Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

OSPF problém, nebo možná jinde

Návody a problémy s konfigurací.
mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 16 years ago

OSPF problém, nebo možná jinde

Příspěvekod mirek.k » 4 years ago

Zdravím a hned se omluvím za blbý dotaz.
Mám rozhraní eth5, které vede do switche a ten je napojen na spoje.
Používám zcela základní OSPF, kde je zadán jen adresní rozsah.
Spoje routují (nyní eth1 192.168.200.10/26, wlan1 192.168.200.65/28)
Nyní je na eth5 rozsah 192.168.200.1/26.
Chtěl bych routování spojů zrušit a posunout jejich adresu až na eth5 (tedy eth1 a wlan1 v bridgi s 192.168.200.67/28).
Přidal jsem tedy na eth5 192.168.200.65/28 a v ten moment se všechny routy zhroutí.
Možná je chyba ne v OSPF, ale někde jinde, v mé úvaze. Možná jsem jen nedokázal vyčkat, ale spadla celá síť. Nejsem schopen na to ale přijít.
Můžu mít na jednom rozhraní více adresních rozsahů, aby to fungovalo, nebo je to nemožné?
Díky Mirek
P.S. když bude třeba, doplním schémátkem.
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 4 years ago

ano, můžeš mít na jednom rozhraní více adresních rozsahů, ale lépe je dát např. do různých vlan. Zbytek je nad hranicí mého chápání, bez toho zmiňovaného obrázku.
0 x

K3NY
Příspěvky: 442
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod K3NY » 4 years ago

no hlavne se routuje na routru a ne na portu. Ve chvili kdy posouvas site tak musis editovat i networks
0 x

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod mirek.k » 4 years ago

Ano, přesně tak - posouvám síť z wlan1 prvního spoje za switchem až na hlavní router eth5.
Pochopitelně i s definicí sítě a gatewayema.
Nechápu, proč se to celé rozsype.
Důvod posouvání je sjednocení spojů. Všude dál jsou v bridgi, jen ty první mají oddělený eth a wlan.
0 x