Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

5Ghz problem

Návody a problémy s konfigurací.
Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Re: 5Ghz problem

Příspěvekod Matess » 4 years ago

JCltm píše:
Matess píše:Taky nedoporucuji nastavovat vice jak 40MHz kanal - je to zbytecne, zrychleni blizke nule a zasere to zbytecne moc pasma.

Tak tohle bych zrovna neřekl - u AC mi dá 80MHz kanál s 2x2 MIMO linkspeed 867 mbit a rychlosti okolo 500 mbps reálně. To je oproti 40 MHz jednou tolik. 40 MHz je totální blbost u 2,4 GHz, kde to je často defaultně a je to úplně k ničemu - koncová zařízení umí stejně jen 20 MHz.
Jinak o zasírání 5 GHz pásma v indooru se moc mluvit nedá - AP uvnitř jiné AP na 5G ani nenaskenuje. Do bytu ideální.


muzes mi ze srandy napsat na cem to mas otestovane?

Ja jsem jako 5G klienty zkousel nekolik telefonu, tplink wifi kartu - vse SISO a jeden novy notebook od aceru co mel MIMO. Vsechno jede okolo 120Mb/s jen ten posledni zmineny jede 200Mb/s. Jsou to rychlosti na 40MHz kanalu. Pokud prepnu na 80MHz rychlosti jsou ve stejne mistnosti s routerem o cca 10Mb/s lepsi, ale ve vedlejsi mistnosti polovicni. Chapu to tak,ze se projevila horsi citlivost sirokeho kanalu.

Jako AP jsen zkousel netis wf2780, tplink archer c6 a unify ac lite.
0 x

JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod JCltm » 4 years ago

Matess píše:muzes mi ze srandy napsat na cem to mas otestovane?

Ja jsem jako 5G klienty zkousel nekolik telefonu, tplink wifi kartu - vse SISO a jeden novy notebook od aceru co mel MIMO. Vsechno jede okolo 120Mb/s jen ten posledni zmineny jede 200Mb/s. Jsou to rychlosti na 40MHz kanalu. Pokud prepnu na 80MHz rychlosti jsou ve stejne mistnosti s routerem o cca 10Mb/s lepsi, ale ve vedlejsi mistnosti polovicni. Chapu to tak,ze se projevila horsi citlivost sirokeho kanalu.

Jako AP jsen zkousel netis wf2780, tplink archer c6 a unify ac lite.

Jako referenční zařízení pro své testy beru moderní notebook s MIMO na 5G (ne krám za 12k) a můj telefon - konkrétně ASUS Zenfone 5Z ZS620KL (oboje umí 2x2 MIMO).
Testoval jsem to na různých AP - jak na tom, co jsem instaloval - např. UAP-AC-LITE, UAP-AC-M a různé ASUSy (např. RT-AC1200G+ nebo RT-AC66U B1), tak na jiných AP, např. CISCO, Aruba atd. Konektivita vždy symetrický gigabit.
Nastaveno na 80MHz BW v indooru. Linkovací rychlost 866 mbps. Při 40 MHz kanálu byla linkspeed poloviční, tj. 433 mbps.
Reálně jsem byl vždy schopen na speedtest.net naměřit 500 mbps a víc v obou směrech. Ano, i na mobilu.
A ano, pokud se použijí levná zařízení s 5G - co jsem zkoušel Samsung Galaxy A40 nebo HP 250 G6 s N5000, tak běží bez problému, ale jen na 433 mbps linkspeed a naměřit se dá lehce přes 200 mbps.
Jinak co se týče vzájemného rušení 5G, tak bez problému používám AP ve vedlejších místnostech na stejných kanálech a naskenují se jen slabě a s rušením není žádný problém.
Jinak ze skenů na veřejných místech se s 5G standartně na hotspotech používají 80MHz kanály. Aby taky ne, kapacita je prostě oproti 40MHz kanálu dvojnásobná.
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 4 years ago

Archer C6 s 80MHz vs Mi9 SE s 1x1 SISO (433Mbps link)

Router na skříni v chodbě a přes otevřené dveře do místnosti (4m skoro přímé viditelnosti na router) letí 260-305Mb/s down i up. V 2x2 by to bylo ještě lepší. Přes jednu panelákovou příčku se signálem -70dB a linkovačkou 130Mb mám v telefonu pořád 110+Mb/s. Takže doma má 80MHz kanál smysl ;-)
1 x