Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

zkušenosti BGP/VPLS na mikrotiku?

Návody a problémy s konfigurací.
pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Re: zkušenosti BGP/VPLS na mikrotiku?

Příspěvekod pgb » 6 years ago

blbě ani tak ne, ale podívej se, co všechno ti ldp posílá po síti
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 6 years ago

2 majklik, já na mikrotik foru hodně bojuji za Delegated-IPv6-Prefix, ted mám skriptem přidaných XXX poolu, které mám spárované u uživatele s radius Mikrotik-Delegated-IPv6-Pool a z poolu /56 přiděluji celou /56
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

pgb píše:blbě ani tak ne, ale podívej se, co všechno ti ldp posílá po síti


hmm jak toto je? měl jsem za to že když nezadám interface tak automaticky tam nemůže nic naskočit.
LDP sousedi mám OK, nicméně v té forwarding table je toho už jak máku....
neměl by se ten filtr používat jen v případě že na interfacu mám více ipček a nechci nějakou sít prostě propagovat?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 6 years ago

jak psal majklik, paranoa je na místě, pokud nezadáš filtry, tak se ti z té GW pošlou veškeré ip adresy (tj hlavně x-krát pppoe /32) do celé ldp sítě :(

správné použití je propagovat pouze požadovaný rozsah + loopback ip, aby ti tam nelezla třeba wan ip nebo tunely a spousta dalších interních věcí + hůř, posílá se tam defaultně komplet obsah routovací tabulky, nedejbože mít full bgp ...... to majklikova slova mít to odděleně nabývají nového významu, nebo být hodně pečlivý (i když filtrovat si bgp příchozí i odchozí považuji za samozřejmost + zahazovat všechny spoofované ip zevnitř také, ale to už je něco jiného)
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 6 years ago

pgb píše:2 majklik, já na mikrotik foru hodně bojuji za Delegated-IPv6-Prefix


Jo, to je také téma pro najmutí profesionální plačky. :-(

okoun píše:hmm jak toto je? měl jsem za to že když nezadám interface tak automaticky tam nemůže nic naskočit.
LDP sousedi mám OK, nicméně v té forwarding table je toho už jak máku....
neměl by se ten filtr používat jen v případě že na interfacu mám více ipček a nechci nějakou sít prostě propagovat?


Jakmile zapneš MPLS, tak se začnou generovat MPLS značky pro všechny IP, routy, rozsahy, ..., co router kdekoliv v sobě vyčmuchá. Nastavení LDP interfaces jen říká, přes které interfejsy se bude MPLS se sousedy provozovat (a poběží přes ně distribuce značek). Takže pokud nemá postinout MPLS všechna IPčka, je vhodné to omezit filtry jen na IP odpovídající těm loopbackům.

okoun píše:aha, zajímavá informace, tedy já mám box kde mám vše v jednom tedy: NAT GW, OSPF, iBGP, MPLS, VPLS koncentrátor, PPPOE koncentrátor, takže to mám blbě když mám v mpls nastaveno jen interface backbonu a vyšší all interfaces mtu?
divný že to funguje ale


Tvůj provozně správný stav je, že IP cpeš dovnitř VPLS tunelů (PPPoE/VPLS je nepodstatný detail navíc), tam není problém s kolizí mezi LSR a NAT/...., problém je jen u holé IP akcelerace a TE, kterou provozovat spíše nechceš (přestože neplánovaně možná v nějaké podobě právě máš aktivní, pokud nepoužíváš accept/advertise filtry). V podstatě podobný problém, jak když budu na routeru provozovat holý IPsec tunel a NAT těch IP naráz, také na řadu věcí narazím, pokud IPčka ale cpu třeba skrz GRE/IPsec nebo L2TP/IPsec, tak už problém není. :-)
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

hehe jedno TE zrovna mám nahozeno, zatím nic za problém nepozoruji, jen to že mi to neukazuje procházející data, přitom data tím TE jdou jelikož VPLS píše že je navázáno na TE.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 6 years ago

Ale do toho TE cpeš VPLS, takže OK. Ne přímo nativní IP.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

počkat a když jde TE bez VPLS tak není lepší se na VPLS vykašlat a mít ty TE pouze?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 6 years ago

ale vpls máš kvůli PPPoE (L2 protokol), to nemá s tranzitem ip nic společného, mpls v roli ip akcelerátoru nebo použitím TE je zase něco jiného ...
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

ok takže TE neumí přenést L2, to jsem chtěl vědět....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...