Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

AP WDS nebo klasický AP mód?

Návody a problémy s konfigurací.
Spreamer
Příspěvky: 142
Registrován: 18 years ago

AP WDS nebo klasický AP mód?

Příspěvekod Spreamer » 13 years ago

Zdravím všechny. Plánujeme nasadit jako mnoho z Vás kliestné řešení typu UBNT RocketM5 + UBNT NanobridgeM5 (případne Nanostation M5). Už nás tlačí konkurence, je to nevyhnutelné. Naše síť je kompletně routovaná a na mikrotiku.

Jsem zvyklý používat klasickou bezdrátovou konfiguraci AP mode + Client mode. Co jsem vyčetl s fóra, tak je zřejmě nejvhodnější řešení používat na UBNT AP WDS + Client WDS a to z toho důvodu, že je plně transparentní při použití v bridge režimu. Trošku se mi příči používat tento řežim, na druhou stranu bych nerad na UBNT routoval přes webové rozhraní a i nadále vše řešil na Mikrotiku.

Máte nějaké rady? Již jsem zaslechnul ohlasy, že mají některé služby problém v této konfiguraci a podobně.

Děkuji za tipy.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

a čim že tě konkurence tlačí?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 13 years ago

Taky by me zajimala stejna otazka.
0 x

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 13 years ago

To zas chtěli hoši jen potenciálně zaflamovat. Ale zkušený UBNTista je nad věcí a je lepší tuto otázku nechat bez odpovědi :mrgreen: .

K věci - používám AP mod a na páteřích APwds u klientů klient a málokde u klientů klient wds(není potřeba). Nikde jsem se nesetkal s potížemi a u klientů vše jede jak má (nikdo si nestěžuje, síť šlape jak má). Na druhou stranu fičury typu OSPF a spol jdou mimo mě tam bych vsázel na odpovědi mato1 a Dadeho kteří toto upotřebí nejspíše více.
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 13 years ago

Ja bych rad mel otazku zopovezenou. Treba podate takove padne argumenty, ktere me presvedci o prestupu na UBNT.
0 x

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

basty píše:Ja bych rad mel otazku zopovezenou. Treba podate takove padne argumenty, ktere me presvedci o prestupu na UBNT.


To víš že jo, a pak nám budeš konkurovat ještě ty... :D sranda...

Já zkoušel na stole, pak v reálu a nenašel jsem rozdíl, který by mě tlačil. Takže mám vše bez WDS a no problema.
Taky jsem slyšel nějaké flámy o protokolech co tam nelezou a o IPV6 co tam neleze. S protokoly problém nemám a IPv6 (snad) přijde.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

no ano, taky by mě zajímalo čim ho konkurence donutila aby se zajímal o přechod na ubiquity. Nějak v tom nevidim žádnou změnu k lepšímu. Je to cenou nebo čim?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 13 years ago

ze by to bylo tim, ze UBNT se chova tak setrne az nesetrne a svym nehosporadnym vlivem degraduje ostatní konkurencni apecka?
0 x

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

Držte se tématu.

Pokud se chcete pohádat a poprat jděte do hospody, tady se řeší wds u UBNT.
0 x

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 13 years ago

basty píše:Ja bych rad mel otazku zopovezenou. Treba podate takove padne argumenty, ktere me presvedci o prestupu na UBNT.


Tebe nepřesvědčí přeci nic :mrgreen: , používáš to co máš u sebe osvědčené a de facto jakýkoliv argument ať už věcný nebo zavádějící nebudeš sto akceptovat (o novém adminovy fóra ani nemluvě :D ).
Tedy nechme to plavat stará škola co začínala na Mikroticích (u mě Tsunami a Ovis5000) se novým kouskům těžko učí a změny nerado vidí (navíc proč taky, s kalkulačkou v ruce a s prstem v nose při SKapáskování
NS M5/Loco si každý dokáže spočítat co by ho ten přechod stál...).

PS: Myslel jsem si že už nebudu muset až na vyjímky při stavbě páteří nosit obligátní 8/10/13 klíč, jenže konkurence mě nutí je používat a trhat si jimi kapsy pořád :( - při sundávání jejich antén :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .
Naposledy upravil(a) David2006 dne 31 May 2011 23:30, celkem upraveno 1 x.
0 x

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 13 years ago

dubrma píše:Držte se tématu.

Pokud se chcete pohádat a poprat jděte do hospody, tady se řeší wds u UBNT.



Máš recht Cecílie na to bude Battle v Luhačkách, ti Mikrouši nám vlezou i tady :D .

PS: Tu raději budu sledovat tiše z povzdálí :) .
0 x

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

David2006 "líbí se mi" (stále mi to tu chybí, asi nějaký zlozvyk)

A už toho provokování nech, mě by to wds taky zajímalo. Našel jsi v něm něco navíc?
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 13 years ago

V poho, nic se nedeje. Jsem rad, ze teda nejsou zadne argumety. Nebudu tu autorovi "nicit" tema.
0 x

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 13 years ago

No já v něm nic moc nehledal mám jej na páteřích možná kdoví, třebas by stejně tak dobře na nich posloužil i AP/klient, ale prostě tam na nich jedu to wdsko a pohoda. Ono taky každým FW se to mění spíš k lepšímu obecně, ale popravdě možná že by někdo v labu našel nějakou věc co přes UBNT nejede a třebas v Mikrotiku na páteřích či u klienta s tím potíž není. Jenže mě zrovna z toho hlava nebolí.
0 x

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 13 years ago

basty píše:V poho, nic se nedeje. Jsem rad, ze teda nejsou zadne argumety. Nebudu tu autorovi "nicit" tema.


Neboj, nejsou, moje kapsy se zašijí a jednou ty antény na matky přeci dosundávat musím :mrgreen: .
0 x