Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

RB750Gr3 - problém s nastavením po aktualizaci SF

Návody a problémy s konfigurací.
osteidl
Příspěvky: 12
Registrován: 5 years ago

RB750Gr3 - problém s nastavením po aktualizaci SF

Příspěvekod osteidl » 5 years ago

Zdravím,

rád bych požádal o pomoc - radu.

Mám doma cca 3 týdny Mikrotik RB750Gr3, který používám jako router za modemem Ubee 3230 od UPC, pro domací síť. První instalaci jsem zvádl a vše běželo jak mělo.
Včera jsem aktualizoval software routerOS přes rozhraní routeru z verze 6.44 na nejnovější 6.44.1.
Od té doby se mi začala síť chovat divně:
1) Internet čas od času přestane "téct" přes mikrotik a neběží - i když ping na google funguje (8.8.8.8.). Nejdelší čas to trvá po nastartování Mikrotiku (po restartu) - trvá cca 3-4 minuty než internet začne běžet.
2) Dioda na modemu bliká modře - to je znamení, že síť běží na 100Mb. Předtím blikal klasicky zeleně a internet běžel normálně 150mb/s. (teď se nedostanu přes 100Mb/s)

Prosím mohu poprosit o radu, co mám zkusit v nastavení změnit, aby to běželo jako dříve bez problémů a více než 100Mb? Případně nabízím možnost připojení přes temviewer.
Zkoušel jsem tam dát jiný router - přes ten to funguje normálně, takže chyba v modemu od UPC není.

Díky moc za pomoc.

O.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

vyměň kabel mezi modemem a rbčkem.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

osteidl
Příspěvky: 12
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod osteidl » 5 years ago

hapi píše:vyměň kabel mezi modemem a rbčkem.

To jsem samozřejmě zkoušel :)
0 x

Daxxim
Příspěvky: 416
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Daxxim » 5 years ago

Co se píše ve statusu na portu, který používáš jako WAN? Nejede to jen 100MBitem?
0 x
Citace: Ubiquiti jsou produkty pro lidi, kteří neumí a nerozumí sítím a chtějí aby “vše na jeden klik fungovalo”. Pokud po Ubiquiti produktech chceme obecně něco více, je to opravdu ZLO. Navíc tupé zlo, jen je designově hezké.

osteidl
Příspěvky: 12
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod osteidl » 5 years ago

Daxxim píše:Co se píše ve statusu na portu, který používáš jako WAN? Nejede to jen 100MBitem?

Jsou tam zaškrtlé varianty: 10,100 a 1000M half i full. Když vyškrtnu 10 a 100m a nechám tam pouze 1000m, tak sice modem ukazuje, že běží na 1gb, ale internet neběží vůbec a ani data tam netečou..
Jinak autodetekcí si tam nastavil router 100mb:
Auto Negotiation done
Rate 100Mbps

Ostatní porty běží na 1000M - vnitřní síť běží na těch 1000M bez problémů.
Nevím co mám nastavit, aby to běželo 1000M - do včera před aktualizací SW to tak běželo.
Poradí prosím někdo?
0 x

Matony
Příspěvky: 6
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Matony » 5 years ago

Teď jsem zkoušel RB750Gr3 proti modemu Cisco EPC3212 a při 6.44.1 bez problému 1Gbps. Zkus do toho modemu zapojit jiné zařízení s gigovým portem, jaký bude výsledek..
0 x

osteidl
Příspěvky: 12
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod osteidl » 5 years ago

Matony píše:Teď jsem zkoušel RB750Gr3 proti modemu Cisco EPC3212 a při 6.44.1 bez problému 1Gbps. Zkus do toho modemu zapojit jiné zařízení s gigovým portem, jaký bude výsledek..


To jsem zkoušel hned včera, předchozí D-link jsem tam připojil a jelo to normálně 1Gbps...takže fakt nevim, čím to může být...
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

osteidl píše:
hapi píše:vyměň kabel mezi modemem a rbčkem.

To jsem samozřejmě zkoušel :)

Kolega Hapi možná myslel Certifikovaný kabel na požadovanou rychlost, pokud už tam není.
Pak bych zkusil downgrade - zpět na předchozí verzi ROS, co se stane.
V jiných dírkách 750-ky to dělá co? mpcz, 28mar2019
0 x

osteidl
Příspěvky: 12
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod osteidl » 5 years ago

mpcz píše:
osteidl píše:
hapi píše:vyměň kabel mezi modemem a rbčkem.

To jsem samozřejmě zkoušel :)

Kolega Hapi možná myslel Certifikovaný kabel na požadovanou rychlost, pokud už tam není.
Pak bych zkusil downgrade - zpět na předchozí verzi ROS, co se stane.
V jiných dírkách 750-ky to dělá co? mpcz, 28mar2019


Jinde to jede 1Gbbs...cabel je cat 6, jak říkam do včerejška běžel normálně..zkoušel jsem ho vyměnit za jiný cat. 5e, ale taky to nepomohlo..
jak udělám downgrade?...aktualizoval jsem přes rozhraní a tam ta možnost není...
Naposledy upravil(a) osteidl dne 28 Mar 2019 13:05, celkem upraveno 1 x.
0 x

osteidl
Příspěvky: 12
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod osteidl » 5 years ago

Ještě jen doplním:

reset Mikrotiku do továrního nastavení a poté:

Zkusil jsem tam znovu dát starší dlink router a běží to normálně 1Gbps mezi modemem a Dlinkem.
Pak jsem zkusil propojit stejným kabelem mikrotik s Dlinkem a opět to v pohodě mezi sebou běží 1Gbps.
Ale když to zase propojím zpátky, tak mezi mikrotikem a modemem je pouze 100Mbps.
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

Stáhni si balíček strará_verze.npk do files a jdi do system/packages a tak máš nahoře tlačítko downgrade. Pokud to neprojde, v logu možná najdeš nějaké info. A je dobré číst vše, na co se tě tu lidi ptají a taky na to odpovědět. mpcz, 28mar2019
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

system, packages, check for updates a tam zvol starší verzi resp. zvol si Channel long-term a pak zmáčkni download a install.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

osteidl
Příspěvky: 12
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod osteidl » 5 years ago

mpcz píše:Stáhni si balíček strará_verze.npk do files a jdi do system/packages a tak máš nahoře tlačítko downgrade. Pokud to neprojde, v logu možná najdeš nějaké info. A je dobré číst vše, na co se tě tu lidi ptají a taky na to odpovědět. mpcz, 28mar2019


Snažím se odpovídat na vše co tady čtu, pokud jsem někde neodpověděl, tak se omlouvám - procházím to znovu a nevidím, že bych někde nereagoval.
Zkoušel jsem dle návodu výše, náhral jsem to files (soubor routeros-x86-6.44.npk) a pak dal downgrade, neprošlo to...v logu jsem nenašel nic...
0 x

osteidl
Příspěvky: 12
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod osteidl » 5 years ago

hapi píše:system, packages, check for updates a tam zvol starší verzi resp. zvol si Channel long-term a pak zmáčkni download a install.

Zkoušel jsem a úspěšně nahodil verzi 6.43.13, ale stav stejný...
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

např: V jiných dírkách 750-ky to dělá co?
A taky se podívej, co tam dáváš za balíček npk. x86 není do tvého stroje, máš verzi MIPSBE. Podle mého by to mohlo v logu nechat hlášku o odmítnutí. mpcz, 28mar2019
Naposledy upravil(a) mpcz dne 28 Mar 2019 13:54, celkem upraveno 1 x.
0 x