Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

VPN

Návody a problémy s konfigurací.
Polk
Příspěvky: 284
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

VPN

Příspěvekod Polk » 4 years ago

Ahoj,
jakou použít VPN pro propojení mezi mikrotiky aby na 1 spojení dávala co největší propustnost ? (obě 2 strany mají veřejnou IP)
Díky
0 x

DRakgon
Příspěvky: 90
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DRakgon » 4 years ago

Nevím, jestli je pro tebe nejnutnější jen propustnost. Pokud jde o MK hw, tak dle šifrování záleží na výkonu tvého MK... Neuvádíš, co to máš za železo... Já osobně jsem zastánce IKEv2 s certifikáty... Tady je ale potřeba nějaký výkon...
0 x

Polk
Příspěvky: 284
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Polk » 4 years ago

Na jedné straně je x86 (6.42.6) s dostatečným výkonem, ale na druhé straně mmips s 4x880Mhz (6.45.7). Ať zkouším jakékoli propojení, vždy je nízká propustnost na jedno vlákno. (od 8 - 15 Mbits) , jakmile navazuju další a další vlákna propustnost se násobí.
0 x

Uživatelský avatar
Sentello
Příspěvky: 109
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Sentello » 4 years ago

za mě Ipsec tunel mezi mk pripadne i jinymi zarizenimi.

Zkus na test vytvořit pptp tunel a změřit
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

používat vpn, která má samostatný interface třeba l2tp via ipsec, pokud se použije ikev2 tak je tam zaděláno na problémy s MTU....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Polk
Příspěvky: 284
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Polk » 4 years ago

s PPTP právě že stejné. Ono se to někdy chytne a rozjede se to třeba na daleko vyšší rychlosti, ale postupně se to ustálí zase někde kolem 10 Mbits. Laboroval jsem s MTU , vždy se to změnilo, že jsem se domníval, že už je vyřešeno, ale po chvíli jak se pozavírají ostatní spojení je to zase pomalé. Napadá mě, ještě že ta 6.42.6 na x86 dělá problém. Opačný směr (jako upload) jede lépe.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

nesouhlasím, u pptp, sstp, l2tp, openvpn si prostě můžeš nastavovat MTU dle libosti jak ho asi nastavíš u ikev2?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Polk
Příspěvky: 284
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Polk » 4 years ago

To byla reakce na předešlou odpověď s testem na PPTP. u IKEv2 nenastavíš MTU.
0 x