Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

pokles rychlosti

Návody a problémy s konfigurací.
CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Re: pokles rychlosti

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

okoun píše:tak ono to také záleží jaké tam máš signály a tak, jako pokud máš na mikrotiku plnej rate a okolo 100% ccq tak je to tak jak píšeš, je tady prostě jen problém že mikrotik si neporadí s nepřízní na kvalitě signálu.
skákat někam pětkama není nesmysl, protože když tam máš dát profi rádio třeba pro 8 zákazníků tak je to finanční nesmysl :) to si může dovolit tak leda nějaký spolek co neví jak utratit peníze :D


Já se tady ale nebavím o petkovem připojí a 3 sektorech. To je ještě Ok z toho vytahnes 50+ v pohode. Já se tu bavím o 5G ptp->5G ptp-> 5G sektory. Z tohoto setupu už na 1 tcp dostanes pod 40Mbps a to není žádoucí když prodavas tarify 40,50,60 mega. Nevím jak vy, ale my proste už 5G ptp nekupujeme. Najdem v síti AP kde je 20+ lidi s 5G uplinkem tam se strčí něco lepšího i kdyby to měla byt plesniva Mimosa a spoj z tohoto AP se posune třeba s novyma deskama. 2x ptp za sebou na petce máme v síti 1x. Nejsme žádný spolek ani nic podobného aby se dalo rozhazovat. Jenže ona ta síť musí i trichu fungovat a když mas na sajtu 6 sektoru a 3 ptp tak si i za to rad, ze se ti něco uvolní v 5G.
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

Kolega tady ale řeší úplně něco jiného a to ze mu nejede už za jednou petkou 40+ a to je problém úplně jiny... to proste má jet a má něco blbě. (Za mě ten tupý switch od ubnt) vymenit na chvíli za spojku a z obou stran flow a myslím ze to poběží...
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

tak asi hoši děláte něco špatně. Běžně máme 3-4 5GHz ptp spoje za sebou a jedno spojení tam teče 80-100Mbit/20MHz. Obzvlášť s posledními firmware a to tam nemusí bejt ani AC. Já tomu říkám umět h*vno když to nejde :-D prostě si postavte kvalitativní ekvivalent k PB5ACg2 a pojede to stejně. Ekvivalent neni v tomhle případě dynadish. Vždyť je v PB5ACg2 stejný hw jako třeba v RB911Gac.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

Používáme jen jrc extreme, 922/rbm a r11ac a i když každý mi dva spoje davaly 100 na 1 tcp tak na konci druhého bylo vždy 60 i když měly oba spoje 100% ccq a vse v gigo. Zkoušel jsem všechno. Ty to tu pises jen aby jsi mě nasral. ;) :D teď už to ale nemám na čem vyzkouset na novém fw ... zkoušel jsem to naposled na 6.42.7. Teď jsem upgradoval na 6.45.3 a posun je tam opravdu obrovský hlavně v ptmp. Sektor s 25 klientama 90MBps... predtim asi 50-60.
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

Na jedním místě mám omnitik na 5500 40MHz(bez rušení to tam rozhodne není) a na něm asi 10 disc AC a dá 170Mbps na 1 tcp ke klientovi :grin: Pravda 200metru nejvzdálenější ale i tak...
0 x

ProKiller
Příspěvky: 8
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod ProKiller » 4 years ago

hapi píše:na LHG přece rychlost dorazí. Já bych se zaměřil na wifi část. Jaký CCQ tam je v zátěži?


hmm tak teraz pozeram a v zatazi to CCQ pada aj na 75%, kazdopadne nechapem preco, pasmo je tam ciste, mam 4 kanaly dole aj hore volne a rychlost spoja pri BT teste je 120Mb/s
Signal tam mam -40 a vzdialenost je 3km. Nebude to blba verzia 6.39.2 ? Ktoru tam nahodit?

Prikladam screen
Přílohy
test.png
test.png (42.53 KiB) Zobrazeno 3115 x
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 4 years ago

ProKiller píše:
hapi píše:na LHG přece rychlost dorazí. Já bych se zaměřil na wifi část. Jaký CCQ tam je v zátěži?


hmm tak teraz pozeram a v zatazi to CCQ pada aj na 75%, kazdopadne nechapem preco, pasmo je tam ciste, mam 4 kanaly dole aj hore volne a rychlost spoja pri BT teste je 120Mb/s
Signal tam mam -40 a vzdialenost je 3km. Nebude to blba verzia 6.39.2 ? Ktoru tam nahodit?

Prikladam screen

bych rekl ze to mas prehuleny. zkust to zregulovat na -55.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

ty seš přehulenej :-D takovýhle signály u nás maji klienti :-D

s CCQ 75% nepočítej s velkou rychlostí na takový dálky. Psal sem 95 a vejš, ideálně 99-100 a pak nemáš problém i 4 skoky na 5GHz. Stačí jedna pod 90 a je to v háji.

Verzi samozřejmě poslední na obě strany. Upgradnout bios, a dát pozor na detekci radaru.

A testovat na jedno spojení, ne na tři.

A zkus po upgradu NV2 nebo nstreme.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

jinak ohledně problémům v oblasti FC a buffery se mi vždy stávalo že byl packet loss na trase, ale rychlost byla +- stejná....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 4 years ago

No a na 40MHz kanál 120-140Mb? To je taky docela bída a není to teda zase tak extra dobrý spoj.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

proto taky 75% CCQ
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

ProKiller
Příspěvky: 8
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod ProKiller » 4 years ago

Zdravim, takze poskusal som zopar veci. Spravil som upgrade z 6.39.2 na 6.45.6, FW taktiez najnovsia verzia na obe strany a zmena ziadna! Tak som skusil prepnut na NV2, tam sa to tvarilo ze to ide o 5-10Mb/s viac, ale stale slabota. Tak som skusil nstreme uz len tak zo srandy co to spravi a zrazu fuk 90Mb/s. Normalne ze som odpadol, kedze v tych poslednych verziach ten nstreme mi nechodil nikde viac ako 60Mb/s.
Vyzera to ze to funguje, uz len aby sa to nerozpajalo a bude dobre.

Len teraz nechapem kde bol vlastne problem? Cely cas sme tu riesili problem prechodu z 1Gb na 100Mb a nakoniec to vyzera tak ze to bude v niecom inom. FC som povypinal vsade a chodi to, ale stale tomu nerozumiem, je to o tom CCQ ? Lebo teraz mam 99-100% v zatazi. Bez zataze od 92 - 100%
0 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 4 years ago

hapi píše:ty seš přehulenej :-D takovýhle signály u nás maji klienti :-D

s CCQ 75% nepočítej s velkou rychlostí na takový dálky. Psal sem 95 a vejš, ideálně 99-100 a pak nemáš problém i 4 skoky na 5GHz. Stačí jedna pod 90 a je to v háji.

Verzi samozřejmě poslední na obě strany. Upgradnout bios, a dát pozor na detekci radaru.

A testovat na jedno spojení, ne na tři.

A zkus po upgradu NV2 nebo nstreme.


Jak si spolehlivě dát pozor na detekci? no_country a superCH? Na spojích si to člověk ohlídá, aby se to spojilo, ale u klientů to je někdy boj. Někdy se nepřípojí i když má nastaveno stejně jako "soused" se stejnou verzi MK. Ale zkusím to znovu s tou nejnovější verzí. Je to pár měsíců, co jsem to dělal, ale raději jsem to prozatím vzdal než bych jim to shodil úplně.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

ProKiller píše:Zdravim, takze poskusal som zopar veci. Spravil som upgrade z 6.39.2 na 6.45.6, FW taktiez najnovsia verzia na obe strany a zmena ziadna! Tak som skusil prepnut na NV2, tam sa to tvarilo ze to ide o 5-10Mb/s viac, ale stale slabota. Tak som skusil nstreme uz len tak zo srandy co to spravi a zrazu fuk 90Mb/s. Normalne ze som odpadol, kedze v tych poslednych verziach ten nstreme mi nechodil nikde viac ako 60Mb/s.
Vyzera to ze to funguje, uz len aby sa to nerozpajalo a bude dobre.

Len teraz nechapem kde bol vlastne problem? Cely cas sme tu riesili problem prechodu z 1Gb na 100Mb a nakoniec to vyzera tak ze to bude v niecom inom. FC som povypinal vsade a chodi to, ale stale tomu nerozumiem, je to o tom CCQ ? Lebo teraz mam 99-100% v zatazi. Bez zataze od 92 - 100%


co na to říci totálně typické chování Mikrotiku :( vzorec chování = nepředvídatelný
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

ale houby, amatéři jsou nepředvídatelní. Celou dobu se to psalo o CCQ.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků