Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

CAPsMAN dotaz

Návody a problémy s konfigurací.
o_pth
Příspěvky: 5
Registrován: 5 years ago

CAPsMAN dotaz

Příspěvekod o_pth » 4 years ago

Začínám jsi pomalu ale jistě hrát s CAPsMANem od Mikroitku. Mám k tomu pár otázek. Budu rád, pokud se najde někdo kdo dokáže smysluplně odpovědět.

1. Pokud vytvořím CAP síť s jedním SSID bude systém automaticky roamovat klienty mezi AP?
2. Pokud si do manageru přidám zařízení s více radii, bude každé rádio mít svůj vlastní CAP interface?
3. Je možné nastavit na 2,4GHz a 5GHz stejné SSID? Pokud ano, jak? Zkoušel jsem vytvořit nějakou smysluplnou konfiguraci ale nepodařilo se mi to.
4. Umí CAP radia automaticky vybírat nejméně používanou frekvenci?

Děkuji.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

jako kámo, kdyby tohle všechno nebylo na wiki mikrotiku tak ti poradím. Ale i tady na foru je to už několikrát a evidentně si si s nim ještě hrát ani nezačal protože by sis většinu otázek už zodpověděl.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Matess » 4 years ago

je treba vytvorit 2x cap.. jednou pro 2,4 a jednou pro 5g
pokud wifi karta umi jen jedno pasmo samo si to vybere spravne. Pokud wifi karta je dualband je treba rucne po registraci cap priradit k profilu.
Postavil jsem wifi v kanclu na starych 433 s cm9 a nejak to funguje. Nikde ale v jedne mistnosti 3AP nemam abych ti rekl jak si to resi load balancing apod.. to nevim.
0 x

net.work
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod net.work » 4 years ago

Cau, nebudu zakladat separatni tema - jednoducha otazka na ty co uz provozujou capsmana.
Jak moc je to narocne na cpu? Jednalo by se o instalaci s 6xap, provoz treba do 50Mbps. Je realne na RB s 1x800Mhz CPU?

Díky moc.
0 x
Jan Ptáček

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

pokud provoz nepůjde na něj tak zátěž je nula nula prdy...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

spíš záleží na ramce. Tu to ukousne docela hodně.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

net.work
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod net.work » 4 years ago

okey diky moc.
0 x
Jan Ptáček

Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 4 years ago

Mám dotaz, když chci regulovat datový tok ((zřejmě pomocí SFQ) přes AP, které je řízené Capsmanem, na jaký interface (a taky na jakou mašinu) to musím dát? Musí to být na routeru, na němž běží Capsman a vztáhnout na jeho interface nebo by to mělo být na samotném AP a vztažené k fyzickému wlan rozhraní?
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

na L3 rozhraní
0 x

Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 4 years ago

Díky za reakci, ale které rozhraní patří do kategorie L3? To, které je v menu Caps-man interface?
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

Radek.Kovacik píše:Díky za reakci, ale které rozhraní patří do kategorie L3? To, které je v menu Caps-man interface?


Záleží na konfiguraci. Většinou to je router s capsmanem.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Radek.Kovacik píše:Díky za reakci, ale které rozhraní patří do kategorie L3? To, které je v menu Caps-man interface?

Zkoušel jsi třeba zjistit, co to znamená L3 rozhraní?
Většinou se (ale jde to i jinak) rychlosti ořezávají na úrovni IP protokolu, tedy na základě zdrojových/cílových IP adres (ta která adresa dostane nějakou rychlost, nebo se nějak podělí... ale je to prostě na základě IP adresy). Protokol IP je na třetí vrstvě. Pochopitelně se potom tato pravidla nasazují tam, kde se provoz na té třetí vrstvě zpracovává. Tedy na L3 rozhraní = na rozhraní, přes které to teče a je na něm nakonfigurovaná IP adresa (tedy většinou tam, kde je nastavena adresa brány pro danou podsíť). Jednotlivá APčka a trasa směrem "ke gatewayi" jsou pak pravděpodobně na L2 (ať už je provoz přímo na LAN nebo jej camspan tuneluje).
1 x

Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 4 years ago

Zkoušel jsem to zjistit, google většinou ukázal nějaký VLAN interface, ale o Capsmanu jsem v této souvislosti nic nenašel.
Díky za vysvětlení, i když jasno v tom stále nemám. Gateway mám nastavenou na VLAN ifacech, které používám jak v Capsmanu pro AP, tak i na ethernetech. AP mi aktuálně komunikuje s Capsmanem asi po L2 (je tam zobrazená MAC adresa). Jestli jsem to správně pochopil, musím tu komunikaci překlopit na L3 a pak ten interface použít na queue? Nebo jsem to pochopil blbě?
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

Radek.Kovacik píše:Zkoušel jsem to zjistit, google většinou ukázal nějaký VLAN interface, ale o Capsmanu jsem v této souvislosti nic nenašel.
Díky za vysvětlení, i když jasno v tom stále nemám. Gateway mám nastavenou na VLAN ifacech, které používám jak v Capsmanu pro AP, tak i na ethernetech. AP mi aktuálně komunikuje s Capsmanem asi po L2 (je tam zobrazená MAC adresa). Jestli jsem to správně pochopil, musím tu komunikaci překlopit na L3 a pak ten interface použít na queue? Nebo jsem to pochopil blbě?


Já bych sehnal někoho, kdo s MK dělá a nakonfiguruje to za 10 minut. Když chybí základy sítí, tak to bude svépomocí těžký ...
0 x