Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Jak nakonfigurovat RB jako L3 switch

Návody a problémy s konfigurací.
Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Jak nakonfigurovat RB jako L3 switch

Příspěvekod Radek.Kovacik » 5 years ago

Chtěl jsem si udělat switch z jednoho staršího Mikrotiku a narazil jsem na tom, že tam nefunguje aktualizace systému ROS. Proto bych potřeboval nasměrovat, co je potřeba nastavit, aby toto chodilo. Ve vestavěném switchi jsem nastavil

Kód: Vybrat vše

switch-all-ports=yes
a všechny porty včetně wifi jsem hodil do bridge s hw ofload. Předpokládám, že kvůli aktualizaci tam bude někde potřeba nastavit IP adresu, ale nevím, jak správně a na které rozhraní to nastavit.
Co jsem zatím zkoušel, tak to při pokusu o zjištění aktualizací psalo, že DNS resolver failed, ale DNS mám na jiném routeru a je v pořádku, takže předpokládám, že je tady něco špatně.
0 x

K3NY
Příspěvky: 442
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod K3NY » 5 years ago

drive se pouzival master port na ethernet, takze treba ether2 nastavis jako master port ether1 a tak dale ether3 master port ether1 ........... az do zblbnuti

Kód: Vybrat vše

https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Master-port

PS kdyz nastavis port tak aby byl master port ether1 pak tento port nesmis uz nikdy vypnout nebo budes muset MT resetovat
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

nefunguje aktualizace jo? a jak jí prosím tě děláš? Evidentně nemáš nastavený DNS v routeru. Napiš tam 8.8.8.8 a aktualizuj.

Jo a víš že to lze aktualizovat i jinak? Stáhneš si balíčky a nakopíruješ je do zařízení.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 5 years ago

K3NY: Master port nepoužívám, protože byl od verze 6.41 zrušený a já tam mám verzi 6.43.7.

hapi: Doplnění osmiček nepomohlo, pouze se změnila hláška na "no internet connection". Když to otestuji v terminálovém okně, tak překlad DNS funguje. Aktualizaci jsem zkoušel kliknutím na tlačítko ve Winboxu. Jiné způsoby znám, ale raději bych ten nejjednodušší.
Co by ještě mohlo být špatně, když na internetu to pověšený je a počítač za tímto switchem funguje?
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 5 years ago

stačí mať na RB pridelenú IP na interface/bridge ak je cez DHCP tak skontrolovať či pridalo gateway, ak ručne tak do ip routes pridať smerovanie 0.0.0.0/0 na ip tvojej brány... a mať funkčné DNS trebárs spomínané 8.8.8.8.
Následne v tools skúsiť ping na ip 8.8.8.8 následne na google.com. ak oboje prešlo tak bude fungovať aj update oproti mikrotiku.
Ak nie, treba riešiť veci postupne...
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 5 years ago

Noxus28: Díky moc za nasměrování. Už to jede včetně aktualizací, problém byl v chybějící routě a toto mi napověděl ten nástroj ping v RB, protože při testu proti veřejnému serveru na internetu napsal "no routes to host".
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 5 years ago

nazdravie :beers:
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓