRL+C nebo myší vložím do terminálu + enter a už to frčí. Jak to dojede, vrátím výpis terminálu zpět a okometricky hledám errory. Pokud jsou, poznačím si místo a postup opakuji do vycucnutí zdrojového configu. Vždy po vložení části konfigurace v terminálu označím poslední výpis "copy all" a postupně je skládám do jednoho souboru všechny, nakonec to pak to projedu očima nebo hledám vyhledávačem "error-y".
Tímto postupem se eliminovaly všechny problémy s adaptéry i s těmi nepříjemnými lomítky a za celý postup přenosu se to neohradilo ani jednou. Očima se zdá, že je v mikrotiku vše tak, jak ve zdrojovém PC, kromě IP ROUTES, kde je očima nějak podstatně méně záznamů, což nemusí být nutně chyba.
Zrovna říkám, že doporučovaný klasický import zhavaroval hned na 6 řádku, žádný přepínač nepomáhal. mpcz, 23nov2019
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

ty vkládáš data z importu do wordu... tam to upravíš a pak to vkládáš zpět do terminálů...? už víš kde je problém? word je ten problém.

Proč na to nepoužíváš čistej textovej editor? každej má na počítači notepad kterej neposere data, nepřidá nějaký konce řádků nebo jiný kódování znaků. Sublime text, pspad a další čistě textový editory ale ne rozhodně word.

Importovat konfiguraci ethernetů je špatný. Mimo jiné ti to přenastaví nejspíš i mac adresy.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

Používat word blbost samozřejmě je (ono zvýrazňování syntaxe třeba v notepad++ má něco do sebe), ale co myslíš že tam word vloží navíc, když si ten terminál vezme jen čistý text? Tak winclipboard totiž funguje ...
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

ne u všeho. Je to blbost to hnát přes word.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

Je zvláštní, jak ten odznáček tučňáka na klopě ovlivňuje psychiku lidí. K věci: říkat o postupu, který perfektně funguje, (oproti jiným, navrhovaným) že je to blbost mi přijde neúměrné, mírně zasahující až do nezdvořilosti. Samozřejmě, nebylo zatím kontrolováno vše a hlavně ne hlavním kontrolorem - živým provozem. To si uvědomuji. Každopádně tento postup je tak 10x rychlejší, přehlednější, proběhne bez problémů, má přehledný kontrolní výpis případných chyb a především stroj neháže žádné výstrahy. K věci:
Word jsem použil, protože: má rozpracované zmenšování písma, mám ho koupený, mám ho po ruce, řádkování, konce řádků a přidávání znaků lze dobře ovládat v menu a oproti některým navrhovaným SW má Zásadní funkci - najdi a nahraď. A to nejdůležitější - funguje to správně.
Hapi: "Importovat konfiguraci ethernetů je špatný. Mimo jiné ti to přenastaví nejspíš i mac adresy." Zatím vše funguje (na stole), na co mám zaměřit? MAC adresy (čeho všeho?) se nepřenastavily, jsou po přenosu stejné, jako původní, to se nezměnilo.
Zmínil jsem podstatně kratší tabulku IP ROUTES (68/33), FIR NAT (77/75) FIR RUL (49/41) než ve zdroji. Je to tak OK? (Třeba tam ten zbytek doskáče sám, až se to spustí v provozu). mpcz, 24nov2019
0 x

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod mirek.k » 4 years ago

S těma MAC - pokud jsou převzaty ze starého zařízení, je to hodně špatně.
MAC by vždy měla být jedinečná a převzatá z HW zařízení.
Pokud staré zařízení ponecháš v síti, hned je tu duplicita.
Osobně bych za změnu MAC navrhoval exemplární tresty typu vykoupat v dehtu, válet v peří a pak s ním na náměstí.
Mirek
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

Doufám, že ostatní si to alespoň přečtou, než se dají do psaní. Pro jistotu: MAC adresy ETH adaptérů se v 1009-ce po nasátí nové konfigurace z PC nepřepsaly, zůstaly původní (z výroby). mpcz, 24nov2019
0 x

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod mirek.k » 4 years ago

"Stejné jako původní" lze chápat jako z původního zařízení.
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

Přečti si to. Čteš jen půlku. ... MAC se nepřenastavily ... Dle mého je to jasné. Pokud není, tak jsem to ještě více upřesnil. mpcz, 24nov2019
0 x

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod mirek.k » 4 years ago

mpcz píše:Přečti si to. Čteš jen půlku. ... MAC se nepřenastavily ... Dle mého je to jasné. Pokud není, tak jsem to ještě více upřesnil. mpcz, 24nov2019

OK - máš pravdu.
Mirek
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

mpcz píše:Word jsem použil, protože: má rozpracované zmenšování písma, mám ho koupený, mám ho po ruce, řádkování, konce řádků a přidávání znaků lze dobře ovládat v menu a oproti některým navrhovaným SW má Zásadní funkci - najdi a nahraď. A to nejdůležitější - funguje to správně.

Kdyby to ve wordu dělala sekretářka, neřeknu půl slova. Když to ale ve wordu dělá někdo, kdo to pravděpodobně dělá jako ekonomickou činnost (záměrně nepíšu profesionálně) je to opravdu síla.
Proč word ne: je reálné riziko vniku nějakého bordelu se zalamováním řádku, interpretací uvozovek, záměna pomlčky a spojovníku, nějaký bordel s podtržítky...
Jestli jsi zamrzl u windows notepadu tak je to škoda, je zde spousta FREE editorů, které pro takový účel poskytují mnohem lepší funkce než Word. Např. u search&replace umožní použít regulární výrazy, zobrazit počet/seznam matchů, zobrazit čísla řádků (takže nemusíš tak nějak odhadovat, můžeš jet podle čísel).

mpcz píše:Zmínil jsem podstatně kratší tabulku IP ROUTES (68/33), FIR NAT (77/75) FIR RUL (49/41) než ve zdroji. Je to tak OK? (Třeba tam ten zbytek doskáče sám, až se to spustí v provozu). mpcz, 24nov2019

Křišťálovou kouli mám v servise takže těžko říct, ale možná by jsi mohl vědět co přenášíš a co tam tedy chybí. Díval bych se předně na to, jestli na zdroji jsou ty záznamy "dynamic"

Dělal jsem migrací z čehokoliv na cokoliv mraky a (typicky u nějakých firemních routříků) to prostě dělám víceméně řádek po řádku - nejsem magor abych migroval něco včetně hromady chyb a pětiletého bordelu (takže projdu proč to tam je, jestli se to používá...).
Na routeru ISP bych nikdy nedopustil, aby to mělo např. v queues/firewallu víc jak pár (desítek) řádků, všechny takové konfigurace (typicky shapery/naty pro klienty) generuji pomocí skriptů z IS, takže při migraci se toto vůbec neřeší a nahrává se to tam automatem.
Taky bych nedopustil, aby někde byly desítky statických rout (tam potom patří např. OSPF)

Tady nejde o to, že by to mikrotik měl blbě, nebo že by se (jak ty si myslíš) hledalo nějaké univerzální řešení pro všechny. Každý kdo to vážně a profesionálně používá si našel svou cestu, není v tom žádná záludnost. A když by měl přijít nějaký "projekt", že se toho bude dělat hodně, tak raději strávím den přípravou a laděním skriptů, co to udělají víceméně plně automaticky než abych to dělal 4 dny jak opičák.
0 x