Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Traffic Shaping

Návody a problémy s konfigurací.
Panda410
Příspěvky: 80
Registrován: 12 years ago

Traffic Shaping

Příspěvekod Panda410 » 7 years ago

Dobrý den,
obracím se na Vás s jedním problémem. Mám připojený jeden panelák, konektivita 100Mbit, mám tam router RB750, a za ním pár klientů. Mikrotik slouží jako router a omezuje rychlosti. Když si pingám zákazníkův router tak mám odezvu kolem 4ms, problém nastane když začne i třeba jen z 20% vytěžovat linku. Odezva se okamžitě zvedne a pohybuje se kolem 100ms. Pokud mu v Queues navýším rychlost dejme tomu na 100M a klient začne stahovat i mnohonásobně vyšší rychlostí odezva se drží na 4ms. Pro omezování používám Simple queues, typ default-small. Je to normální chování nebo dělám něco špatně?
0 x

rseb
Příspěvky: 101
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod rseb » 7 years ago

Chování to je přesně podle toho jak to je udělané... Špatně děláš to, že tam máš HW s nedostatečným výkonem...
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 7 years ago

Přesně tak, 400Mhz CPU neutáhne 100Mbit linku. Zkus tam hodit hEX.
0 x

TheITman
Příspěvky: 98
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod TheITman » 7 years ago

nevím jestli mu hex pomůže řešil jsem to nedávno a nic moc zlepšení zkusil bych možná rb450g nebo 2011 :)
0 x

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 7 years ago

i 2011 nemá moc velký výkon, máme ji na jednom bodě a pokud má brzdit 30Mbps, tak má problém, CPU vysočí na cca 40% a 2011 začne zahazovat pakety
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 7 years ago

TheITman píše:nevím jestli mu hex pomůže řešil jsem to nedávno a nic moc zlepšení zkusil bych možná rb450g nebo 2011 :)


hEX (RB750Gr3) má nově výrazně výkonější CPU, lepší než 2011. V ruce jsem ho bohužel ještě neměl, ale 100Mbit by zvládnout měl.
0 x

TheITman
Příspěvky: 98
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod TheITman » 7 years ago

Tak to se omlouvám, 2011 s nových 750G r3 jsem neporovnával beru zpět svůj návrh :)
0 x

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 7 years ago

Sidi píše:
TheITman píše:nevím jestli mu hex pomůže řešil jsem to nedávno a nic moc zlepšení zkusil bych možná rb450g nebo 2011 :)


hEX (RB750Gr3) má nově výrazně výkonější CPU, lepší než 2011. V ruce jsem ho bohužel ještě neměl, ale 100Mbit by zvládnout měl.


Už ho mám nasazený, sice jen směruje, ale oproti 2011 si to dává dobře. 2011 z některých bodů už sundávám, protože nedokáže ani pořádně směrovat. Klidně bych tam dal i 3011, ta má ještě větší výkon..
0 x

Panda410
Příspěvky: 80
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Panda410 » 7 years ago

Je zvláštní, že u jiného klienta který tahá permanentě 20Mbit tak se to neděje a pingy jsou kolem 5ms. Zkusím vyměnit za ten hex a uvidím.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 7 years ago

Není ani tak problém vytížení v megabitech, jako v paketech. A těch bude v paneláku za vteřinu o dost víc, než od jednoho člověka (notabene při "stahování").
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Panda410
Příspěvky: 80
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Panda410 » 7 years ago

ludvik píše:Není ani tak problém vytížení v megabitech, jako v paketech. A těch bude v paneláku za vteřinu o dost víc, než od jednoho člověka (notabene při "stahování").

Jasně, chápu, no a nebylo by vidět vytížení CPU na 100%?
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 7 years ago

ludvik píše:Není ani tak problém vytížení v megabitech, jako v paketech. A těch bude v paneláku za vteřinu o dost víc, než od jednoho člověka (notabene při "stahování").


Jen doplním konkrétníma číslama. Při 512byte paketech a použití simple queue CRS s 400Mhz CPU (teoreticky podobný CPU jako v RB750) končí na max 60Mbitech. Při použití firewallu to je polovina a kombinaci obojího radši nechci ani odhadovat :)

https://routerboard.com/CRS112-8G-4S-IN
0 x

Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod 3com » 7 years ago

hEX (RB750Gr3) u brány pro vesnici, kde ve špičce teče +-100Mbit, vše routuje, FW pravidla + řeší všechny Queue Tree je vytížení 10-15%.
0 x