Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

6.43.14 a OSPFv3

Návody a problémy s konfigurací.
ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

6.43.14 a OSPFv3

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

Už jsem z těch mikrotiků naprosto vytočený. Dodělal jsem upgrade kvůli IPv6. Jenže to nejspíš budu muset vypnout, protože to v podstatě nefunguje.

Příklad:

Centrálnější router, CCR1036. Má 4 ospfv3 neighbory. Byla tam verze 6.42.7 a vše fungovalo. Teď? Tři z těch peerů nefungují - state change from Exchange to 2-Way. Na druhé straně ještě Database Description packet has different master status flag.
Spoje to jsou dvě alcomy a jedno Siklu 710TX.
Ten jeden co jede je zapojen do L2 kruhu po optice a alcomách. Pravda, mám u něj priority 0, protože tam je routerů deset v jednom segmentu.

Za tím siklu je teď úplně nový RB450Gx4. Má opět dva uplinky - k tomu CCR a dalšímu RB450Gx4 (též úplně nový). K CCR to kraví, mezi RB450Gx4 ne. A to je tam jako spoj jen Nanobridge M5.

No a pak je v cestě ještě nevyměněný RB450G ve verzi 6.40.8 a z něj opět Nanobridge do linuxového routeru.

Nefunguje jen to přes to siklu. Fakt nechápu. Když kraví ospf na ROS, většinou stačí změna priority na jedné straně. Tady ne.
OSPFv3 je v podstatě default konfigurace. Jen změna COST a priority. A asi nemusím zdůrazňovat, že IPv4 je v pohodě.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

zvukarmiso
Příspěvky: 211
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod zvukarmiso » 5 years ago

Nam to tiez neslo poriadne na MK, momentalne mame zapožičané HUAWEI USG 6560E
https://e.huawei.com/en/related-page/pr ... 500e-fixed
Zatial je to v poriadku, zvazujeme kupu
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

Náhrada nepřipadá v úvahu. Cenu jsi sice nenapsal ... ale vyměnit 100+ mikrotiků za tenhle huawei je nereálné. Nejenom, že se na většinu míst ani nevejdou, ale na spoustě z nich by se i upekly. Předělat síť na L2 je též nereálné.
Rada tedy asi dobrá, ale naprosto mimo mísu. Kam bych došel, kdybych kvůli každé softwarové chybě měnil hardware po celé síti?
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

Neřeš, je to "zvukarmiso" a docela se divim že někdo jako on co se tu každou chvíli ptá na základní věci nahodí takovej hardware.

seš si jistej že to máš správně nastavený? ospfv3 se nastavuje odlišně od v2 resp používají se lokální IPčka. Jinak bych zkusil na test nahodit ručně nbma i když je to vopruz ale zjistíš jestli nekraví multicast přes siklu. Většina těch problémů souvisí se špatnou L2. Ten master flag vypadá na to že se ti ty dva routery přepnuly oba do DR.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

george.tu
Příspěvky: 117
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod george.tu » 5 years ago

jen přidávám svůj poznatek: mám 2 starší spoje SIKLU a OSPFv2, routery CCR1009 a musel jsem taky použít nmba, jinak se to prostě přes broadcast nerozjelo...
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

Tak nedělám to první rok ... a fakt to jelo. Spoje se neměnily. Jen software CCR (uptime 1.5 dne) a malá RB (dnes, a to ne všechny!). A celé toto problémové kolečko má 6.43.14

Jeden z těch peerů jsem vyřešil, jak to vlastně říci ... mikrotikácky? microsoftově? Prostě jsem zakázal interface v ospfv3 a za pár minut zase povolil. Už to půl hodiny drží.

U druhého to samozřejmě nezabralo.
Zkusil jsem NBMA - sice nechybuje, ale zároveň nefunguje. NBMA Neighbor jsem měl správně.
Místo network type default jsem dal broadcast. Zatím to drží.

První je alcoma MP600X a druhá MP90.
K siklu jsem se ještě nedostal.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.