Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Routa do PPTP tunelu

Návody a problémy s konfigurací.
mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Re: Routa do PPTP tunelu

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

OK, dík, asi jsem to špatně pochopil, což je typické, ale záznam routy je již vyřešen, problém dělá řádek s NATem do tunelu. Ten popis je dost zamotaný (samozřejmě jen pro někoho), ale hlavně není pro winbox.
Proč by nemohlo fungovat NATování do bridge s jedním portem (dotyčná pptp), když funguje routování? Je v tom nějaký zásadní problém? mpcz, 28nov2019
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Protože, pokud se něco Sergej nemá jinak, PPTP je L3 interface a tudíž nemůže být v (L2) bridge, což už zde ovšem padlo.
Winbox nebo command - není to jedno? Když ten příkaz budeš číst zleva doprava a každé "slovo" v něm klikat ve winboxu, tak tam (v podstatě) dojdeš taky.
rsaf, 1574945997
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

OK, padlo, ale v command řádku nenatuji na PPTP, ale na bridge s portem PPTP. Po Krátkodobém sledování se zdá, že to funguje, jak má. Pokud tomu tak je, už jen počkám, co se ještě objeví za problém nebo co jsem přehlédl, pak to popř. budu řešit dál.
Command a Winbox samozřejmě stejné ve výsledku je (když pominu případy, že něco v commandu provést lze a ve Winboxu (dočasně) ne), ale jen pro někoho, kdo se tím dennodenně více do hloubky baví. mpcz, 28nov2019
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

Zdravím, ta zmínka o spuštění konkrétního skriptu při naskočení/pádu PPTP tunelu mě docela zaujala. Byl by prosím někdo s vysokou dávku empatie a popsal konkrétní návod pro situaci: naskočí "pptp-test", IP 192.168.9.235+236, při naskočení tunelu vypíše do logu "pptp-test-OK", tedy co kde a jak nastavit. Děkuji, mpcz, 6dec2019
0 x

puchnar
Příspěvky: 134
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod puchnar » 4 years ago

vždyť už máš možnost v logu vidět zda se pprtp spojila nebo ne? zabírá to sice čtyči (asi) řádky ale to stačí ne? jinak stačí vytvořit script xy.sh jehož obsahem bude:

Kód: Vybrat vše

# Overeni funkce UP linky PPTP-TEST
/put "pptp-test OK"

Kód: Vybrat vše

# Overeni funkce DOWN linky PPTP-TEST
/put "pptp-test OK"

Při vyvstanutí akce UP/DOWN zavoláš správný skript a v logu se ti objeví text v uvozovkách.
Jinak script vytvoříš v mikrotiku v terminálu:

Kód: Vybrat vše

1. sys scr add name="pptp-testUP(DOWN)" // vytvoří nový prázdný script
2. sys scr edit pptp-testUP(DOWN) source // otevře soubor k editaci
3. Ctrl+Y  // pro vložení obsahu
4. Ctrl+O // pro ukončení změn a uložení
5. sys scr run pptp-testUP(DOWN) //pro vyzkoušení funkce, spustí script
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

Dík, buď tomu zase nerozumín, ale nějak tam nevidím to detekování "vyvstanutí akce". Ty tisky bych asi zvládl. mpcz, 8dec2019
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

PPP - Interface - PPTP client, na záložce Dial Out máš nastaveno Profile: default encryption (nebo nějaký svůj)
PPP - Profiles - profil default-encryption si zkopíruješ na nějaký svůj a na záložce scripts si do pole "On Up" napíšeš, co se má stát při naskočení VPN (podobně On Down).
Skript třeba

Kód: Vybrat vše

/log info "VPN UP"

rsaf, 1575820296
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

Dík, já ale toto řeším na serveru. mpcz, 8dec2019
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

a) měsíc ti trvalo, než jsi řekl, že to řešíš na serveru.
b) profily jsou i na serveru ... podíval jsi se tam za ten měsíc vůbec?
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

a/ nikdo se neptal, zvláště ne ten, který ví, že je tom nějaký rozdíl. A já jsem to nevěděl, jinak bych se tady neptal, že ... Tak sorry.
b/ tísíckrát, mpcz, 8dec2019
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

A vidíš tam na tom serveru volbu Default profile? A vidíš záložku Profiles? A po rozkliknutí toho profilu záložku Scripts?
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

:relaxed:, ano, několikrát v různých i zrcadlových tvarech, bez pro mě zřetelných souvislostí. Znáš tu památnou větu pana Sováka směrem k jeho synovi v Marečku, podejte mi pero? "Zkouším já tebe nebo ty mě?".
edit: ... a popsal konkrétní návod pro situaci: na server se připojí "pptp-test", IP 192.168.9.235+236, při naskočení tunelu vypíše do logu "pptp-test-OK", tedy co kde a jak nastavit. Děkuji, mpcz, 6dec2019

mpcz, 8dec2019
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

ok. končím. Někdo, kdo je tu 14 let a napsal přes 2700 příspěvků nebudu fakt vodit za ručičku jak prvničku. Někdy mi přijde, že to děláš prostě naschvál, tak prázdný být přeci už dávno nemůžeš.

Zkusil jsi tam napsat třeba

Kód: Vybrat vše

:log info "TUNEL UP"
? Nebo třeba

Kód: Vybrat vše

:log info "TUNEL $remote-address on $interface UP"
?

Ty nevidíš souvislost okénka s názvem "On up" na záložce script s tím, že se to spustí pokud se tunel dostane do stavu UP? Mimochodem On Down je stav přesně opačný.


https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:P ... Properties
2 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

puchnar
Příspěvky: 134
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod puchnar » 4 years ago

Musím přiznat, že se ztotožňuji s "ludvik", ale ať to tu uzavřeme.
1. Klik na PPP
2. Klik na Profiles
3. Klik na Scripts
4. Do On Up: napsat "/log info "pptp-testOK""
5. Do On Down: napsat "log info "pptp-testKO""
6. Apply
7. Cancel
8. Zavřít okno PPP křížkem
9. vyzkoušet

Nemáte Zač! D:
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

No zatím opravdu není. Mezi bodem 2 a 3 se to sekne. Evidentně v tomto místě je problém nebo nepochopení. Jinak i když nemám všechny třídy ZŠ, psát umím.:slight_smile: mpcz, 8dec2019
0 x