Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Jak efektivně přepínat na záložní spoj?

Návody a problémy s konfigurací.
lacman
Příspěvky: 142
Registrován: 15 years ago

Jak efektivně přepínat na záložní spoj?

Příspěvekod lacman » 4 years ago

Jeden WAN a na bridge pak s ostatními dva porty, na jednom hlavní - ceragon 80Ghz, a záložní alcoma 10GHz.
Při mordoru občas ceragon padne a potřebuju přepnout na alcomu, bonding s activebackup nefunguje pokud nelehne port, což nelehne.
Oba porty co potřebuju přepínat jsou v bridge...
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

lacman píše:Jeden WAN a na bridge pak s ostatními dva porty, na jednom hlavní - ceragon 80Ghz, a záložní alcoma 10GHz.
Při mordoru občas ceragon padne a potřebuju přepnout na alcomu, bonding s activebackup nefunguje pokud nelehne port, což nelehne.
Oba porty co potřebuju přepínat jsou v bridge...


A zařídit, aby port lehl? S 80Ghz Ceragonem jsem nepracoval, ale co vím, tak 17Ghz Ceragon (v té době spravovaný jinou firmou, takže nevím přesný model) jsme takto port nastavený měli - jakmile padl bezdrátový spoj, tak Ceragon vypnul eth port.
1 x

lacman
Příspěvky: 142
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod lacman » 4 years ago

Sidi píše:
lacman píše:Jeden WAN a na bridge pak s ostatními dva porty, na jednom hlavní - ceragon 80Ghz, a záložní alcoma 10GHz.
Při mordoru občas ceragon padne a potřebuju přepnout na alcomu, bonding s activebackup nefunguje pokud nelehne port, což nelehne.
Oba porty co potřebuju přepínat jsou v bridge...


A zařídit, aby port lehl? S 80Ghz Ceragonem jsem nepracoval, ale co vím, tak 17Ghz Ceragon (v té době spravovaný jinou firmou, takže nevím přesný model) jsme takto port nastavený měli - jakmile padl bezdrátový spoj, tak Ceragon vypnul eth port.

Mno to by vše vyřešilo, jenže netuším jak to nastavit...
0 x

MSfanousek
Příspěvky: 12
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod MSfanousek » 4 years ago

Proč to neřešíš přes ospf?
0 x

K3NY
Příspěvky: 442
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod K3NY » 4 years ago

nejde nastavit nejaka prahova citlivost kdy spoj prestane prenaset data? pak by stacilo STP.
0 x

Uživatelský avatar
Viktor Novotný
Moderátor
Příspěvky: 4611
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Novy Jicin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viktor Novotný » 4 years ago

tak podle ceragonu tohle resi prece primo spoj, ze zaloha je zapojena do nej a kdyz mu lehne radio tak prepne sam
0 x
..:: Nas-Net.org ::..
- programming
- build-up and management networks
- development
- education

S_a_M
Příspěvky: 458
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Protektorat Böhmen und Mähren

Příspěvekod S_a_M » 4 years ago

Jo jenze za tuhle funci musis zapaltit a to docela dost. A hlavne prodejce o teto moznosti vetsinou mlci druha vec je kdyz lehne celej cersrac jednotka tak nefunguje ani zaloha proto se mi vyse zminene reseni na sw libi vic. Ospf je sice krasna vec, ale zkousel si to nekdy jak ti to bude chodit na vlan iface moc se mu to nelibi.
0 x
Placam si jatra, tak mne neberte vazne :)
Ceragona uz mi tak nevadi. Vadi mi ovsem ze kuci v CEZu nedelaj svoji praci tak jak maj !!!

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

Musel bych asi hodně hledat, abych našel OSPF na ne-VLAN interface.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

menicks
Příspěvky: 233
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod menicks » 4 years ago

Rozhodně OSPF zvlast pokud máš nasazeno běžně v síti.
0 x

lacman
Příspěvky: 142
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod lacman » 4 years ago

A nastavení aby lehnul společně s rádiem i eth na ceragonu někdo víte? Bylo by to nejjednodušší...

Není tohle ono? jak to správně nastavit?
Přílohy
Výstřižek.PNG
Výstřižek.PNG (11.53 KiB) Zobrazeno 3787 x
0 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 4 years ago

Tuto vec take budu muset vyresit, zatim me teoreticky napada jako nejlepsi RSTP a spoje na obou stranach pripojene do bridge. Beha to nekomu na mikrotiku?
0 x

lacman
Příspěvky: 142
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod lacman » 4 years ago

Jenya píše:Tuto vec take budu muset vyresit, zatim me teoreticky napada jako nejlepsi RSTP a spoje na obou stranach pripojene do bridge. Beha to nekomu na mikrotiku?


Normální stav-jede hlavní i záložní spoj-jak zajistíš, aby to když má, tak běželo skrze hlavní spoj a ne skrze zálohu?
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

Každý spoj spanning-tree má dvě vlastnosti - cost a priority. Provoz jede tou lacinější variantou. V případě shody tou prioritnější.
Jen je potřeba dát pozor na packetloss. Sice se u těchto spojů nepředpokládá, ale může nastat třeba při jejich přetížení. Dost jsem se s tím svého času natrápil.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

lacman
Příspěvky: 142
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod lacman » 4 years ago

lacman píše:A nastavení aby lehnul společně s rádiem i eth na ceragonu někdo víte? Bylo by to nejjednodušší...

Není tohle ono? jak to správně nastavit?


RTFM :D :D Tak je to ono, přesně ta funkce takže v pohodě to půjde skrze bonding-activebackup

Configuring Automatic State Propagation
Automatic state propagation enables propagation of radio failures back to the
Ethernet port. You can also configure Automatic State Propagation to close the
Ethernet port based on a radio failure at the remote carrier.
Automatic state propagation is configured as pairs of interfaces. Each interface
pair includes a Monitored Interface and a Controlled Interface.
It is recommended to configure both ends of the link to the same Automatic
State Propagation configuration.

Akorát píšou že nejlépe na obou stranách spoje, proč? na druhé straně nemám mikrotik, je tam jen switch...
0 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 4 years ago

lacman píše:
Jenya píše:Tuto vec take budu muset vyresit, zatim me teoreticky napada jako nejlepsi RSTP a spoje na obou stranach pripojene do bridge. Beha to nekomu na mikrotiku?


Normální stav-jede hlavní i záložní spoj-jak zajistíš, aby to když má, tak běželo skrze hlavní spoj a ne skrze zálohu?


Nemam to presne nastudovane, ale asi by stacilo tem portum v bridge, do kterych je pripojen zalozni spoj nastavit vyssi "path cost" na karte STP.

In RouterOS root ports are elected based on lowest port path cost, lowest port priority and lowest bridge port ID in this particular order:

Port path cost (lowest)
Port priority (lowest)
Bridge port ID (lowest)
0 x