Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Rozdeleni switche - non wlan

Návody a problémy s konfigurací.
luky.GTI
Příspěvky: 26
Registrován: 6 years ago

Rozdeleni switche - non wlan

Příspěvekod luky.GTI » 4 years ago

Je realne rozdelit EdgeMax na nekolik switchu bez pouziti vlan? Priklad. Mam 48 port switch a potrebuji aby port 1-8 byl pro FIRMU ABC kdy 1 bude jejich router a 2-8 jejichdatove zasuvky a port 9-22 firma XYZ, atd.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

Proč bys to měl chtít? Z těchto důvodů byly vymyšlené VLANy.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

johnson
Příspěvky: 34
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod johnson » 4 years ago

Na tohle by mohlo pomoci zakazat forwardovani portu mezi temi skupinami, ne? Switche to umi, ale klikam ted v jednom 48port EdgeSwitch Lite a v tom Legacy interfacu tuto moznost nemohu najit.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

Docela by mě zajímalo, kterou funkci vlastně myslíš. Některé neřiditelné switche mají přepínač, který z jednoho portu udělá uplink a ostatní porty mohou komunikovat jen a pouze s ním, nikoliv navzájem. Ale u lepších mě nenapadá nic jiného, než VLAN (nebo ACL, ale to bych snad ani definovat nechtěl).

V každém případě naklikat několik málo VLAN na ty porty je otázkou minut. Nechápu, proč bys měl hledat něco jiného.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

vlan neni automaticky tagování provozu vlanou který vyleze ven tak jak si někteří myslíš. Každej switch interně jede ve vlaně akorát na výstupech je nastaveno untag. Proto bejvá defaultně jedna vlana definována. Tu upravíš tak že jí přenastavíš tak že vyhážeš z ní porty co mít nemá a pak vytvoříš další vlanu ve který naopak budou ty ostatní porty a zase zvolíš untag. Samozřejmě jiný vlan id atd..
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků