Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Mikrotik routerboard retranslace

Návody a problémy s konfigurací.
Degusak
Příspěvky: 6
Registrován: 5 years ago

Mikrotik routerboard retranslace

Příspěvekod Degusak » 5 years ago

Dobrý večer,
řesím následující situaci: Cca 8km od místa kde bydlím mám zahradu, kterou bych chtěl monitorovat. Bohužel na místo není přímá viditelnost, proto chci situaci řešit nádledovně. Z bydliště vidím na SILO vzdálené cca 4,6 km. Ze sila je cca 3 km přímá viditelnost na zahradu.
Mám k dispozici dva RB 112 a jednu RB133. Ve všech RB mám po jedné CM9. (CM9 mám více) Síť pojede na 5 Ghz.

Můj záměr je následující. Na střechu bydliště dát RB 112 s anténou namířenou na SILO. Na SILO dát další 112 se dvěmi anténami (jedna směr domov, druhá zahrada) a na zahradu dát RB133 s anténou na SILO.
Přes takto vytvořenou síť bych streamoval záznam z IP kamer.
Je toto proveditelné?
Další věc která mi vrtá hlavou je nastavení RB 112 na SILE. Musí být nastavené jako WDS a nebo jako brige(co přijde na anténu 1, předej na dvojku)?
Karta CM9 má dva konektory na WIFI. Bude pro SILO stačit jedna CM9 a na každý konektor CM9 jedna anténa, nebo musí být ty CM9 dvě (pro každou anténu jedna karta)?
S mikrotikem teprve začínám, proto tuto platformu ještě tak dobře neznám.
Vím, že to je poněkud archaický HW, ale je k dispozici...
Předem děkuji za odpovědi.
Nejsem ISP a spoj na takovouto vzdálenost jsem ještě nikdy nenavrhoval, proto pokládám tento dotaz.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

CM9 má jen jedno rádio a jen jeden chain. Sice dvě antény, ale je to pořád jen jeden výstup.
Čili pokud už chceš toto využít, na silo RB133 se dvěma kartami. A tam prostě bridge.

Akorát nevím, co od toho očekáváš. Jestli z toho vytáhneš 10 Mbit, budeš nejspíš rád. A vzhledem k (v dnešní době už) necitlivosti budeš potřebovat i větší antény, než bys čekal. Teď se mi ovšem nechce moc přemýšlet ... v každém případě spíš 40 cm, než menší.

Plácni se přes kapsu a zkus si vybrat (a můžeš si to tam někde nechat i spočítat) něco od Ubiquiti. Bude to jednodušší na nastavení a výkon bude násobný.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

K3NY
Příspěvky: 442
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod K3NY » 5 years ago

ne ze by to s tim co mas neslo, ale davat dneska do vzduchu toto zarizeni je uplne out.
Navic nevim jake mas anteny, ale jestli mas jen 3 smerove anteny tak je to malo :-( pripadne bys musel mit sektor, ktery bude pokryvat jak zahradu, tak tvoji pripojku doma a to ruku na srdce asi nenaladis, pokud nebydlis v miste kde je 5GHz pasmo licencovane. Pak by to mozna slo :DDDDDD

Budes potrebovat ctyri smerove anteny a to 2x AP a 2x client, pak to staci cely dat do bridge, pokud si to nechces moc komplikovat.
Mas-li v planu video stream tak MK s radou 112 a 133 bych se vyhnul velkym obloukem.
Obcas tu ISP prodavaji lepsi kousky za par korun.
Byt tebou tak pro jednoduchost bych sel do jedne 433 + 2x karty na silo, pak nemusis vymyslet harakiri s kabelama a napajenim. Pak uz jen dve 411, na zahradu a domu. Hotovo
S kartama co mas by to mohlo behat 10-15Mbps realnych pokud, bude dobra konstalace hvezd.
0 x

Chilli
Příspěvky: 60
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Chilli » 5 years ago

Nedávno jsem do popelnice vyhodil pár RB433 a RB532. Ještě nějaké MK mám, pokud by byl zájem tak je klidně za nějakou symbolickou cenu prodám, na doma jistě službu odvedou.
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 5 years ago

presne tak, ty zarizeni co mas uz ti dneska nepojedou. Karty maji malou citlivost, vse je zarusene. RB maji maly vykon, dnesni verze MK do toho uz ani mozna nedostanes. Akorat se s tim budes trapit a vysledek bude spatnej. To co mas patri do elektroodpadu. Na starym notasu s win 98 taky nebudes delat jen proto, ze je k dispozici, protoze ho nekdo zapomnel vyhodit. U radii je to to stejne.
0 x

Daxxim
Příspěvky: 416
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Daxxim » 5 years ago

Buď 4x Mikrotik LHG5 nebo o něco dražší https://www.i4wifi.cz/Ubiquiti-NS-Bulle ... t-LAN.html s tím že to poletí v AC. Na sile nebudeš potřebovat ani switch, stačí propojit zdroje patch kabelem.
Ty RBčka jsou, jak tady píšou ostatní, v dnešní době mrtvoly.
0 x
Citace: Ubiquiti jsou produkty pro lidi, kteří neumí a nerozumí sítím a chtějí aby “vše na jeden klik fungovalo”. Pokud po Ubiquiti produktech chceme obecně něco více, je to opravdu ZLO. Navíc tupé zlo, jen je designově hezké.

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

Takže už víš, co tam nedávat, několikrát zopakováno. Dle mého by pro tvůj účel nebylo špatné to postavit z UBNT parabolek. Nepoužívám je, takže to ber jako návrh kolemjdoucího, ale řekl bych, že tě to vyjde po technické i ekonomické stránce asi nejlépe a také nebude nějaké velké nastavování. Ty UBNT Ubiquiti PowerBeam M5-300/400 (mm) koupíš i zde na fóru po pár stovkách. Dají se získat i vadné z elektroodpadu a pokud se v oboru umíš pohybovat, jednoduše se dá opravit vše (kromě přímého zásahu blesku) - to je samozřejmě extrémní případ.
Ještě prosím dotaz: co to je přesně "monitorovat" zahradu a jestli je to tvé SILO klasické silo místního JZD, máš od nich návrh ceny za pronájem? Ten by ti totiž mohl snadno na dlouho vyrazit dech :slight_smile:. mpcz, 26mar2019
1 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 5 years ago

tak to by me mohlo polibit řiť takove hokus pokusy, jesi tam je LTE, tak nejaky bezny net na simce, gigo dat by melo stacit na posilani fotek v ramci detekce pohybu, do USB modemu, ten do routeru a na to napojit kameru. Tohle laborovani s prastarym pravekym HW je uplne k nicemu, to patri do popelnice, nikam jinam.
2 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

Zdravím, pokud budeš trvat na vlastním spoji, tak mrkni o kousek výše na nabídku NanoBridge 5G za pár korun. Určitě existuje i výkonnější řešení, ale něco mi říká, že tvůj rozpočet nebude bůhvíjaký. Na ten spoj 3000 m to bude stačit s přehledem, pokud dobře nasměruješ, budeš mít toto:
zahrada.jpg
zahrada.jpg (73.7 KiB) Zobrazeno 3072 x

Na ten delší spoj buď použiješ větší antény nebo se smíříš s trochu menším signálem. A pokud to silo vypadá tak, jak si já představuji, tak tam počítej i s větším zarušením od okolních spojů. mpcz, 26mar2019
0 x

Degusak
Příspěvky: 6
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Degusak » 5 years ago

pcwifi píše:tak to by me mohlo polibit řiť takove hokus pokusy, jesi tam je LTE, tak nejaky bezny net na simce, gigo dat by melo stacit na posilani fotek v ramci detekce pohybu, do USB modemu, ten do routeru a na to napojit kameru. Tohle laborovani s prastarym pravekym HW je uplne k nicemu, to patri do popelnice, nikam jinam.

Na jednu stranu máte pravdu. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Také se nic nenaučí. Mohl bych si zaplatit připojení k internetu na zahradu (pokud je tam nějaký poskytovatel), protože to pomalu vyjde levněji než datový tarif na simce..... Jde mi o to se něco nového naučit a při té příležitosti vyřešit problém. V každém případě děkuji za zpětnou vazbu.
0 x

Chilli
Příspěvky: 60
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Chilli » 5 years ago

Degusak píše:
pcwifi píše:tak to by me mohlo polibit řiť takove hokus pokusy, jesi tam je LTE, tak nejaky bezny net na simce, gigo dat by melo stacit na posilani fotek v ramci detekce pohybu, do USB modemu, ten do routeru a na to napojit kameru. Tohle laborovani s prastarym pravekym HW je uplne k nicemu, to patri do popelnice, nikam jinam.

Na jednu stranu máte pravdu. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Také se nic nenaučí. Mohl bych si zaplatit připojení k internetu na zahradu (pokud je tam nějaký poskytovatel), protože to pomalu vyjde levněji než datový tarif na simce..... Jde mi o to se něco nového naučit a při té příležitosti vyřešit problém. V každém případě děkuji za zpětnou vazbu.


Za mě, koupit starší páry ubnt antén a přivést si tam takto net... Zařízení od mikrotku která máš už bych vyhodil, nehodí se ani na domácí použití. Pokud trváš na mikrotiku, kup si starší RB433AH plus karty. Podle mě ale v tomto případě ubnt řešení lepší, snazší a levnější.
0 x

Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 818
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Selič » 5 years ago

RB433 nebo RB433AH, dvě karty se v tom ruší a v dnešním městském prostředí je to na tuto vzdálenost s CM9 nepoužitelné.
Přikláním se k variantě koupit 4ks LHG5 nebo paraboly od UBNT. To celkem pojede a UBNT je mnohem jednodušší na nastavení.
0 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Degusak píše:
pcwifi píše:tak to by me mohlo polibit řiť takove hokus pokusy, jesi tam je LTE, tak nejaky bezny net na simce, gigo dat by melo stacit na posilani fotek v ramci detekce pohybu, do USB modemu, ten do routeru a na to napojit kameru. Tohle laborovani s prastarym pravekym HW je uplne k nicemu, to patri do popelnice, nikam jinam.

Na jednu stranu máte pravdu. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Také se nic nenaučí. Mohl bych si zaplatit připojení k internetu na zahradu (pokud je tam nějaký poskytovatel), protože to pomalu vyjde levněji než datový tarif na simce..... Jde mi o to se něco nového naučit a při té příležitosti vyřešit problém. V každém případě děkuji za zpětnou vazbu.

Jenomže tím svým pokusem postaveným na starém shitu zasereš kus 5GHz pásma, na kterém ve stejném místě dost možná někdo podniká a investuje nemalé peníze do moderní technologie, aby z pásma vyždímal co nejvíce. Takže má rada je přesunout to do sběrného dvora a učit se na kole někde jinde než na dálnici za plného provozu.
1 x

Degusak
Příspěvky: 6
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Degusak » 5 years ago

rsaf píše:
Degusak píše:
pcwifi píše:tak to by me mohlo polibit řiť takove hokus pokusy, jesi tam je LTE, tak nejaky bezny net na simce, gigo dat by melo stacit na posilani fotek v ramci detekce pohybu, do USB modemu, ten do routeru a na to napojit kameru. Tohle laborovani s prastarym pravekym HW je uplne k nicemu, to patri do popelnice, nikam jinam.

Na jednu stranu máte pravdu. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Také se nic nenaučí. Mohl bych si zaplatit připojení k internetu na zahradu (pokud je tam nějaký poskytovatel), protože to pomalu vyjde levněji než datový tarif na simce..... Jde mi o to se něco nového naučit a při té příležitosti vyřešit problém. V každém případě děkuji za zpětnou vazbu.

Jenomže tím svým pokusem postaveným na starém shitu zasereš kus 5GHz pásma, na kterém ve stejném místě dost možná někdo podniká a investuje nemalé peníze do moderní technologie, aby z pásma vyždímal co nejvíce. Takže má rada je přesunout to do sběrného dvora a učit se na kole někde jinde než na dálnici za plného provozu.

Dobry den. Na rovinu: pokud bych byl strelec a nebral bych ohled na ostatni at uz komercni poskytovatele, nebo soukrome subjekty, mel bych uz davno vse na instalovane a ptal bych se na to, proc mi to nejede. Proto jsem zalozil tohle vlakno. Uznavam chovani, ktere nezasahuje do prav ostatnich. Proto jsem zde. Dekuji za Vasi zpetnou vazbu, chapu Vase rozhorceni.
0 x

Degusak
Příspěvky: 6
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Degusak » 5 years ago

mpcz píše:Zdravím, pokud budeš trvat na vlastním spoji, tak mrkni o kousek výše na nabídku NanoBridge 5G za pár korun. Určitě existuje i výkonnější řešení, ale něco mi říká, že tvůj rozpočet nebude bůhvíjaký. Na ten spoj 3000 m to bude stačit s přehledem, pokud dobře nasměruješ, budeš mít toto:
zahrada.jpg
Na ten delší spoj buď použiješ větší antény nebo se smíříš s trochu menším signálem. A pokud to silo vypadá tak, jak si já představuji, tak tam počítej i s větším zarušením od okolních spojů. mpcz, 26mar2019

Dekuji moc za informace. Vcera jsem se dival na navrhy zarizeni, ktere zde padly. Musim to propocitat, protoze na tom financne nechci vykrvacet. Je to spoj pro zatim ciste na IP Kamery se zaznamem.
0 x