Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

STATIC DNS na vlastní doménu

Návody a problémy s konfigurací.
kresomysl
Příspěvky: 7
Registrován: 7 years ago

STATIC DNS na vlastní doménu

Příspěvekod kresomysl » 7 years ago

Zdravím, hostuji si na NAS ve vnitřní síti doménu nazevdomeny.cz ... Přesměrování na MK z venku mám funkční, ale z vnitřní sítě se místo na webserver pořád přihlašuji na webové rozhraní MK. Nastavil jsem v IP/DNS/STATIC nazevdomeny.cz s IP adresou webserveru, plus i www.nazevdomeny.cz s IP adresou webserveru. Asi dva dny to fungovalo a pak zase přestalo ..... přitom jsem nikde nic neměnil...
Někdo nějakou radu, čím by to mohlo být?
0 x

Uživatelský avatar
Fang
Příspěvky: 109
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fang » 7 years ago

Zkontroloval bych si koho se klienti o DNS překlady dotazují, často se potkávám s tím, že bývá nastaveno více DNS prostřednictvím DHCP serveru např. interní + např. google, cznic apod. Mylná je pak myšlenka, že se systém dotazuje jen prvního resolveru a když nejde tak druhého. Funguje to tak, že operační systém ty requesty pseudonáhodně posílá na všechny DNS resolvery který zná ať už DHCP či fixní konfigurace.
0 x

kresomysl
Příspěvky: 7
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod kresomysl » 7 years ago

no tomu moc nerozumím, kde to zjistím kam se to dotazuje :-( každopádně, když se podívám do záznamu v DNS/cache tak tam to přesměrování vidím 4x, ale 2x je ta adresa je psaná po zpátku ...
Name:

Kód: Vybrat vše

10.123.168.192.in-addr.arpa
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 7 years ago

ve windows jsou to příkazy "ipconfig /all" a "nslookup nazevdomeny.cz" - musí dávat pořád stejnou a tu tvoji adresu zadanou v DNS mikrotiku.

in-addr.arpa je reverzní zóna, obrácený překlad - z IP na jméno.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

kresomysl
Příspěvky: 7
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod kresomysl » 7 years ago

teď mi to zase funguje tak jak má .... a zase jsem nic neudělal ... to jsem u toho jelen :-(
jinak ten nslookup:

Kód: Vybrat vše

C:\Windows\system32>nslookup mojedomena.cz
Server:  UnKnown
Address:  192.168.1.100

Non-authoritative answer:
Name:    mojedomena.cz
Address:  192.168.1.10

10 je webserver a 100 je mikrotik
0 x

Uživatelský avatar
Fang
Příspěvky: 109
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fang » 7 years ago

Udělej si výpis "ipconfig /all" a najdi si tam položku DNS jako zde:
dns.png

Pokud tam máš vícero DNS resolverů tak všechny ti na překlad musí odpovědět stejně. Pokud používáš mix interního a externího DNS překladače jak jsem psal výše tak se ti stane to že systém požadavky rozdělí a kus jich pošle ven na externí překladač a kus jich pošle na interní. A hádej co se stane když se zeptáš na stejnou doménu např. DNS překladače od google/czniu a svýho interního. Jeden ti vrátí veřejku a druhej interní adresu.
Naposledy upravil(a) Fang dne 29 Jan 2017 14:05, celkem upraveno 1 x.
0 x

kresomysl
Příspěvky: 7
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod kresomysl » 7 years ago

tam je to v pořádku, první DNS mám adresu mikrotiku a pak další dvě jsou DNS co mám od providera. ale jak píšu, teď mi to zase začalo fungovat :-)
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 7 years ago

No ... kdybys četl, co ti tady píšeme, tak bys věděl, že to máš špatně.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

kresomysl
Příspěvky: 7
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod kresomysl » 7 years ago

aha, už mi to asi trošku zapaluje :-) takže problém je asi to, že mi DHCP server přiřazuje nejdřív jako DNS adresu mikrotiku, takže by to asi nebylo špatné ji zrušit :-) pak nebude potřeba nastavovat ani ten static DNS. Jestli to dobře chápu...
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 7 years ago

Budeš-li mít jen DNS venku, dostaneš vždy veřejnou IP. A takový provoz vždy půjde routerem - tam a zpět (předpokládá to funkční DNAT a i SNAT - hairpin nat).
Budeš-li mít jen svoji DNS a tam jen vnitřní IP, půjde provoz z vnitřku pouze vnitřkem - a routeru se to ani (krom toho DNS dotazu) nedotkne.

Si vyber :-) Jenom kombinovat je to vlastně špatně. Při správném nastavení to fungovat bude. Ale pokaždé jinak - v závislosti na tom, jakou IP zrovna dostane. A v případě nízkých timeoutů to může být klidně i v rámci jedné webové stránky.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

kresomysl
Příspěvky: 7
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod kresomysl » 7 years ago

no jo, ale jak mám zakázat, aby nebyla adresa routeru jako DNS? já tam mám nastavené jen dva DNS od poskytovatele. V DHCP mám taky jako DNS pouze DNS providera, ale když si dám na compu ipconfig, tak tam pořád vidím i ip MK jako DNS ...
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 7 years ago

Tak to mě momentálně nic moc nenapadá ...

Proč si hraješ se statickým záznamem v DNS toho mikrotiku, když ho používat nechceš?
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

kresomysl
Příspěvky: 7
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod kresomysl » 7 years ago

Tak já jsem se někde dočetl, že to je možnost, jak se dostat na vlastní doménu. A když tam ten static zadám, tak mi to někdy i funguje :-) já se prostě potřebuji v prohlížeči dostat na svou doménu, kterou si hostuji na svém NAS serveru z vnitřní sítě, abych nemusel psát ip adresu NASu. To samozřejmě mohu, ale je to delší :-)
a když tu doménu zadám, tak mi to MK místo na NAS hodí na svoje webrozhraní. Z venku to jede ok.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 7 years ago

Tak znovu a naposledy:

a. řešení s DNS je funkční. Jenom NESMÍŠ mít na stanici jiné DNS, než tento, který máš pod kontrolou a který má ten statický záznam. A provoz pak jede na přímo, jelikož stanice VŽDY dostane vnitřní adresu.
b. řešení s přesměrováním ve firewallu (DNAT+SNAT) je funkční. Jenom to musí být správně ... A provoz jede přes ten router. Pak je vcelku logickou podmínkou, že bys ten DNS záznam mít neměl, protože pak dostává stanice občas tu a občas tamtu IP.

Co udělá špatné b? Počítač se zeptá na IP adresu. Dostane tedy tvoji vnější IP - která je na tom mikrotiku buď přímo, nebo na ní končí DNATem od ISP. Pošle paket tedy na svoji výchozí bránu - a ta to buď pošle dál, nebo otočí a pošle dovnitř. A co to udělá, když ji "neotočí"? Jsi na tom MK ...

No a co udělá ten NAS, pokud sice přesměruješ provoz pomocí DNATu správně i z vnitřku, ale už zapomeneš na SNAT (tedy hairpin nat)? Myslí si, že komunikuje s vnitřní IP (source IP se nezměnila) a snaží se jí to poslat přímo ... kdežto stanice to neví a komunikuje s nějakou úplně jinou IP. Tedy to nefunguje. To se tu řeší každý měsíc ...
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.