Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Mikrotik tunely RB vs. RB nebo PC - rychlost

Návody a problémy s konfigurací.
mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Mikrotik tunely RB vs. RB nebo PC - rychlost

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

Zdravím, řeším připojení účetní na server klienta, zkouším různé varianty tunelu (na serveru není veřejná IP). Nemusí být transparentní, NATy i routy fungují OK, fungují všechny, ale některé jsou šíleně pomalé, až neočekávaně. Má prosím někdo praktickou=odzkoušenou/nejlépe změřenou zkušenost s jakou rychlostí se dá počítat u spojení přes internet a dvou Mikrotiků/RB, popř. PC vs. Mikrotik/RB? Děkuji, 18mar2019
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 5 years ago

Mě se nejlépe osvědčila libovolná VPN, server na mikrotiku. Ať už to bylo PPTP, L2TP/IPsec nebo OpenVPN, které používám k těmto účelům nyní. Občas byly problémy hlavně pokud server používal Windows, ale ani jinak to nebylo bez chyb, takže jsem začal k podobným strojům přidávat libovolný MikroTik (obvykle RB75x nebo RB9xx, při potřebě většího výkonu RBx011 nebo RB750Gr3) jako VPN klienta, případně pokud mám ve správě i router, tak tu VPN vytáčím z něj, to se mi osvědčilo vůbec nejlépe. Pokud fungují routy, je to skvělé, já to štěstí obvykle nemám a tak nad tou VPN vytáčím ještě EoIP tunel, aby VPN server mohl na některém iface mít adresu přímo z rozsahu sítě s tím serverem či jiným zařízením. Nebývá to nezbytné, pokud vytáčím přímo hlavním routerem dané sítě, a nejdůležitější pro mě je, že nemusím VŮBEC NIC instalovat a/nebo konfigurovat na tom serveru či jiném zařízení. Při této kombinaci jsem dosáhl největšího výkonu a nejmenšího množství problémů. Samozřejmě je možné, že chyba u jiných způsobů byla mezi klávesnicí a židlí, ale tohle se mi osvědčilo, tak to používám.

TL;DR: Jako koncentrátor (VPN server) mikrotik, jako klient taky mikrotik, mezi nimi OpenVPN. Pokud mikrotik v roli klienta dělá rovnou té síti bránu, je to lepší. Pokud jsou problémy s routami, možno řešit EoIP tunelem nad tou VPN (na klientské straně v bridge s tou koncovou sítí).
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

OK, děkuji za velmi podrobný popis, bohužel nic z toho se netýká mého dotazu. Možná jsem ho blbě formuloval. Zkusím lépe: Jakou rychlost mezi MKT/RB lze očekávat přes internet při různých typech tunelu, (nejlépe změřit na skutečném tunelu), nemusí být transparentní. Děkuji, mpcz, 18mar2019
0 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 5 years ago

mpcz píše:OK, děkuji za velmi podrobný popis, bohužel nic z toho se netýká mého dotazu. Možná jsem ho blbě formuloval. Zkusím lépe: Jakou rychlost mezi MKT/RB lze očekávat přes internet při různých typech tunelu, (nejlépe změřit na skutečném tunelu), nemusí být transparentní. Děkuji, mpcz, 18mar2019

Na blbou otazku blba odpoved ...

To je zalezitosti rychlost (vykonu) RB a internetu. Pokud resis neco co ma HW podporu na RB, tak ti bezny net 100% stacit nebude, pokud to pouzijes.
0 x

disk
Příspěvky: 323
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod disk » 5 years ago

Jaký účetní program?
Pokud je to něco starého (fdb tabulky a ne sql) půjde to vždy pomalu.
Jde to také tunelem a přes rdp na cílovou stanici.
0 x

Rosak
Příspěvky: 182
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Rosak » 5 years ago

mpcz: tcp meltdown?
0 x

kadlcikales
Příspěvky: 164
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Zlín , Otrokovice , Kroměříž
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kadlcikales » 5 years ago

https://rickfreyconsulting.com/mikrotik-vpns/

Použil bych L2TP , ale nejlépe se mi osvědčilo EOIP s IPSEC ale potřeba věřejky na obou stranách
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

Teď jsem testoval RB 4011, ipsec a dělalo to gigabit jak nic. Mám zákazníka který chtěl dělat teď vpn propojení dvou domácích 100Mbps linek (každá v jiné části republiky a jiný ISP) a vytáhne z toho 30-50Mbps a není moc nadšený.
0 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 5 years ago

pgb píše:Teď jsem testoval RB 4011, ipsec a dělalo to gigabit jak nic. Mám zákazníka který chtěl dělat teď vpn propojení dvou domácích 100Mbps linek (každá v jiné části republiky a jiný ISP) a vytáhne z toho 30-50Mbps a není moc nadšený.

Velke mnozstvi malych packetu. Ja zatim pouzivam SSTP.
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 5 years ago

pgb píše:Teď jsem testoval RB 4011, ipsec a dělalo to gigabit jak nic. Mám zákazníka který chtěl dělat teď vpn propojení dvou domácích 100Mbps linek (každá v jiné části republiky a jiný ISP) a vytáhne z toho 30-50Mbps a není moc nadšený.

Ja se obavam, ze nema 100Mbit upload, proto to nedosahne max, pokud ano na FD linku.
0 x

i4wifi
Příspěvky: 54
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod i4wifi » 5 years ago

Moderator edit: Že jde o porušení pravidel, bod 4, je každému jasné. Příspěvek nechám v původním znění, ať je vidět, jak si reklamu nedělat.

Dobrý den,
zkuste naší technickou podporu: tech@i4wifi.cz nebo Michala Štěpánka, který má MikroTik pod svými křídly: stepanek@i4wifi.cz :)
Pěkný den.
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

Ladik píše:Ja se obavam, ze nema 100Mbit upload, proto to nedosahne max, pokud ano na FD linku.
.
Dle web měřáků (jo vím že to není kdovíjaké měření na netu). jsou obě dvě přípojky schopny dělat v halfduplexním režimu na 1 vlákno 98Mbps upload i download. Duplexní přenos po tom nechce. Rád by z toho vytáhl třeba 80Mbps a nedaří se, vícevláknově možná - nezkoušel, jede mu to v ipsec tunelu a tudíž se to stejně tváří jako jedno spojení. Jedná se o propojení zákazníků na upc business a ispaliance - obojí jsou zákazníci někoho dalšího subjektu .... domácí připojky.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

TCP MSS máš zapnutý?

Je jedno že tunel vytváří jedno spojení, je to UDP.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

Dobrý tip, zjistím. Nejsem správcem, pouze jsem jim posílal konfiguraci pro ipsec.
0 x

emel
Příspěvky: 82
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod emel » 5 years ago

Odroid C2 <---> CCR1009 <---> internet <---> hAP ac <---> Raspberry Pi a nad tym EoIP tunel s IPSec, 95 Mbit/s full-duplexne to dalo bez problemov.
na oboch stranach iperf3 klient aj server, 10 simultannych spojeni.
0 x