Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Dynamické rozhraní ve firewallu

Návody a problémy s konfigurací.
Rosak
Příspěvky: 182
Registrován: 11 years ago

Dynamické rozhraní ve firewallu

Příspěvekod Rosak » 5 years ago

Ahoj, poraďte prosím.
Chtěl jsem v pravidle ve firewallu použít dynamické rozhraní, které vznikne při připojení VPN klienta, což při odpojení klienta pravidlo znefunkční. Je nějaký fígl, jak vytvořit virtuální statické rozhraní, které by se vázalo na rozhraní dynamické a bylo možné jej pak v pravidle použít?
0 x

Dacesilian
Příspěvky: 83
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod Dacesilian » 5 years ago

Zkusil bych ho dát do bridge a na něj pravidla.
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 5 years ago

možností je viac.
1. pokiaľ sa jedná len o jedinú VPN na RB je možnosť použiť vo firewall interface "all-ppp"
2. ak je VPN viac stačí pri pripojení klienta rozkliknúť v PPP dynamický interface a dať ho copy. Tým sa vytvorí staticky a pôvodný môžeš zmazať, alebo po odpojení klienta zmizne sám a klient sa už bude pripájať len na ten statický. Následne vo firewalle môžeš s týmto pracovať normálne ako s každým iným...
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

Pokud jde scriptovat UP/DOWN, lze využít interface-list - vkládat to do něj.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Rosak
Příspěvky: 182
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Rosak » 5 years ago

Děkuji všem.
Dacesilian: zkusil jsem, ale po odpojení klienta dynamické rozhraní z bridge zmizí a po připojení klienta už se do bridge samo nevrátí.
Noxus28: těch klientů je na koncentrátoru několik, takže jsem zkusil Tvou druhou radu a to funguje naprosto bezchybně, takže moc děkuji.
ludvik: já skriptovat neumím (rozuměj vymýšlet skripty), ale kdybys mi mohl poradit, moc rád bych to vyzkoušel.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

pokud umíš ovládat ROS z příkazové řádky, umíš scriptovat.
pokud umíš ovládat ROS z winboxu, scriptování znamená v podstatě přepis těch menu do jednoho řádku ...

Já zase nevím jakou používáš VPN. A i kdybych věděl, tak já je nepoužívám, čili vlastně také nevím. Nastínil jsem jen princip. Některé věci v mikrotiku umí vyvolat script při nějaké události. Třeba DHCP server.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Rosak
Příspěvky: 182
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Rosak » 5 years ago

:-) takhle jak to píšeš to zní jednoduše, ale..
Jojo, v "profiles", které se používají pro VPN klienty jsou okénka pro vložení skriptů.

Jen doplním, že není třeba skriptovat (což je škoda, zas se nic nového nenaučím). Přímo v PPP-Profiles je možné zadávat Addres-List do kterého se rozhraní dynamicky přidá. Byl jsem slepý a špatně hledal :-)
0 x