Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

IPV6 základní nastavení

Návody a problémy s konfigurací.
Beny44
Příspěvky: 75
Registrován: 8 years ago

Re: IPV6 základní nastavení

Příspěvekod Beny44 » 5 years ago

Mmt já nepotřebuji nějaké velké množství ipv6 adres, tedy pokud chápu /64 správně.
Pokud jsi se koukal na ten odkaz co jsem sem dával, je na něm něco špatně? Já jen že mně to prostě pořád nejde, ikdyž to mám stejně nastavené jako tam.
Pokud vleze do MT a pokusím se z bridge pinknout na tunel, tak i to nejde. Sám na sebe tedy z tunelu na tunel si piknu.
Ono už v Route mám u Gateway vždy unreachable
0 x

K3NY
Příspěvky: 442
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod K3NY » 5 years ago

nejde o adresy, tech je tolik ze jich kazde zarizeni muze mit statisice a porad jich bude dost. Ta prvni /64 je jenom jako spojka na zacatek a konec tunelu (tvuj RT a RT HE), ona je totiz /64 ta nejmensi sit ktera se da pouzivat (ne ze by nesla pouzivat mensi, ale to se dela pouze pro specialni uziti). Tu /64 pro spojku uz nemuzes pouzit na nic jineho protoze ses za routrem, takze potrebujes /48. Z te /48 si udelej /64 site a pak to fungovat bude. Ona IPv6 funguje trosku jinak nez IPv4. Maska je jenom takova pomocna a neda se s ni hybat tak jak v IPv4. Doporucuju kouknout na

Kód: Vybrat vše

https://www.youtube.com/watch?v=CfIxJfDi1IQ
0 x

Beny44
Příspěvky: 75
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Beny44 » 5 years ago

Na video se zítra kouknu v práci, díky.
Teď k té spojce a vlastně k /64. Přidělenou ipv6/64 od HE mám dát na vytvořený tunel v MT. Z přiděleného rozsahu /48 jsem si nechal vypočítat /64 subnety a jeden použít na bridge-local a další třeba na DHCP server? Chápu to dobře?
Promiň, jsem spíše strojař než IT.
0 x

K3NY
Příspěvky: 442
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod K3NY » 5 years ago

Beny44 píše:Na video se zítra kouknu v práci, díky.
Teď k té spojce a vlastně k /64. Přidělenou ipv6/64 od HE mám dát na vytvořený tunel v MT. Z přiděleného rozsahu /48 jsem si nechal vypočítat /64 subnety a jeden použít na bridge-local a další třeba na DHCP server? Chápu to dobře?
Promiň, jsem spíše strojař než IT.

Jo. Akorat DHCP server u IPv6 nefunguje tak jak u IPv4. Konfigurace koncovych zarizeni by měla správně probíhat bezestavově. Tedy bez použití DHCP serveru. Třeba takové zařízení s android jinak ani používat nelze. DHCP server je zde pouze pro další routry v kaskádě a samotný DHCP server jim přiděluje další rozsahy IPv6.
0 x

Beny44
Příspěvky: 75
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Beny44 » 5 years ago

Videa pěkný a to je jich tam spousta.
Založil jsem dneska nový tunel v domnění, že tenhle hapruje. Tunel sice založen, ale MT si na gateway ani nepikne. No route to host .. chybu musím mít už na začátku, když mě to v route list píše u Gateway unreachable - u každé.
Huricane.jpg
Huricane.jpg (50.24 KiB) Zobrazeno 3805 x
0 x

K3NY
Příspěvky: 442
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod K3NY » 5 years ago

co je ifce sit1? to je tunnel 6to4? Je navazany bezi?
Přílohy
ipv6_tmp.png
ipv6_tmp.png (52.73 KiB) Zobrazeno 3788 x
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 5 years ago

Máš veřejnou IPv4 až na routeru na interface? Bez toho ti tunel nebude fungovat...
0 x

Beny44
Příspěvky: 75
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Beny44 » 5 years ago

tak vidím, že už se blížíme k jádru pudla.
Interface Sit1 je tunel do HE a jak je vidět ze sreenu neběží.
Tedy jak ho spustit?
Tunel interface.jpg
Tunel interface.jpg (52.58 KiB) Zobrazeno 3762 x
0 x

Beny44
Příspěvky: 75
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Beny44 » 5 years ago

Petr Bačina píše:Máš veřejnou IPv4 až na routeru na interface? Bez toho ti tunel nebude fungovat...


Děkuju. Kdybych si přečetl pořádně můj příspěvěk z druhé strany, který jsem psal před dvěma roky, tak bych tu nemusel psát takové flame.
Už to samozřejmě jede.
Díky všem a omlouvám se.
1 x

Trimarvis
Příspěvky: 12
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Trimarvis » 5 years ago

Zdravím, mám problém (nečekaně) s IPv6. Od ISP mám prefix 2a02:78a6:5b58::/48 a adresy jsem si porozděloval do 2 sítí - Host a LAN. Ale problém je ten, že dál než na router se po IPv6 nedostanu. Dříve jsem měl od ISP IPv6 prefix /64, takže jsem to měl jen do lan a šlo to. Co tam mám špatně? PS : Adresu na Bridge_WAN jsem zkoušel disablovat, to na to nemá vliv.
Přikládám screeny. 4. screen v dalším postu.
Přílohy
IPV6-3.png
IPV6-3.png (59.35 KiB) Zobrazeno 3411 x
IPV6-2.png
IPV6-2.png (15.45 KiB) Zobrazeno 3411 x
IPV6-1.png
IPV6-1.png (30.32 KiB) Zobrazeno 3411 x
Naposledy upravil(a) Trimarvis dne 25 Sep 2018 15:14, celkem upraveno 1 x.
0 x

Trimarvis
Příspěvky: 12
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Trimarvis » 5 years ago

...
Přílohy
IPV6-4.png
IPV6-4.png (10.36 KiB) Zobrazeno 3412 x
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 5 years ago

Trimarvis píše:...

se zeptej O2 guru.
0 x

Trimarvis
Příspěvky: 12
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Trimarvis » 5 years ago

KoZLiCeK píše:
Trimarvis píše:...

se zeptej O2 guru.

Je tady jeden takový větší problém - O2 naštěstí nemám ;)
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

Trimarvis píše:Zdravím, mám problém (nečekaně) s IPv6. Od ISP mám prefix 2a02:78a6:5b58::/48 a adresy jsem si porozděloval do 2 sítí - Host a LAN. Ale problém je ten, že dál než na router se po IPv6 nedostanu. Dříve jsem měl od ISP IPv6 prefix /64, takže jsem to měl jen do lan a šlo to. Co tam mám špatně? PS : Adresu na Bridge_WAN jsem zkoušel disablovat, to na to nemá vliv.
Přikládám screeny. 4. screen v dalším postu.


a co screen ipv6 rout? zkusil bych ještě ping z toho mikrotiku
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

sutrus
Příspěvky: 85
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod sutrus » 5 years ago

Přesně tak. Pokud mikrotik pingne IPv6 tak nastavit routa.
::/0 na bránu ( někdy je potřeba restart )
0 x