Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

co nejstabilnejsi a nejrychlejsi spoj

Návody a problémy s konfigurací.
danielkop
Příspěvky: 4
Registrován: 4 years ago

co nejstabilnejsi a nejrychlejsi spoj

Příspěvekod danielkop » 4 years ago

Ahoj,

Omlouvám se za možná dotaz od „začátečníka“…

Máme UBNT spoj na vzdálenost cca 450 metrů (na jedné straně ISO Station 5AC jako AP, na druhé straně PBE-5AC-ISO-GEN2 jako klient). Spoj je v Praze, tj. celkem zarušené prostředí.

Mám 2 dotazy: Jak nastavit co nejrychlejší spoj, ale při zachování co nejvyšší stability. Ta stabilita (tj. jiter, ping) má přednost…. Zkoušel jsem to to různě nastavovat a zatím mi vyšlo nejlepší nastavit šířku pásma na 10Mhz a Max data Rate 8x (256QAM MIMO). Ukazuje to kapacitu 72 Mbps a 69 Mbps. Reálně to opravdu dosahuje podobných rychlostí přes integrovaný test rychlosti a do netu to bězí 65/50.

Když jsem si s tím hrál, a nastavil šířku pásma na 20 Mhz při zachování Max data Rate 8x (256QAM MIMO), tak to ukazuje kapacitu kolem 144 Mbps na obou stranách, i to opravdu běží výrazně rychleji (internet reálně kolem 95 Mbps), ale bohužel, začal občas vyskakovat ping…. A to tak, že to často není ani rozumět při IP telefonii.

Má někdo nápad, jak případně nastavit na daném spoji vyšší kapacitu a rychlost, než dnes reálně mám a při tom zachovat stabilitu? Nebo to co tam dnes mám nastavené a funkční je prostě reálné maximum dané technologie a místa (tj. relativně zarušené prostředí) a více to prostě nepoběží?

Druhý dotaz. Kolik klientů může být na tom AP „pověšeno“, aniž by jednotliví klienti pocítili zpomalení (samozřejmě za předpokladu, že na AP bude dostatečně rychlý internet) z titulu vysokého počtu klientů na AP?

Díky za rady
Dan
0 x

placek.milan
Příspěvky: 286
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod placek.milan » 4 years ago

100Mbps ve městě v 5Ghz je dnes na ptp super. Pokud je požadavek na více jak 100Mbps tak už to chce jiné pásmo. Vzhledem k tomu, že je to na 450m, co pořídit LHG 60Ghz? Na tu vzdálenost to dá v pohodě kolem 900Mbps a odezva bude pod 5ms.
0 x

danielkop
Příspěvky: 4
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod danielkop » 4 years ago

no, jak jsem psal, aby to mělo stabilní ping, který umožní provozování IP telefonie, musím mít šířku kanálu 10 Mhz a ta rychlost je kolem 60 Mbps.... což je pořád hezké. Pokud zvýším šířku na 20 Mhz, tak to má už těch 100 Mbps ale už nárazově vysokým jitterem a IP telefonie je špatně použitelná ->mám šířku 10 Mhz, protože IP telefonie je pro mě důležitá.

Ačkoli to je dnes prakticky PtP spoj, tak přece jen se tam asi ještě připojí jeden až několik sousedů a bude to PtMP ... proto ten dotaz, od kolika klientů na AP už může být znát případně zpomalení z titulu příliš vysokého počtu klientů (za předpokladu dostatečné rychlého připojení APčka do netu)

Co se toho 60Ghz poje týče, tak to případně budeme zvažovat až to bude z právního pohledu nepochybné, že to je možno využívat. Nevidím úplně do detailu, ale mám za to, že 60 Ghz spoj je stále ještě něco na hraně.....
0 x

Uživatelský avatar
frito
Příspěvky: 338
Registrován: 15 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod frito » 4 years ago

Doporučil bych fixnout nižší modulační rychlosti. Věřím, že se spoj bude chovat stabilněji.
0 x
Jsme malý ISP, ale snažíme se svou práci dělat co nejlépe to jde ;-)
http://www.lajsiNET.cz/ - Horní Slavkov
Jan Leisner e-mail: leisner@LajsiNET.cz

placek.milan
Příspěvky: 286
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod placek.milan » 4 years ago

danielkop píše:no, jak jsem psal, aby to mělo stabilní ping, který umožní provozování IP telefonie, musím mít šířku kanálu 10 Mhz a ta rychlost je kolem 60 Mbps.... což je pořád hezké. Pokud zvýším šířku na 20 Mhz, tak to má už těch 100 Mbps ale už nárazově vysokým jitterem a IP telefonie je špatně použitelná ->mám šířku 10 Mhz, protože IP telefonie je pro mě důležitá.

Ačkoli to je dnes prakticky PtP spoj, tak přece jen se tam asi ještě připojí jeden až několik sousedů a bude to PtMP ... proto ten dotaz, od kolika klientů na AP už může být znát případně zpomalení z titulu příliš vysokého počtu klientů (za předpokladu dostatečné rychlého připojení APčka do netu)

Co se toho 60Ghz poje týče, tak to případně budeme zvažovat až to bude z právního pohledu nepochybné, že to je možno využívat. Nevidím úplně do detailu, ale mám za to, že 60 Ghz spoj je stále ještě něco na hraně.....


Jsi ISP? Předpokládám že ne, takže pokud se nepletu ČTU "zajímat nebudeš". Pokud vyměníš vysílací stranu v budoucnu za sektor, bude chytat více bordelu a pojede hůř. Asi by bylo nejlepší vložit sem screeny obou stran. jaký je ten ping mezi jednotkami? Možná jsem to přehlédl.
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 4 years ago

rozdil, tj. zhorseni kvality prenosu pri zmene z ptp na ptmp se dostavi okamzite po zmene. Nemusi to byt vyrazne, zalezi na mistni situaci a topologii, ale trochu znat je to vzdy.

Zlepseni pingu dosahnes fixnutim nebo snizenim max. modulace, protoze prave pri jeji zmene casto ping skoci. Ma to zas vliv na jiny veci, prenosovku typicky. Stejne bych necekal v tom prazskym radiovym humusu, ze z toho dostanes neco extra. Podle tvyho popisu to jede nad ocekavani pekne.
0 x

danielkop
Příspěvky: 4
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod danielkop » 4 years ago

screen.png
screen.png (71.96 KiB) Zobrazeno 3122 x


pro zajimavost ten screen. Aktuálně je ping naprosto fajn. Na tom spoji to ukazuje max. 3ms

Nicméně rozumím, pokud dám širší kanál, tj. 20 Mhz, tak fixnu nižší modulaci a mohlo by to být podobně stabilní a díky šířce kanálu o něco rychlejší. O víkendu si s tím zkusím trochu pohrát a vyzkoušet, jak se to bude chovat.

btw. fixnutim modulace je mysleno nastaveni Max. TX data rate na nižsí hodnotu (tj. 6x či 4x ...) v menu Wireless? ... nebo je to možno fixnout ještě někde jinde? např. přinutit antenu, aby držela max modulaci např. 8x a zabránit anténě, aby se přepnula na nižší modulaci, i kdyby to jinak mělo tendenci se automaticky na nižší přepnout?
0 x

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 4 years ago

Nizsi modulace, nizsi maximalni rychlost.
0 x

danielkop
Příspěvky: 4
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod danielkop » 4 years ago

ano, tomu rozumím, nižší modulace, nižší max. rychlost, ale zase na druhou stranu, když rozšířím šířku kanálu z 10 na 20 Mhz, tak zase vyšší rychlost..... jde to proti sobě :slight_smile:

neexistuje někde nějaká tabulka, která ukazuje závislost rychlosti na šířce kanálu a zvolené modulaci?
0 x

cerva
Příspěvky: 254
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod cerva » 4 years ago

danielkop píše:neexistuje někde nějaká tabulka, která ukazuje závislost rychlosti na šířce kanálu a zvolené modulaci?

http://mcsindex.com
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

danielkop píše:btw. fixnutim modulace je mysleno nastaveni Max. TX data rate na nižsí hodnotu (tj. 6x či 4x ...) v menu Wireless? ... nebo je to možno fixnout ještě někde jinde? např. přinutit antenu, aby držela max modulaci např. 8x a zabránit anténě, aby se přepnula na nižší modulaci, i kdyby to jinak mělo tendenci se automaticky na nižší přepnout?

Ano, jedná se o nastavení max. data rate. Čím nižší nastavíš, tím stabilnější (menší jitter) to bude, ale taky pomalejší. Jde o to najít ideální poměr mezi rychlostí a kolísáním (vzhledem k minimálnímu rušení by 6x mohlo fungovat výborně).

Nutit anténu používat vyšší modulace není dobrý nápad. Jakmile nebude dost kvalitní signál (např. díky rušení) a spoj nebude moci použít nižší modulaci, tak to začne ztrátovat, nebo se dokonce úplně rozpadat.
1 x