Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

RB 493 a vice DHCP

Návody a problémy s konfigurací.
Mickey
Příspěvky: 67
Registrován: 18 years ago

RB 493 a vice DHCP

Příspěvekod Mickey » 6 years ago

Ahoj lidi.

Mam Mikrotik spise na hrani, nicmene, ted jsem chtel v jenom miste vymenit AP + switch za RB493 (vice eth portu), ale narazil jsem na problem.
Chtel jsem na jeden eth port privest konektivitu z WAN, na dalsim mit DHCP server pro mou sit a da dalsim eth druhe DHCP pro souseda (samostatny kabel).
Nektere z dalsich portu jsem chtel dat do bridge s tim prvnim DHCP serverem.

Nakonfiguroval jsem tedy 2x DHCP server, dal ho na potrebna rozhrani, zapojil kabely a jake bylo moje prekvapeni, kdyz si zarizeni z me site braly IP adresy z druheho DHCP serveru, ktery mel bezet na portu, kam vede kabel od souseda.

Mate nekdo nejake rady proc se tak stalo pripadne, co kde nakonfigurovat nebo jestli to na RB493 vubec jde? Oni tam jsou ty porty nejak v internim switchi, ktery moc nechapu, tak mozna je zadrhel tam.

Diky Mickey
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 6 years ago

Udělal jsi nějakou elementární chybu. Akorát nevím, kdo to dokáže bez náhledu konfigurace z té křišťálové koule vyvěštit.

Porty v interním switchi ve výchozím stavu nejsou, musí se to nastavit pomocí vlastnosti Master-port (čili pak je jeden port hlavní a zbytek podřízených, z hlediska software).
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod mirek.k » 6 years ago

Nejsou obě rozhraní s DHCP v bridge?
Nemají oba DHCP stejné adresní rozsahy?
Mirek
0 x

Mickey
Příspěvky: 67
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Mickey » 6 years ago

Diky za reakce.

Elementarni chybu mozna, ale nevim kde. RB je ted vypnute, takze konfiguraci sem dat nemuzu. Nicmene mi slo v principu o to, zda to vubec jde.

Porty, na kterych bezi DHCP rozhodne nejsou v bridgi a kazdy DHCP ma prirazene sve rozhrani a rozsah adres.

Na RB 433, ktery tam je ted to totiz takhle mam nastavene a vse funguje, tak jsem si jenom nebyl jisty, zda to nema ta 493 jinak.

Ale asi ne. Tak zrejme budu muset znovu a koukat, co jsem kde poondil.

Mickey
0 x

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod mirek.k » 6 years ago

Tak ještě zkontrolovat (lak psal Ludvík), zda není zapnutý HW switch - v Etherent interfacech Master Port.
Mirek
0 x

Mickey
Příspěvky: 67
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Mickey » 6 years ago

Tak lidi. Zjistil jsem, že jsem kecal a nefunguje mi to ani na te me RB433.

Eth porty nejsou ve switchi, kabel vede samostatne na 2 eth porty a stejne si mi to prideluje IP adresy jak chce.

Jaky vypis sem mam dat, aby se z toho dalo zjistit, kde by mohl byt problem?

Mickey
0 x