Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Správa AP cez internet

Návody a problémy s konfigurací.
mrm
Příspěvky: 23
Registrován: 8 years ago

Správa AP cez internet

Příspěvekod mrm » 4 years ago

Je možné spravovať AP z internetu?
Niekedy dávno som to robil, nepamätám si však, či som k tomu mal aj nejaký špecializovaný HW (napr. Cloud Key).
Minule som sa snažil prihlásiť do cloudového controllera a zistil som, že tam nemám site-y od 2 zákaznikov, ktorých som robil asi pred 4 rokmi.
Nastali nejaké zmeny v tomto ohľade?
0 x

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod mirek.k » 4 years ago

Ano, samozřejmě lze.
Bude ale třeba lépe popsat situaci.
Mirek
0 x

mrm
Příspěvky: 23
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod mrm » 4 years ago

Tradičná vec: zákazník chce okrem iného aj WiFi, čo bežne nerobíme, ale vieme to spraviť.
Donedávna mal kolega na notebooku controller. Keď si zákazník zmyslel, že chce iné heslo, tak musel osobne prísť k nemu a spraviť zmenu konfigurácie.
Potom som ja zistil, že controller sa dá prevádzkovať aj v cloude priamo u Ubiquity, tak som si to tak spravil pre dvoch zákaznikov. A pár rokov prešlo a zrazu mi to nefunguje...
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Pokud se nepletu, tak ta cloudová služba je placená. Pokud jsi to neplatil, mohly zařízení zmizet.
0 x

Kmotrik
Příspěvky: 124
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Kmotrik » 4 years ago

Hledej pojem unifi cloud key - ... Je to ten samý controler akorát že lokálně bezi nekde. Ideálně přímo v síti zákazníka. Pak funguje i guest portal

Je možnost ho mít někde u sebe a spravovat vice site vzdálené, dají se připojovat unifi vzdalene přes ssh po L3. Pokud je nainstalován na notebooku může se prostě stát že dojde k poškození případně a to se stalo mě jsem nevytvořil nový site a přepsal jsem si stávající WiFi novou a adoptoval nové unifi.
1 x

korbic
Příspěvky: 59
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod korbic » 4 years ago

Unifi kontroler je možné rozjet i v dockeru na serveru a mít k tomu připojené všechny zákazníky, pak nemusíš platit cloud ani HW kontroler.
1 x

mrm
Příspěvky: 23
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod mrm » 4 years ago

korbic píše:Unifi kontroler je možné rozjet i v dockeru na serveru a mít k tomu připojené všechny zákazníky, pak nemusíš platit cloud ani HW kontroler.
OK to mi je jasné, ale potom ako sa adoptujú AP do controlleru?
Ručne cez set-inform + verejná IP, kde mi beží kontroller?
0 x

Uživatelský avatar
LaCosta
Příspěvky: 168
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod LaCosta » 4 years ago

Vsetko podstatne mas tu https://help.ubnt.com/hc/en-us/articles ... ontrollers
Pri zmene ip controlleru je dhcp metoda jedna z najlepsich.
0 x

korbic
Příspěvky: 59
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod korbic » 4 years ago

mrm píše:OK to mi je jasné, ale potom ako sa adoptujú AP do controlleru?
Ručne cez set-inform + verejná IP, kde mi beží kontroller?


Přesně. Dělám to přes set-inform a veřejku na serveru.
0 x

Kmotrik
Příspěvky: 124
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Kmotrik » 4 years ago

Takže:
varianta 1:
naistaluješ si Unifi controller na svůj virtuál který běží u tebe v síti. V tom vytváříš všechny SITE a do nich připojuješ APčka po L3 ( přesně jak jsi psal připojíš se do unifi po ssh a zadáš příkaz "set-inform http://ip-of-controller:8080/inform" ) jakmile toto uděláš v controleru se ti objeví unifi a ty ho přiřadíš do správné SITE.

Varianta 2: nebude to na tvém železe ale pořídíš unifi cloud key který posadíš k sobě na veřejnou IP a děláš to úplně stejně - tahle varianta je asi nejjednodušší nemusíš nic instalovat jen pořídíš hotové železo ke kterému připojuješ jednotlivá AP

v těchto variantách nefunguje guest portál a tedy se to hodí opravdu jen pro domácnosti. Jakmile chceš řešit nějakou specialitku typu vydávání voucherů a nebo platební brány tak musí být controller v L2.
Tedy:
Varianta 3: pořídíš controller k zákazníkovi ( cloud key ) a na něj přistupuješ skrze veřejnou IP adresu a řešíš přes něj veškeré nastavení. V této situaci se nové unifi objeví skrze discovery přímo v controlleru a jen ho adoptuješ ( odpadá nutnost používat ssh ).


Pokud je mi známo a unifi se tím právě chlubí nejsou potřebné žádné pravidelné poplatky a nebo řešení licencí. Vše kupuješ zároveň se železem
1 x

JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod JCltm » 4 years ago

Kmotrik píše:Varianta 3: pořídíš controller k zákazníkovi ( cloud key ) a na něj přistupuješ skrze veřejnou IP adresu a řešíš přes něj veškeré nastavení. V této situaci se nové unifi objeví skrze discovery přímo v controlleru a jen ho adoptuješ ( odpadá nutnost používat ssh ).

K čemu veřejku pro cloudkey? Přístup přes cloud funguje výborně bez potřeby veřejky.
0 x

korbic
Příspěvky: 59
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod korbic » 4 years ago

Kmotrik píše:v těchto variantách nefunguje guest portál a tedy se to hodí opravdu jen pro domácnosti. Jakmile chceš řešit nějakou specialitku typu vydávání voucherů a nebo platební brány tak musí být controller v L2.


Je pravda že tyhle věci asi nikde nepoužíváme, takže díky za info, je dobré s tím počítat.
0 x

Kmotrik
Příspěvky: 124
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Kmotrik » 4 years ago

JCltm píše:
Kmotrik píše:Varianta 3: pořídíš controller k zákazníkovi ( cloud key ) a na něj přistupuješ skrze veřejnou IP adresu a řešíš přes něj veškeré nastavení. V této situaci se nové unifi objeví skrze discovery přímo v controlleru a jen ho adoptuješ ( odpadá nutnost používat ssh ).

K čemu veřejku pro cloudkey? Přístup přes cloud funguje výborně bez potřeby veřejky.


Neřešil jsem registraci na ubnt.com s veřejnou IP adresou se dá nastavit jako standalone a přistupovat do kontroléru po ní. Pravda řešil jsem unifi pro zákazníky kteří měli lepší službu. U home přípojek je to většinou 2 antenkovy tp-link takže mě jejich cloud netrápil
0 x