Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

AirOS 5.3.2 Zkušenosti

Oznámení a diskuse ke konkrétním verzím.
dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

AirOS 5.3.2 Zkušenosti

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

Zdravím, dnes jsem nasadil 5.3.2ku na jeden spoj abych ho otestoval a už 5 hodin drží, že by se programátoři polepšili?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

a co máš za problem? mám tu power bridge na v5.3 a nemám problem.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

hapi píše:a co máš za problem? mám tu power bridge na v5.3 a nemám problem.


Na bulletu mi nejel 5.3, používal jsem 5.2.1... Tak jsem zvědavý na 5.3.2, ale jak to tak sleduju, tak jen opravená 5.3ka.

Zkoušel jsem 5.3 protože jsem byl zvědavý na frekvenci hoping, teď jsem zjistil že to není nic převratného.
Pak jsem chtěl na nějaké AP zapnout DFS, ale 5.2.1 neměla channel list, tak to lezlo do indooru.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

nějak sem si nevšimnul že by ubntu mělo frekvenci hopping. nemyslel jsi náhodou DFS?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

hapi píše:nějak sem si nevšimnul že by ubntu mělo frekvenci hopping. nemyslel jsi náhodou DFS?



Ne, tuším že to nazývají AirSelect je to od 5.3 nahoru.
0 x

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 13 years ago

s jedním z prvních buildů 5.3 problémy byly, pak to ale dali do kupy a 5.3 už mám všude
0 x

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

Až ustane provoz, tak se pokusím nahodit frekvenci hopping na jeden ptp v celku zarušeno.
Uvidíme zda to něco vykouzlí. Jen se mi nezdá doba skokou, nejsou 3s trochu moc?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

ať žije rušička.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

dubrma píše:Až ustane provoz, tak se pokusím nahodit frekvenci hopping na jeden ptp v celku zarušeno.
Uvidíme zda to něco vykouzlí. Jen se mi nezdá doba skokou, nejsou 3s trochu moc?


Výsledkem je nezarušitelný spoj, odezva vzrostla na 8ms. Proteklo mi o něco méně(35M) než na nejméně zarušeném kanále(40M).
Hodí se na rychlé nastavení spoje, když se s tím nemáte čas hrát...
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

hmm, a co když máš na sajtu víc ptp spojů. To se asi budou občas střetávat na kanále ne?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

hapi píše:hmm, a co když máš na sajtu víc ptp spojů. To se asi budou občas střetávat na kanále ne?


ano, proto jsem psal že se mi 3s zdá dlouhá doba. Minimum jde 300ms, takže na třetinu sekundy nedostupný spoj. Pořád na reálné nasazení málo.
0 x

pfadmin
Příspěvky: 347
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod pfadmin » 13 years ago

Z pozice těch, co do pásma přišli později, to zní zajímavě, dynamická změna frekvence je dokonce formální povinnost, takže na kecy "tys mi vlezl do kanálu" můžou akorát tak dělat hahaha, koho na mě pošleš? Leda tvýho beznohýho jezevčíka :) Ovšem zatím nikde to nefungovalo, aby to jelo, pokud air select umí skákat použitelně, tak to zní zajímavě, zejména třeba v kombinaci s 2 kanály po 20 Mhz. Otázkou je, co na to soudruzi z Mikrotiku, u Mikrotiku o ničem, co by umělo takto vycucávat poslední zbytečky pásma, nevím.
(Prasárna to samozřejmě je, ale zase to má výhodu, že na to existuje obrana - taky to začít používat)
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

hmm, podle mě je to právě naopak. Je to kravina. Když ti to nepojede ani na jednom kanále dobře, tak ti tohle nepomůže protože i kdyby ti to jelo 300ms na každym s kanálů tak ti to na každym pojede blbě. Výhoda bude v tom že si držíš kanál zuby nehty a jakmile tam někdo přijde, nebude mu to chodit. Takhle si zajistíš venku ještě větší bordel něčim co frequenci hopping připomíná pouze názvem. Už se těšim jak to nasadíš do města na 10 pojítkách a bude se to mlátit mezi sebou.

Frekvenci hopping je dobrej, ale od nativních zařízeních který se ve vzduchu domluví na skákání mezi sebou aby si neskákaly do kanálů atd.. jinak v tom nevidim žádnou výhodu. Jenim tim někoho nasereš kdo ti dojde ustřihat kabely.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Walkeer
Příspěvky: 746
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Walkeer » 13 years ago

hapi píše:hmm, podle mě je to právě naopak. Je to kravina. Když ti to nepojede ani na jednom kanále dobře, tak ti tohle nepomůže

Kdyz ti to nepojede ani na jednom kanale dobre, tak mas proste smulu, to je asi jasne. O tom se snad nema cenu bavit. Zajimavejsi je situace, kdyz tam nejaka skulinka zustane a tato featurka ji po chvili najde a usadi se na ni. Problem nastane, az to zadne vyuzivat vice lidi, protoze je dosti pravdepodobne, ze to do nejake stabilni situace nedokonverguje.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

šlo mi o to, že jestli tam nastavíš víc kanálů pro hopy a jako že jo a polovina z nich bude zarušená, tak to občas pojede a občas ne. Těžko usuzovat že si to najde nerušený kanály a vyselektuje je a bude používat jenom ty čistční. To je asi utopie.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků