Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Veřejná IP od ISP, ale za NATem

Návody a problémy s konfigurací.
mig01
Příspěvky: 11
Registrován: 4 years ago

Veřejná IP od ISP, ale za NATem

Příspěvekod mig01 » 4 years ago

Zdravím, nechal jsem si zřídit veřejnou IP adresu od mého ISP. Ten mi ji přidělil, ale je za NATem. Tedy na mém Mikrotiku na WAN portu je neverejna IP a u ISP se verejna NATuje na tuto neverejnou. Jak mám správně nastavit NAT v Mikrotiku? A muzete uvest i priklad na povoleni pingu na WAN?

Dekuji
0 x

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod mirek.k » 4 years ago

Trochu by to chtělo rozvést.
ISP ti udělal NAT 1:1 na tvoji WAN. Ty můžeš udělat to samé na zařízení uvnitř svojí sítě.
Ale možností je samozřejmě více. Záleží na účelu.
Mirek
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Na mikrotiku udělat port forward z té neveřejné adresy přidělené ISP tak, jak to popisuje manuál (tak jako by to byla veřejná). Žádná zásadní záludnost v tom není.
0 x

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod mirek.k » 4 years ago

rsaf píše:Na mikrotiku udělat port forward z té neveřejné adresy přidělené ISP tak, jak to popisuje manuál (tak jako by to byla veřejná). Žádná zásadní záludnost v tom není.

To by pak ale nepotřeboval veřejku. Nevíme, co řeší.
0 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 4 years ago

mirek.k píše:
rsaf píše:Na mikrotiku udělat port forward z té neveřejné adresy přidělené ISP tak, jak to popisuje manuál (tak jako by to byla veřejná). Žádná zásadní záludnost v tom není.

To by pak ale nepotřeboval veřejku. Nevíme, co řeší.


řeší, že si není jistý tím, zda takovýhle způsob přidělení veřejné IP, je stejný jako kdyby tu veřejnou IP měl přímo na routeru. A odpověď je, že je to funkčně zcela stejné.

klasický ipv4 haldy :-)

dejte jim IPv6 :-)
0 x

mig01
Příspěvky: 11
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod mig01 » 4 years ago

Přístup na Internet z vnitřní site běží, myip.com hlásí správně veřejnou IP, kterou mi ISP přidělil, ale za Boha se mi nedaří na tu verejnou dostat nějakou službu (port) z PC v LAN. Ba co víc nedaří se mi ani povolit ping na WAN (z internetu na tu verejnou resp. na WAN routeru). Myslím si, že mám spatne nastavený NAT, který jsem nastavoval jeste když jsem tu verejnou nemel. Bohužel u Mikrotiku budu až večer. Kdybyste mi mohli poslat (s ohledem na tu konfiguraci ISP) jednoduchý konfig NAT včetně filter rules (ping na WAN případně povoleni jednoho portu na IP z LAN) tak to večer vyzkouším. Mikrotik má dva LAN porty (jeden WAN, druhý LAN) a je prakticky v základním nastavení (zadne speciality). Dekuji.
0 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 4 years ago

mig01 píše:Přístup na Internet z vnitřní site běží, myip.com hlásí správně veřejnou IP, kterou mi ISP přidělil, ale za Boha se mi nedaří na tu verejnou dostat nějakou službu (port) z PC v LAN. Ba co víc nedaří se mi ani povolit ping na WAN (z internetu na tu verejnou resp. na WAN routeru). Myslím si, že mám spatne nastavený NAT, který jsem nastavoval jeste když jsem tu verejnou nemel. Bohužel u Mikrotiku budu až večer. Kdybyste mi mohli poslat (s ohledem na tu konfiguraci ISP) jednoduchý konfig NAT včetně filter rules (ping na WAN případně povoleni jednoho portu na IP z LAN) tak to večer vyzkouším. Mikrotik má dva LAN porty (jeden WAN, druhý LAN) a je prakticky v základním nastavení (zadne speciality). Dekuji.


udělej v mikrotiku /ip firewall export compact
0 x

mig01
Příspěvky: 11
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod mig01 » 4 years ago

TTcko píše:
mig01 píše:Přístup na Internet z vnitřní site běží, myip.com hlásí správně veřejnou IP, kterou mi ISP přidělil, ale za Boha se mi nedaří na tu verejnou dostat nějakou službu (port) z PC v LAN. Ba co víc nedaří se mi ani povolit ping na WAN (z internetu na tu verejnou resp. na WAN routeru). Myslím si, že mám spatne nastavený NAT, který jsem nastavoval jeste když jsem tu verejnou nemel. Bohužel u Mikrotiku budu až večer. Kdybyste mi mohli poslat (s ohledem na tu konfiguraci ISP) jednoduchý konfig NAT včetně filter rules (ping na WAN případně povoleni jednoho portu na IP z LAN) tak to večer vyzkouším. Mikrotik má dva LAN porty (jeden WAN, druhý LAN) a je prakticky v základním nastavení (zadne speciality). Dekuji.


udělej v mikrotiku /ip firewall export compact


K večeru to pošlu.
0 x

JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod JCltm » 4 years ago

TTcko píše:

Mohu se zeptat, jaké má veřejka za 1:1 NATem výhody oproti nativní?
0 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 4 years ago

JCltm píše:
TTcko píše:

Mohu se zeptat, jaké má veřejka za 1:1 NATem výhody oproti nativní?


:-) šetří počet použitých adres, vzhledem k tomu, že IPv4 nejsou a nebudou (nahrabáno má pár velkých korporací a bude to víc a víc důvod jak přes IPv4 ovlivnit trh) a každý z malých dostal už jen /22 = 1024 veřejných IP, je to jak s nimi nakládáte extra důležité. Pro nativní dávám nějaký CIDR segment, pro NAT 1:1 dávám jen jednu IP .......a to je hodně veliký rozdíl

P.S. průser je, že i když dneska IPv6 umíme dát každému, tak administrátoři a IT guys ve firmách tomu pořád nerozumí. Takže namísto nativní IPv6 se pořád tlačí nesmysly typu VPN a jiný kraviny. Je to škoda, zbytečně to povede k monopolizaci a vyhrávat budou zas korporace. Ten kdo podporuje IPv4 podporuje monopolizaci internetu... je to smutné a já osobně doufám, že to komunita pochopí..

edit: hezký článek třeba zde: https://www.root.cz/clanky/jak-se-milio ... ny-dolaru/
"V tomto ohledu si nezbývá než povzdechnout, že se vláda nad dříve decentralizovaným internetem dále koncentruje do rukou největších hráčů. Je to ale logické: právě oni mají dost peněz, aby nakupovali velké bloky IP adres. Absurdní kupčení se zadarmo rozdávanými identifikačními čísly to jen zhoršuje."
1 x

mig01
Příspěvky: 11
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod mig01 » 4 years ago

TTcko píše:udělej v mikrotiku /ip firewall export compact


Kód: Vybrat vše

# aug/02/2019 20:17:09 by RouterOS 6.43.16
# software id = xxxxxxx
#
# model = RBcAPGi-5acD2nD
# serial number = xxxxxxxxxxxx

/ip firewall filter
add action=accept chain=input protocol=icmp
add action=accept chain=input connection-state=established
add action=accept chain=input connection-state=related
add action=drop chain=input in-interface-list=!LAN

/ip firewall nat
add action=masquerade chain=srcnat out-interface-list=WAN


Všechny pokusy jsem odstranil a nyní je to ve stavu jako jsem to měl, když jsem ještě neměl veřejnou IP. Takže bych potřeboval poradit jak to poupravit, aby mi šel ping z internetu na veřejnou IP, případně na ukázku ještě povolit na veřejnou IP SSH co běží routeru a pak jedno pravidlo na NAT na jeden port na PC, který je na LAN. Děkuji.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

Ping ti fungovat musí.
Ostatní povolení dáváš před ten poslední drop v inputu.

Forward neovlivňuješ, čili ti stačí pravidlo v nat tabulce, chainu dstnat. Veřejná IP tě v podstatě zajímat nemusí, na routeru ji nemáš.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod JCltm » 4 years ago

TTcko píše:šetří počet použitých adres, vzhledem k tomu, že IPv4 nejsou a nebudou (nahrabáno má pár velkých korporací a bude to víc a víc důvod jak přes IPv4 ovlivnit trh) a každý z malých dostal už jen /22 = 1024 veřejných IP, je to jak s nimi nakládáte extra důležité. Pro nativní dávám nějaký CIDR segment, pro NAT 1:1 dávám jen jednu IP .......a to je hodně veliký rozdíl

Tohle naprosto chápu. Dotaz jsem ale myslel spíš tak, jakou má výhodu nabízet jednu veřejku za 1:1 NATem oproti jedné nativní na bráně klienta.
Jinak IPv6 mi u vás běží perfektně a mám ho nasazené, i když to byl na EdgeRouteru trochu oříšek :smiley:
Jenom je mi pro vzdálený přístup trochu k ničemu, když na domácí přípojce IPv6 stále nemám a u mobilkářů taky ne...
0 x

mig01
Příspěvky: 11
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod mig01 » 4 years ago

ludvik píše:Ping ti fungovat musí.
Ostatní povolení dáváš před ten poslední drop v inputu


Právě, že ping na verejnou nejde. To pravidlo na icmp jsem tam dal před půl rokem, aby mi šel ping na router z LAN.
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 4 years ago

TTcko píše:P.S. průser je, že i když dneska IPv6 umíme dát každému, tak administrátoři a IT guys ve firmách tomu pořád nerozumí. Takže namísto nativní IPv6 se pořád tlačí nesmysly typu VPN a jiný kraviny. Je to škoda, zbytečně to povede k monopolizaci a vyhrávat budou zas korporace. Ten kdo podporuje IPv4 podporuje monopolizaci internetu... je to smutné a já osobně doufám, že to komunita pochopí..


Díky za názor.. patřím mezi ně. S většinou bych souhlasil, vyjma věcí jako je VPN. Neumím si dost dobře představit jednotky situací, který se bez VPN neobejdou a to nemluvím např.o centrálním přístupu z domu do netu skrz HQ.. primární cílem není ulehčení práce admina se složitým nastavováním firewallů pro přístup jen na nějaké IP adresy, porty, služby, ale možnost to zašifrovat. Mám kolem sebe desítky lidí, co si tlačí data mezi firmama napříč internetem blbým GRE tunel. Já bych prostě nemoh spát.Byl jsem takovej vždy (bezpečnost)a s příchodem GDPR ještě větší (říkejte tomu třeba paranoik, jak chcete). Zažil jsem už dvě kontroly z ÚOHS a opravdu to nejsou "JEN" úředníci a opravdu nejdou "JEN" po papírech. Každýho čtvrt roku procházíme bezpečnostním auditem kde nám testujou jak vulnerability na perimetru, penetrační testy, CVE apod. A jen proto, abychom mohli spolupracovat s konkrétníma firmama a fakt si při tomhle scénáři nedokážu představit provozovat některý služby nativně na IPv6.
Samozřejmě, webový ksichty public serverů a extranetů, pár intranet služeb bych na IPv6 mohl vyhodit, ale zase řešit složitě FW na tom serveru, aplikační firewall, waf apod. Děkuji, nechci. Pro mě je priorita securita na perimetru, ne na end-pointu (samozřejmě co se networkingu týče, je jasný, že na end-pointech je AV apod.)
Pakliže se bavíme o ISP a carrier trhu, souhlasím s Tebou.. ale firemní prostředí je dle mýho názoru úplně jinej rybník.


J.

edit: opraveny hrubky :D
Naposledy upravil(a) sub_zero dne 02 Aug 2019 23:31, celkem upraveno 2 x.
1 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..