Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Jak OMEZIT či zakázat stahování aktualizací Windows

Návody a problémy s konfigurací.
Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Re: Jak OMEZIT či zakázat stahování aktualizací Windows

Příspěvekod hapi » 8 years ago

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Queues_-_PCQ

jednu queue na down, jednu na up. Jestli to je garant tak neni problém. V závislosti na nastavení dostane každej vždy svojí poměrnou část. Defakto to nahrazuje strom QT který je nastaven pro fair play per ip, akorát se nemusí psát stovky manglů a qt, tohle to zamázne samo.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

maxdevaine
Příspěvky: 30
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod maxdevaine » 8 years ago

S AD to má společného to, že to můžeš nastavit v rámci AD a nemusíš obíhat PC.
Pokud nemáš AD, tak je stále hloupost obíhat PC, protože takový PDQ Deploy free to zvládne levou zadní taktéž (teda pokud nemáš default nastavení fw, který ti blokuje všechno, co mu přijde pod nos), viz :
http://www.adminarsenal.com/pdq-deploy/
Není problém import klíčů do registrů, spouštět cokoli, dělat deploy čehokoli a vše samozřejmě na pozadí. Jen u free verze si musíš pravidla napsat sám, ale to je triviální.

Jinak potvrzuji, že W10 zabijou spolehlivě celou linku. Včera mně kontaktovat správce jedné dceřinky, že dělá upgrade na W10 a jeden stroj zabije celou linku (po tom, co doběhne upgrade a spustí se kontrola a stahování nových aktualizací), též mají 10Mbit, resp, 10/10Mbit garantovaných.

Zdar Max

weblibor píše:díky za odpověď
sdílení nastavím předpokládám přímo ve W10 v aktualizacích, nerozumím co to má společného s AD?
zkusím to tu všude projít a zkontrolovat a jsem zvědavej zda to výrazně pomůže
WSUS nemám žádnou zkušenost, ta velikost co píšeš není malá, ale asi by neměl být přípdně problém

téhle odpovědi jsem se bál, jsi si tím jist - na MKT jsem tedy viděl, že to jede na portech 55000 apod, ale v poměrně velkém rozsahu
0 x

maxdevaine
Příspěvky: 30
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod maxdevaine » 8 years ago

Naprosto s tebou souhlasím.
My jedeme 6/6Mbit garant na pobočkách (20Pc, 20 zařízení). Klienti přistupují do centrály na maily (outlook), používají sw, který se na přímo připojuje do db v centrále (jsou tedy důležité dobré latence linky), IP telefony, chodí na net přes proxy, která je též v centrále atd. Linka je plně dostatečná. V poslední době ale přecházíme postupně výš a výš. někde tedy jedeme 10/10, někde 6/6.
V centrále jsme měli donedávna 30/30Mbit pro komunikaci do MPLS sítě a ven na internet 16/16 (společné pro skoro všechny pobočky). Jednak se tam připojují všechny pobočky (200 uživatelů), dále v samotné centrále je asi 200 uživatelů, kteří chodí na net.
Ve špičkách to už přestávalo stačit, tak se přešlo na 100/100 v rámci MPLS i ven do netu.
Takže 10/10 pro pár uživatelů je plně ok.

Jinak UPC apod. samozřejmě nabízejí 300/20 za 1000,-Kč, ale není to symetrika, není tam garance, není tam okamžitý support, SLA, nejsou všude atd.
Dále ve spoustě místech není kabel, takže se to řeší wifi. Kdo chce mít stabilní a garantovanou rychlost, na nějakou 2,4 nebo 5GHz wifi může zapomenout a ISP ti u 10GHz nedá linku za pár kaček, to je myslím jasný.
Linka 6/6 v 10GHz wifi symetrika, garant stojí cca 6000Kč měsíčně (záleží na lokaci, velikosti firmy - vyjednávacích možnostech atd.). Kdo chce něco rychlejšího, tak cena jde samozřejmě nahoru.

Mé zkušenosti jsou z poboček po celé ČR a v Německu. Máme pobočky i v jiných státech, ale východ/jih řeší kucí z SK.

Zdar Max


weblibor píše:hapi:
nechci se dohadovat, ale symetrika 10Mbit je i dost naddimenzovaná pro běžnou střední firmu (50-100PC), VOIP nezabere nic a na posílání emailů, sem tam hledání na netu - pokud se ve firmě pracuje a nepouští video, jde to i s poloviční linkou bez toho, že by někdo pozoroval nekomfort (mám zde ještě z toho i část oddělenou VLAN pro mobily cca 50ks, s limitem 3Mbit pro komplet)
(ještě pro info, to je centrála, pobočka má 2/2 a stačí to na VOIP, emaily, přenos dat v systému, internet ... - není v tom problém - a ano doma je člověk zmlsaný a čekat na stažení velkého souboru o minutu dýl už je skoro tragédie :-))

jak bys mi tedy poradil s nastavením PCQ - nějaké nastavení na jednotlivé IP a pro každé max rychlost?

Squid vůbec neznám, do toho bych se asi nepouštěl

kuknul by mi někdo na to stávající nastavení (mám to tu s příklady) zda mám dobře a proč mi to někdy nějaká adresa stejně obejde

díky
0 x

maxdevaine
Příspěvky: 30
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod maxdevaine » 6 years ago

Jen sem doplním řešení problému. Tím je pár klíčů do registrů, aby BITS nevytěžoval linku naplno :
http://computerstepbystep.com/limit-the ... sfers.html


Mělo by to fungovat od dob pradávných a i na Windows 10.


Zdar Max
0 x

pedro4444
Příspěvky: 849
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod pedro4444 » 6 years ago

celkom zaujimava debata....
tiez som toho nazoru ze win 10 dokaze aj 20 Mb linku nam zobrat.... Uz nam nejeden zakaznik volal ze mu ide pomaly internet a kuknem a 15 Mb mu valilo naplno a pak potom sam povedal zeby uvital keby sme mu to vedeli prioritizovat ze tie update by mal len 2 Mb a pomaly by si to tahalo a nespomalovalo im to pracu....

ked mate AD je to jednoduche to ako poslal s tymi registrami ale myslim e by bolo zaujimave pre nas isp kde AD nemozeme ovladat zakaznikov dali dokopy rozsah windows update a uz si kazdy spravili pravidla ake chceme....

Ja viem e sa to stale meni a nebudu vsetky ale je lepsie odchytit aspon 50% ako nic...

takze prvy rozsah co tu mame je teda: 178.79.240.0/21


ked sa dostanem ku stroji s win 10 skusim tiez nieco poodchytavat a mozme si tu spravit mensi zoznam...
0 x