Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

AP nevysílá na určené freq

Návody a problémy s konfigurací.
Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano

AP nevysílá na určené freq

Příspěvekod svestka » 4 years ago

Ahoj.
Procházím teď naše 5G zařízení, a chápu že je pátek ráno, kafe ještě nezabralo ... ale: na AP je prokazatelně nastavena freq 5680, přitom dashboard AP i klienta mi ukazuje že jsou spísklý na 5300.
Vysvětlil by mi to někdo? Po restartu AP je to OK.
Přílohy
AP-dash.png
AP-dash.png (58.11 KiB) Zobrazeno 3804 x
ap-conf.png
ap-conf.png (1.74 KiB) Zobrazeno 3804 x
CLI-dash.png
CLI-dash.png (6.76 KiB) Zobrazeno 3804 x
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

philirom
Příspěvky: 73
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod philirom » 4 years ago

Ahoj,

stejná věc se mi stávala u airmax N serie, důvod jsme identifikoval jako DFS...někdo vysílá na stejné frekvenci, tvoje AP to identifikuje jako radar a přeladí se, jenže u tebou zadané frekvence se to neprojeví
0 x

methernet
Příspěvky: 52
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod methernet » 4 years ago

Tohle jsme řešili taky, pomohlo nastavení frequency listu na jednu frekvenci.
0 x

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 4 years ago

To mi fakt chcete říct, že AP ignoruje to co mu zadám a vysílá si jak chce? kde to k* jsme?
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 4 years ago

svestka píše:To mi fakt chcete říct, že AP ignoruje to co mu zadám a vysílá si jak chce? kde to k* jsme?

Jasně :) u mikrotiku je to to samé
0 x

Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 818
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Selič » 4 years ago

To mi fakt chcete říct, že AP ignoruje to co mu zadám a vysílá si jak chce? kde to k* jsme?


Asi v Brně...
Podle DFS specifikace nemá DFS vybírat žádný pevně nastavený kanál, ale má vybrát nejméně používaný kanál z channel listu.
U ubnt to znamená zaškrtnou položku hide indoor channels nebo vybrat konkrétní kanály. Pokud vybereš jenom jeden, tak je zase riziko, že při radar detect to přestane vysílat úplně.

Jestli chceš vysílat na jednom kanálu, tak si pořiď cambium - tam lze nastavit kanál napevno + 2 kanály záložní pro případ detekce radaru. A nebo se odstěhuj na Arubu...
0 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."

Pelirob
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Pelirob » 4 years ago

Vítej v klubu.... :-)
A jen mimochodem - to že si zařízení kvůli DFS samo svévolně, bez ohledu na nastavení, změní frekvenci do indoru vás nezbavuje odpovědnosti a pokuty od ČTÚ, když Vás tam nachytají.

honzam píše:
svestka píše:To mi fakt chcete říct, že AP ignoruje to co mu zadám a vysílá si jak chce? kde to k* jsme?

Jasně :) u mikrotiku je to to samé
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 4 years ago

A k tomu nevim jestli jsi si všiml, ale při změně kanálu v zarušeném prostředí ještě poběží třeba 10 minut dfs wait :) ........
0 x

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 4 years ago

Samé "dobré" zprávy ... :(
V čem monitorujete stav? Máme tu AirControl, ale ten evidentně ukazuje to, co mají jednotky zadané v konfiguraci, a ne skutečný stav.
Díky.
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

svestka píše:Samé "dobré" zprávy ... :(
V čem monitorujete stav? Máme tu AirControl, ale ten evidentně ukazuje to, co mají jednotky zadané v konfiguraci, a ne skutečný stav.
Díky.


Co jsem nastavoval, tak jsem DFS prostě vypnul a u AP na kopcích se vyhýbal radarovým frekvencím. Pak nebylo potřeba řešit rozpor v nastavení/skutečnosti.

Když to bylo zapnutý, tak mikrotik naprosto nepoužitelnej (do večera se přeladil mimo a to i v místech s minimem rušení). UBNT na tom je s přelaďováním lépe, ale když jsem kvůli konkurenci potřeboval přeladit frekvenci, tak s DFS wait to bylo na hodně dlouho a zákazníci pak volali, že jim to nejde.
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 4 years ago

Jj, přesně tak. V zarušeném městě je dfs potřeba řešit a vyhýbat se radaru..... Jinak aktuální frekvencí třeba čteme z SNMP.
0 x

homer
Příspěvky: 59
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod homer » 4 years ago

Tak mě napadá a k čemu teda mají ubiquity to druhý rádio? Jsem si myslel že právě proto aby se nemuselo na dfs čekat při preladeni, nebo ne?
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 4 years ago

Na konfiguraci. Všude to píšou, ale úplně všude. Lidi čtěte....
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

S tvým názorem plně souhlasím. Lidé, čtěte ...


An independent processor on thePCBA powers a second, dedicated radio, which persistently analyzes the full 5 GHz spectrum and every received symbol to provide you with the most advanced RF analytics in the industry.


To je to druhé rádio, co měl na mysli.

pgb píše:Na konfiguraci. Všude to píšou, ale úplně všude. Lidi čtěte....
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

homer
Příspěvky: 59
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod homer » 4 years ago

jasně že nemyslím to konfigurační...
0 x