Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

MPLS - přístup na routery uvnitř VPLS tunelu

Návody a problémy s konfigurací.
jirk
Příspěvky: 188
Registrován: 18 years ago

MPLS - přístup na routery uvnitř VPLS tunelu

Příspěvekod jirk » 5 years ago

Zdravím
Nevím jestli se vyjádřím správně ale snad.
Hrál jsem se s nastavením MPLS, VPLS a zjistil jsem, že to není tak jednoduche jak jsem si myslel. Zjednodušeně.
Nad OSPF vytvořena MPLS síť.

Z routeru R1 vytáčím VPLS tunel na router R5. Z pohledu klienta je to tak jak jsem chtěl. Tedy nevidí routery R2-R4
Když však se chci já jako správce dostat na routery R2-R4 tak nevím kde co nastavit.
Jak to udělat abych se na tyto prvky dostal?

Díky
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

hmm nerozumím, o tom jeslti zákazník nebo správce chce vidět na routery R2-R4 rozhoduje třeba routovací tabulka na routeru kde je VPLS zakončeno a nebo o tom rozhoduje firewall například zákazník má nějakou adresu ze sítě 192.168.0.0/20 a administrátor má třeba adresu 192.168.20.5 ze sítě jiné třeba admin a potom je potřeba takto upravit firewall na routeru kde je VPLS zakončeno.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

jirk
Příspěvky: 188
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod jirk » 5 years ago

Zkusím to trošku rozepsat, stále nevím co, jak a kde.

Jako administrátor chci vidět na všechny routery PE,P

Přikládám routovací tabulku z hlavní brány, kde jsou ukončeny tunely.

Co potřebuji.. aby rozsah VPLS 192.168.40.0/24 viděl do všech routeru PE,P které mají loopbacky 10.0.10.x

Cesta CE ( VPLS 192.168.40.0/24)-PE (loopback 10.0.10.42) - P (loopback 10.0.10.6) - PE (10.0.10.1) a zde je ukončena VPLS -hlavní brána

VPLS-routing.png
VPLS-routing.png (98.45 KiB) Zobrazeno 1293 x

Díky
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

jako není co na tom řešit, VPLS je klasický tunel z A do B na místě A nebo místě B musí být směrování z toho tunelu na zařízení který chceš vidět, nebo musí ten tunel na nich končit logicky, nic víc na tom není, je to stejné jako třeba IP tunel nebo EOIP
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...