Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Nová 5.6.3

Oznámení a diskuse ke konkrétním verzím.
Striker
Příspěvky: 692
Registrován: 11 years ago

Re: Nová 5.6.3

Příspěvekod Striker » 8 years ago

Hele to s tím automatickým přeladěním do indooru. To je u MKT normální věc pokud nepoužiješ Scan List.. takže u UBNT to je jasný, že to bude dělat taky. Nejhorší jak píšeš máš nastavenou frekvenci z outdooru, nidke ti to nenapíše, že to je v jiným kanále a zjistíš to až to naskenuješ.
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 8 years ago

Smysl DFS jsem nikdy nepochopil. Proc proste nelze jasne stanovit, ze vysilani na kanalu radaru bude v pripade jeho ruseni tvrde pokutovano a to se proste bude dit - ale zaroven nebude zapnute DFS, ktere v zarusenem prostredi nefunguje vubec vyzadovano?

Jak k tomu prijdu jako spravce site, kdyz jen kvuli nefungujicimu a zabuggovanemu DFS se mi samy preladuji sektory a spoje pres sebe nebo dokonce i do indooru, ac mam scan list bez indoor kanalu, zarizeni se mi spojuje dve minuty a muzu pokracovat vyctem dalsich "vyhod", ktere DFS zejmena na UBNT prinasi. :x

V nasi siti na kanalech radaru proste nevysilame, maximalne v jednotkach pripadu tam, kde ruseni radaru nehrozi (osada v udoli uprostred lesu).

Presto musim jezdit instalovat UBNT s XW FW do Uzbekistanu, protoze jinak to legalne (bez preladovani do indooru atd.) provozovat nelze :/
0 x

Uživatelský avatar
petr
Příspěvky: 133
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod petr » 8 years ago

lyra píše:Ano toto jsem také zjistil u vysílaní opravdu to je hooodně velky bug :
Skutečne v režimu AP to skutečně vybírá náhodně jakékoliv kanaly včetně indor i když byly zatržitkem zakázané.
Ja to nepotřeboval na AP jen jsem to testnul a myslel jsem si že špatně vidím. Ale jako klient se to tvaři bez problemu - jedu ted přes něj.

Je to tak, jak uvedl kolega výše.
Nechci všechno šmahem zavrhovat a vždy napřed hledám chybu v prostoru mezi mým počítačem a židlí.
Ale důrazně varuji všechny kolegy:
Nechcete-li si vykoledovat pokutu od ČTÚ, nepoužívejte žádný produkt Ubiquiti Networks série M na 5GHz s verzí firmware 5.6.3 v režimu AP (Přístupový bod nebo AP-Repeater).
U AC série nevím, ale možná to bude totéž v bledě modrém.
I první pokuta zamrzí, ale opakovaná pokuta za používání indoor ferkevencí může být pro některé menší poskytovatele téměř likvidační :shock:
0 x
Petr Kraus
Přimda
kraus@primda.cz

Striker
Příspěvky: 692
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Striker » 8 years ago

Jo teď budu downgradovat nějaký AP kvůli enskutečně dlouhýmu ladění při změně frekvence. Asi 5.5.10 tam dám, protože nejhorší na tom je to, že to skenuje radary i tam, kde žádný nejsou :D
0 x

miko
Příspěvky: 94
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod miko » 8 years ago

Pokuta hrozi, aj ked (zamerne) pouzivam indoor freq na PtP cca 500m?
Anteny smerove, vykon minimalny, nikoho nerusim.
0 x

Striker
Příspěvky: 692
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Striker » 8 years ago

Dle zákona ano, indoor frekvence nesmíš používat nikde, samozřejmě kromě vevnitř budovy :D
A pokuta hrozí jen v případě měření, pokud tě naměří, dojde ti dopis s informacemi, že ot máš spravit do pár dní a pokud tě naměří znovu dojde pokuta.

Downgrade na 5.5.10 u2 XW u NSM5 paráda. Už nemusím čekat 10 minut, než si to rozmyslí hlášku DFS Wait a připojí klienty.
0 x

jopo
Příspěvky: 280
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod jopo » 8 years ago

S tymi indoor frekvenciami ma napadlo - ak budem mat prijimac vnutri jednej budovy a prijimac vnutri druhej budovy, tak co? Je to indoor alebo outdoor? :D
0 x

Striker
Příspěvky: 692
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Striker » 8 years ago

Hmm, zkus na to jít logicky.. :D jako to jsem teda nečekal, že tohle někoho napadne.
0 x

miko
Příspěvky: 94
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod miko » 8 years ago

Mna by skor zaujimalo, ako to majstri z TU zmeraju, ked to je kratky a hlavne "uzky" spoj medzi 2 panelakmi v indoor pasme.
To sa budu s merakom stverat na 13.poschodie? Zo zeme nameria mozno -96 :)

BTW, k topicu, pri vybere frekvencii je od 5300 MHz "Indoor + DFS" :shock: wtf?
0 x

Striker
Příspěvky: 692
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Striker » 8 years ago

Proto je tam talčítko Hide Indoor channels.
0 x

Uživatelský avatar
petr
Příspěvky: 133
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod petr » 8 years ago

miko píše:Pokuta hrozi, aj ked (zamerne) pouzivam indoor freq na PtP cca 500m?
Anteny smerove, vykon minimalny, nikoho nerusim.

miko píše:Mna by skor zaujimalo, ako to majstri z TU zmeraju, ked to je kratky a hlavne "uzky" spoj medzi 2 panelakmi v indoor pasme.
To sa budu s merakom stverat na 13.poschodie? Zo zeme nameria mozno -96 :)
BTW, k topicu, pri vybere frekvencii je od 5300 MHz "Indoor + DFS" :shock: wtf?

Budeš-li mít smůlu a cokoli venku naměří (třeba -96dB z odrazů) a podaří-li se jim zjistit, kdo jsi (i to se může stát), budou chtít ukázat, kde máš vysílání a příjem. Najdou-li obojí uvnitř jedné budovy, nic ti nehrozí. Jinak tě předem upřímně lituji :wink:
Takto bude s největší pravděpodobností postupovat Český TÚ.
Naposledy upravil(a) petr dne 22 Jan 2016 14:05, celkem upraveno 3 x.
0 x
Petr Kraus
Přimda
kraus@primda.cz

Uživatelský avatar
petr
Příspěvky: 133
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod petr » 8 years ago

Striker píše:Proto je tam tlačítko Hide Indoor channels.

Indoor kanály to sice schová, ale jen v nabídce. Systém je přesto sám zvolí :shock:
S tímto FW je UBNT úplně k ničemu. Mám podezření. že obdobně fungují všechny verze 5.6.x, nejenom 5.6.3. Nemám čas ani chuť to ověřovat.

Nemá někdo k dispozici verzi FW XW, u které by bylo možno vypnout DFS? Tzn. XM v.5.5.4, nějak upravenou pro (např.) NanoBeam M5.
0 x
Petr Kraus
Přimda
kraus@primda.cz

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 8 years ago

Je ti jasné, že jelikož se to tu řeší každý měsíc, tak ti nikdo doslova neodpoví?
petr píše:Nemá někdo k dispozici verzi FW XW, u které by bylo možno vypnout DFS? Tzn. XM v.5.5.4, nějak upravenou pro (např.) NanoBeam M5.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Striker
Příspěvky: 692
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Striker » 8 years ago

Neskutečný, teď jsem anhrál 5.5.10 na RocketM5 a frekvence 5600, 5620, 5640 se ani klienti nepřipojí.. přitom radary fakt nejsou snad ani do 150km od antény..
0 x

Uživatelský avatar
martinko
Příspěvky: 49
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod martinko » 8 years ago

Akurat dnes sa mi stalo, ze sa mi antena, kde bola nahrana verzia 5.6.3 odpojila od AP kde bola verzia 5.6.2. Pol hodinu som cakal, lebo som si myslel, ze je vypadok prudu ale nebol. Po restarte AP sa verzia 5.6.3 opat pripojila. To DFS je viac na skodu, ako na uzitok.
0 x