Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Jak nastavit DHCPV6 server pro přidělování adres na LAN síti

Návody a problémy s konfigurací.
MZ+
Příspěvky: 4
Registrován: 7 years ago

Jak nastavit DHCPV6 server pro přidělování adres na LAN síti

Příspěvekod MZ+ » 5 years ago

Nemůžu pořád zprovoznit DHCPv6 server na straně LAN. Nepoužívám prefix delegation, WAN strana je řešená jiným způsobem. Jde mi o nastavení pro uživatele, co může použít jeden prefix /64 na straně LAN (bridge1). Nejsem poskytovatel Internetu. Nastavil jsem IPV6 pool, ale Mikrotik na žádosti o přidělení adresy nereaguje. Někde jsem vyčetl, že server DHCPv6 funguje, jen pokud je vypnuté posílání prefixu v oznámení směrovače (RA), ale to myslím taky nepomohlo a navíc by pak IPV6 nešlo pro Android.

1. Jde zprovoznit DHCPv6 pro přidělování adres koncovým počítačům bez nutnosti získání prefixu pomocí prefix delegation?

2. Můžu na jednom rozhraní použít jak propagaci prefixu /64 z oznámení směrovače (RA), tak přidělování adresy IPV6 z DHCPv6?

Android podporuje jen bezstavovou konfiguraci, ze zprávy RA si načte DNS servery y vytvoří adresu/adresy. Windows si IPV6 adresy taky vytvoří, ale DNS servery neumí načíst, na to potřebují DHCv6 server. V práci jsem už kdysi vyzkoušel, že Cisco s tímto nemá problém, počítače s OS Windows pak podle nastavení bitů v RA používají buď jen jednu adresu přidělenou z DHCPv6 nebo tři adresy, dvě automaticky vytvořené a jednu podle DHCPv6. Jde tak nastavit i na Mikrotiku?
0 x


ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

Pro windows (byť nevím, jestli i pro win10) musíš mít dhcpv6 stateless server. Tedy server, co se nestará o IP adresy, ale jen o adresy DNS. Problém je v tom, že DHCP v ROS umí jen Prefix delegation - a to zase nepoužije pokud vím windows. Máš smůlu. Kašli na IPv6 servery, nepotřebuješ je.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

krystofklima
Příspěvky: 25
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod krystofklima » 5 years ago

Dobrý den,

obvykle nepřispívám do těchto končin, ale kolega zákazník se mě nyní na základě Vašeho dotazu zeptal úplně stejně, s tím, že by prý bylo dobré odpovědět i sem.
Odpověď je rychlá, to o co se snažíte, tedy tzv. Managed configuration, tedy přidávat do paketu M-flag - MikroTik zatím nemá implementované, tedy v současnosti nepodporuje.
viz i screen z tréninkových materiálů. tímto Vás samozřejmě zvu na naše školení. přijďte se podívat v květnu na certifikační školení a poznáte vše o MikroTiku, co potřebujete. krásné tři dny individuálního přístupu ;-)

Kryštof Klíma
MikroTik Certified Trainer
www.wifiprofi.cz / www.dobri.net
Přílohy
dhcpv6.PNG
dhcpv6.PNG (83.64 KiB) Zobrazeno 2071 x
0 x

MZ+
Příspěvky: 4
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod MZ+ » 5 years ago

Díky za odpovědi. Pokud je tím „dhcpv6 stateless server“ myšleno posílání adres DNS serverů v oznámení směrovače (RA), tak to Windows 7 neumí, respektive v ipconfig /all nejsou vidět. Ale patrně to umí Windows10, jak jsem teď ověřil, předtím jsem se na ně nedíval, protože jejich ipconfig /all je ukazuje. Pro domácí použití to tedy nechám beze změny, tj. DNS servery se použijí z DHCP v.4, Android+Win10 je vezmou z RA. Případně bych je pro Win7 mohl nastavit staticky.

U materiálu pro školení si prosím opravte u DHCPv6 (for users) údaj gateway. Ta se v DHCPv6 neposílá, počítač si ji musí převzít z oznámení směrovače (RA).

Mikrotik to dost zamotává, když v názvu DHCPv6 server nezmiňuje Prefix delegation. Pak by nedocházelo ke zmatkům. Snad je napadne to nějak rozlišit, až (jestli) dodělají tu podporu DHCPv6 serveru pro koncové počítače.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

MZ+ píše:Pokud je tím „dhcpv6 stateless server“ myšleno posílání adres DNS serverů v oznámení směrovače (RA)

Ne. To jsou dvě různé věci. DHCP není RA.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.